خانه / اختلالات مغزواعصاب / 5 روش مراقبت از خود در مقابل آپنه خواب

5 روش مراقبت از خود در مقابل آپنه خواب

آپنه خواب

اگر شما به آپنه انسدادی خواب مبتلا هستید ،  بسیار مهم است که هر چه سریعتر برای درمان به پزشک مراجعه کنید ، زیرا آپنه خواب ، خواب شما ( به خصوص مرحله عمیق خواب ) را مختل می کند و خطر ابتلا به سایر بیماریها را افزایش می دهد. فراتراز درمان آپنه خواب توسط پزشک ، راهکارهایی هستند که شما می توانید در خانه برای بهبود علائم آپنه خواب خود آنها را انجام دهید. برخی از استراتژی هایی که باعث بهبود سلامت و کاهش خطر ابتلا به شرایط پزشکی مرتبط میشود، عبارتند از:

کاهش وزن درصورت داشتن اضافه وزن :

چاقی مهم ترین عامل خطر ابتلا به آپنه انسدادی خواب در نظر گرفته میشود. اکثر افراد مبتلا به آپنه خواب، اضافه وزن دارند و یا چاق هستند. تحقیقات نشان می دهد که کاهش وزن موجب بهبود آپنه خواب می شود . در یک مطالعه که در سال 2010 منتشر شد، به 71 نفر از افراد مبتلا به آپنه خواب مشاوره شیوه زندگی داده شد و در یک برنامه اصلاح شیوه زندگی که شامل 12 هفته رژیم غذایی کم کالری است ، قرار گرفتند. پس از دو سال ، آپنه خواب این افراد را بسیار کمترتراز قبل شده بود.

ترک سیگار والکل:

شما می دانید که سیگار کشیدن و نوشیدن الکل بیش از حد خطرناک است. آیا می دانید که اینها می توانند علائم آپنه خواب شما را بدتر کنند ؟ سیگار کشیدن باعث می شود که تورم راه هوایی فوقانی شما را بدتر کند که می تواند علائمی مانند خرخر و وقفه در تنفس را تشدید کند. الکل انقباض عضلانی در پشت گلو را که می تواند تنفس شما را کنترل کند ،کاهش می دهد.

تغذیه سالم:

مانند هر کس دیگری ، افراد مبتلا به آپنه خواب نیز باید یک رژیم غذایی سالم داشته باشند.  اما افراد مبتلا به آپنه خواب ممکن است بیشتر به خوردن مواد غذایی ناسالم ، تمایل داشته باشند. محرومیت از خواب ممکن است به افزایش میل شدید به کربوهیدرات منجر شود. محرومیت از خواب و خستگی با تنظیم کننده های اشتها، لپتین و گرلین که احساس گرسنگی و کنترل سیری در ارتباط است. وقتی که شما خواب نیستید، ممکن است بخواهید بیشترغذا بخورید . لازم نیست برای کاهش وزن یک رژیم غذایی ناسالم بگیرید.

آلرژی :

جای تعجب نیست، که آلرژی باعث پیچیده ترو مشکل تر شدن آپنه خواب میشود. برای درک دلیل آن، تصویر راه هوایی خود را به عنوان یک لوله بلند عضلانی که از بینی تا به نای شما میرسد ،در نظر بگیرید . اگر آلرژی شما تحت کنترل نیست، بافت بالای گلو متورم وراه هوایی محدود میشود و می تواند تنفس را سخت تر کند. اگر شما دچار این اختلال و آلرژی بینی هستید، لازم است آلرژی را تحت کنترل داشته باشید. اسپری آب نمک بینی قبل از خواب نیز میتواند کمک کند.

تهیه یک برنامه خواب خوب:

خواب به اندازه کافی برای سالم ماندن در برابر آپنه انسدادی خواب مهم است. انواع دستگاه های طراحی شده و یا دستگاه فشار راه هوایی مثبت مداوم می تواند برای بهبود تنفس برای افراد مبتلا به آپنه خواب مفید باشد. حدود نیمی از افراد مبتلا به آپنه خواب، بسیاری از ناهنجاری های تنفسی خود را به هنگام خواب روی پشت خود تجربه میکنند. بنابراین بیشتر پزشکان افراد مبتلا به آپنه خواب را تشویق میکنند که در موقعیت و حالات دیگری بخوابند.

منبع:

www. webmd.com

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیردپارتمان درمان های غیردارویی سردرد)

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه