خانه / پاسخ به سوالات / آشنایی با روش های درمانی / بازی درمانی مبتنی بر دلبستگی محور برای کودکان اضطرابی

بازی درمانی مبتنی بر دلبستگی محور برای کودکان اضطرابی

بازی درمانی مبتنی بر دلبستگی محور برای کودکان اضطرابیReviewed by شیرین عبداللهی on Dec 6Rating: 5.0بازی درمانی دلبستگی محور  یک روش درمانی جذاب و سرگرم کننده و لذت بخش است که براساس تعامل سالم بین والدین و فرزندان شان برنامه ریزی می شود. بازی درمانی روشی کوتاه مدت و خاص  است که والدین را به طور فعال - ابتدا به عنوان مشاهده گر، و سپس به عنوان کمک درمانگر -درگیر میکند. هدف از آن افزایش دلبستگی، عزت نفس، صمیمیت و انجام کار مسرت بخش است که به والدین اجازه میدهد به تعاملهای سالم شان در جلسات درمانی ادامه دهند.

بازی درمانی دلبستگی محور  یک روش درمانی جذاب و سرگرم کننده و لذت بخش است که براساس تعامل سالم بین والدین و فرزندان شان برنامه ریزی می شود. بازی درمانی روشی کوتاه مدت و خاص  است که والدین را به طور فعال – ابتدا به عنوان مشاهده گر، و سپس به عنوان کمک درمانگر -درگیر میکند. هدف از آن افزایش دلبستگی، عزت نفس، صمیمیت و انجام کار مسرت بخش است که به والدین اجازه میدهد به تعاملهای سالم شان در جلسات درمانی ادامه دهند.این رویکرد برای درمان اختلالات اضطرابی بخصوص اضطراب جدایی در کودکان کاربرد دارد.

مراحل رشد دلبستگی

دلبستگی یک فرایند مستمر است که می تواند در هر مرحله توسط تعدادی عوامل تحت تأثیر قرار بگیرد.دلبستگی در از زمان بارداری تا 18 ماهگی در حال شکل گیری است.

حاملگی:

آغاز رشته های محبت و الفت در طی دوران حاملگی، یک مادر سالم دلبستگی اش را با کودک از طریق فرایند فکر کردن در مورد کودک، صحبت با او، و تصور تعاملهای بعدی اش با نوزادش شروع می کند . وینیکات اصطلاح اشتغال فکری اولیه مادری را به کاربرد تا حالتی را که رشد در موقعیت زیستی دارد « حساسیت بالا» را توصیف کند که در طی آخرین نظم حاملگی ایجاد می شود. آن حالت مادر را قادر می کندکه با نیازهای فرزندش به طور دقیق و حساس منطبق و هماهنگ شود.

۴-۰ ماهگی :

در طی چهار ماه اول، حساسیت مادر او را قادر میکند که به نیازهای فرزندش پاسخ دهد.نوزاد در فرایند خندیدن، گریه کردن، قان و قون کردن و مکیدن سهم خود را ایفا میکند.کودک یاد میگیرد که زندگی می تواند به نیازهای او پاسخ دهد.

۴- ۸ ماهگی:

تعامل یک ارتباط دوطرفه است. مادر و فرزند شروع به دادن و گرفتن و بازی تعاملی می کنند.کودک متوجه میشود که او می تواند تفاوتی را به وجود آورد، می تواند بر مادر تأثیر بگذارد تا به نیازهایش پاسخ دهد. نظر نوزاد در مورد «خود» به عنوان یک موجود جذاب شایسته، رشد میکند. نظر مادر در مورد خودش به عنوان یک والد شایسته، دوست داش تنی افزایشمی یابد.

۱۸- ۹ ماهگی :

گرچه این مرحله زودتر شروع میشود، شواهد روشن از دلبستگی افتراقی در طی این دوران ظاهر می شود. نوزاد در حضور افراد غریبه گریه میکند و به فرد مراقب میچسبد. نوزاد در حضور مادر احساس ایمنی میکند، آنقدر احساس ایمنی میکند که به کاوش در محیط پیرامونش می پردازد و گاهگاه نزد مادر خود که پایگاه امنی است، برمیگردد. حضور والدین به عنوان یک منبع امنیت، راحتی و آرامش عمل میکند. کودک بعدا می تواند در مورد آنچه که امنیت دارد، فکر کند و میتواند خودش را دلجویی کند و آرامش بخشد. در آن موقع او آماده شروع مدرسه است، کودک میتواند از والدینش جدا شود با این اطمینان که آنها در موقع نیاز در دسترس خواهند بود، یا اینکه معلم جانشین خوبی برای آنهاست.

اثرات جدایی و رهایی

آسیب روانی موقعی به وجود می آید که تجارب اولیه، منجر به احساس منفی یا احساس ناشایستگی از خود میشود. در غیاب تعامل های مثبت و پاسخگوی کودک یاد می گیرد خودش  را به عنوان فرد غیردوست داشتنی و ناشایست نگاه کند، دیگران را به عنوان غیرقابل اعتماد و غیرمسئول نگاه میکند – به عنوان افراد غیرقابل اعتماد برای دسترسی به آنها با را به عنوان دنیای ناامن و پر از خطر می بیند و به عبارت دیگر، در یک دلبستگی ناامن” یادگیری در مورد خودش در زندگی، منفی و دلسردکننده میشود. بسیاری ازمشکلات رفتاری کودکان بزرگتر می تواند ناشی از اثر شروع دلبستگی نا امن و پیامد نظرات منفی در مورد خودشان و دنیا باشد.

هدف درمان

رویکرد بازی درمانی بر این فرض است که تغییر امکان پذیر است و عوامل ضروری برای تغییر، در ارتباط مثبتتر بین کودک و والدین قرار دارد. از آنجایی که ریشه های رشد خود، عزت نفس و اعتماد در سالهای اولیه زندگی قرار دارد، ضروری است که به مرحله ای برگردیم که رشد عاطفی کودک مختل شده و تجربه ای را فراهم کنیم تا بتواند چرخه تعامل سالم را دوباره به کار بی اندازد. فعالیتها با سطح عاطفی فعلی کودک هماهنگ شوند نه باسن تقویمی او، والدین تشویق می شوند با همدلی و تفاهم به نیازهای واپسگرایانه کودک پاسخ دهند. هدف از درمان تغییر تصویر داخلی خود و دیگران از یک تصویر منفی به یک تصویر مثبت تر است.
در حالی که شواهد قابل توجهی وجود دارد که دسته ای از دلبستگیهای اولیه (مثل امنیت و ناامنی) هردو پایا و باثبات هستند، همچنین شواهدی مبنی بر تغییر، هم مثبت و هم منفی امکان پذیر است. نمونه های مربوط به تغییر مثبت موقعی میتواند اتفاق بیفتد که کودک یک تجربه انطباقی خوب دارد، یا موقعی که محیطهای خانوادگی بهبود می یابند.

 شیرین عبداللهی روانشناس بالینی کودک و نوجوان متخصص در درمان اختلالات رفتاری و هیجانی

مرکز فوق تخصصی روانشناسی و روانپزشکی کودک و خانواده بوجیکا

برای اخذ نوبت ویزیت من یا آشنایی بیشتر با من اینجا کلیک کنید.

 

 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

بازی درمانی دلبستگی محور  یک روش درمانی جذاب و سرگرم کننده و لذت بخش است که براساس تعامل سالم بین والدین و فرزندان شان برنامه ریزی می شود. بازی درمانی روشی کوتاه مدت و خاص  است که والدین را به طور فعال - ابتدا به عنوان مشاهده گر، و سپس به عنوان کمک درمانگر -درگیر میکند. هدف از آن افزایش دلبستگی، عزت نفس، صمیمیت و انجام کار مسرت بخش است که به والدین اجازه میدهد به تعاملهای سالم شان در جلسات درمانی ادامه دهند.این رویکرد برای درمان اختلالات اضطرابی بخصوص اضطراب جدایی در کودکان کاربرد دارد. مراحل رشد دلبستگی دلبستگی…

مشاهده بازنگری

خلاصه: اگر از مطلب راضی هستید 5 ستاره دهید

User Rating: 4.8 ( 1 votes)

درباره شیرین عبداللهی (روانشناس)

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه