خانه / تربیت فرزندان / 4راهکار برای والدین با کودکان تکانشگر

4راهکار برای والدین با کودکان تکانشگر

کودک تکانشگر

قشر واقع در  جلوی استخوان پیشانی (PFC) بخشی از مغز پشت پیشانی می باشد که پاسخ های تکانشی در انسان را کنترل می کند.اگر چه قطعه های پیشانی مسئول برخی جابه جایی های حرکتی است، اما شناخته شده ترین کارکردشان تنظیم رفتار فرد می باشد. این بخش مسئول مکث بین تکانشگری(رفتار بر اساس انگیزه ی آنی و بدون فکر) و عمل به آن می باشد.

رفتار تأملی در برابر تکانشی به این دلالت دارد که آیا شخص قبل از تصمیم گیری درباره مسایل سخت اما قابل حل،برای تأمل کردن روی گزینه های مختلف وقت می گذارد یا نه.

در بیشتر تحقیقات بررسی عملکرد تأمل- تکانشی از تکالیف جور کردنی دیداری- ادراکی استفاده شده است.به کودک طرح هایی از تصاویر آشنا (مانند :ماشین،خرس،اسباب بازی و غیره)نشان داده می شود و از او خواسته می شود از بین تصاویر متعدد،تصویری که دقیقاً مانند طرح است جدا کند.

در این آزمایش به دو مورد توجه می شود و ثبت می گردد:

1)زمان پاسخدهی یا زمانی که طول می کشد تا کودک اولین پاسخ را انتخاب کند، و

 2)خطا ها یا تعداد انتخاب های اشتباه کودک قبل از ارائه پاسخ صحیح.کودکان تأملی کندتر پاسخ میدهند و اشتباهات کمتری دارند در حالی که کودکان تکانشی سریع پاسخ می دهند ،اما اشتباهات زیادی دارند.

محققان دریافته اند که بعد تأملی- تکانشی حساس به رشد است، چون کودکان با بزرگتر شدن ،تأملی تر می شوند.

در اینجا 4 راهکار برای جلوگیری والدین از بروز رفتار تکانشگر در کودکانشان ارائه می شود:

1)  اطمینان حاصل کنیدکه بچه هایتان شما را نه به عنوان یک والد منتقد و دائماً عیب جو، بلکه یک قهرمان می بینند.تا احساس امنیت بیشتری کنند و زمانی که با دوستان ویا غریبه ها به دردسر می افتند، به شما اعتماد کنند و از شما برای ارائه راهکارهای مناسب کمک و راهنمایی بخواهند.

2)  تا جایی که می توانید برای افزایش اعتماد به نفس کودکتان، فرصت شرکت در فعالیت های مورد علاقه اش(به غیر از تماشای تلویزیون و بازیهایی ویدئویی مد نظر می باشد) را بدهید.بسیاری از کودکان تکانشگر دائماً احساس شکست و نا امیدی می کنند و استرس ناشی از شکست رفتار نا مناسب و تکانشگر را در آنها تقویت می کند.

3)  از تغذیه ی مناسب ،خواب کافی،روغن ماهی و حضور کافی در طبیعت و هوای آزاد برای کودکتان مطمئن شوید، زیرا تأثیر این عناصر برای بهبود عملکرد کودکان بویژه

  (Attention Deficit Disorder-ADD)به اثبات رسیده است.

4)  نقش بازی جایگزینی با کودک، می تواند در تبدیل دیدگاه کودکتان زمانی که در کلاس بی قرار است و برای رفتار مخل وسوسه می شود موثر باشد.در همان موقعیتی که کودکتان کاری را انجام داده است به ایفای نقش بپردازید و تصمیم بگیرید.این تمرین ها حتی در مدت و تعداد کم هم می تواند بر روی رفتار کودتان از تصمیم گیری  و اینکه آیا انجام آن می تواند یک ایده ی خوب باشد،موثر خواهد بود.

از انجام این کارها خسته و نا امید نشوید و سعی کنید فرزندتان را همانطور که هست بپذیرید و آن را با کودک ایده الی که در ذهن دارید مقایسه کنید،با کودکتان روابط دوستانه برقرار کنید تا بتوانید راهکارهای مفید جدید برای کمک به او پیدا کنید.

منابع:

اختلالات یادگیری،دانیل هالاهان و همکاران،ترجمه ی حمید علیزاده،نشر ارسباران1390.

www.learningworksforkids.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه