خانه / نکته ی سلامت روز / 5 ماده غذایی بیماری زا

5 ماده غذایی بیماری زا

مواد غذایی بیماری زا

مسمومیت غذایی  می تواند یکی از تجربه های وحشتناک  باشد. اما با دانستن اینکه چه غذاهایی برای خوردن سالم هستند، احتمال کمی وجود دارد که دچار مسمومیت غذایی شوید.

از طرفی دانستن این مطلب که کدام غذاها به طور بالقوه خطرناک هستند نیز کمک می کند تا حتماً در مورد سلامت آن مواد اطمینان حاصل کنید و بعد اقدام به مصرف نمائید.

پرخطر ترین غذاها

1)     سبزیجات

بله، سبزیجات مورد علاقه ی شما برای سالاد درست کردن می باشند مانند:کاهو، کاسنی فرنگی،اسفناج،کلم، منداب، برگ چغندر و …

اما همین سبزیجات ناقل 262 نوع بیماری می باشند که بین سالهای 1998 تا 2008 – 8836 مورد بیماری بر اثر مصرف سبزیجات گزارش شذه است.

سبزیجات به واسطه کودی که دریافت می کنند یا به دلیل شستشو با آب کثیف یا تماس با دست های آلوده می توانند ناقل بیماری و مسمومیت باشند. برای جلوگیری از بروز مشکل، سبزیجات را ه دقت بشوئید، اگر دست های شما با گوشت تماس دارد مستقیماً به سبزیجات دست نزنید، اول دست های خود را تمیز بشوئید. برای خرد کردن سبزیجات از تخته برش جدا از تخته گوشت و ماهی استفاده کنید و بعد از استفاده حتماً تمیز بشوئید.

2)     تخم مرغ

تخم مرغ نیز یکی از مواد غذایی مورد علاقه به ویژه در میز صبحانه است اما همین تخم مرغ نیز ناقل 138 نوع بیماری می باشد که اغلب به دلیل وجود باکتری سالمونلا (Salmonella) بروز می کند. حتماً تخم مرغ را بپزید و قبل از پخت، آنرا در ظرفی بشکنید و از سلامت آن مطمئن شوید، به هیچ وجه آن را خام مصرف نکنید، توجه کنید که از مصرف خام تخم مرغ حتی در خمیر کوکی ها اجتناب کنید. حتماً تخم مرغ را در یخچال نگهداری کنید.

3)     گوشت

و اما گوشت که باعث حداقل 33000 بیمار در سالهای 1998 تا 2010 بوده است. مرغ بیشترین نقش را در این بیماری ها داشت با ناقل بودن 445 بیماری و 7000 بیمار.گوشت گاو  مورد خطرناک دوم بود.

گوشت مرغ می‌تواند به باکتری کامپیلوباکتر آلوده باشد که عامل اسهال، دردهای شکمی و… است. معمولاً حالت‌های مسمومیت ناشی از این باکتری یک هفته پس از مصرف گوشت آلوده بروز می‌کند.

باکتری اشریشیاکولی، معمولاً بی‌ضرر است و در دستگاه گوارش زندگی می‌کند اما بعضی از انواع آن بسیار خطرناکند و حتی می‌توانند عامل مرگ باشند. فراموش نکنید این باکتری در گوشت قرمز نیز وجود دارد بنابراین برای پیشگیری از آلوده شدن به آن بهتر است گوشت را کاملاً بپزید. تمیز کردن گوشت و بسته‌بندی صحیح و نگهداری در دمای مناسب نیز مهم است.

4)     ماهی تن

این نوع ماهی می تواند به  scombrotoxin  آلوده باشد که  منجر به  گر گرفتگی و سردرد می شود.

اگر ماهی را در دمای بالاتر از 60 درجه نگهداری کنید، ماهی تازه می تواند به سم آلوده شود که با پخت و پز تخریب نمی شود. با پختن مواد غذایی فکر نکنید که آلودگی ها را از آنها دور می کنید، بهتر است ماهی که تازه از آب گرفته شده است را بالافاصله در جای سرد و خنک نگه داری کنید.

5)     پنیر

درحالی که بسیاری از مواد غذایی رستوران اساسشان پنیر می باشد، اکثر مردم با مصرف خانگی پنیر به بیماری مبتلا می شوند.

پنیر ممکن است به باکتریهای مانند سالمونلا و لیستریا آلوده باشد که می تواند منجر به سقط جنین شود( به همین دلیل پزشکان به زنان باردار توصیه می کنند که از مصرف پنیر نرم مثل فتا، بری، کاممبر و پنیر مکزیکی اجتناب کنند).

 منبع:

healthdigzet

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه