خانه / اختلالات خواب / بهترین درمان برای تکان دادن پاهایم هنگام خواب چیست؟

بهترین درمان برای تکان دادن پاهایم هنگام خواب چیست؟

بهترین درمان برای تکان دادن پاهایم هنگام خواب چیست؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jul 17Rating:

درمان سندروم پاهای بی قرار

درمان ها و داروها

گاهی اوقات، درمان یک بیماری زمینه ای، از قبیل فقر آهن تا حد زیادی علائم سندروم پاهای بی قرار را تسکین می دهد. درمان فقر آهن ممکن است شامل مصرف مکمل های آهن باشد. البته، مصرف مکمل های آهن فقط باید با نظارت پزشکی و بعد از اینکه پزشکتان سطح آهن خون شما را بررسی کرد صورت گیرد.

اگرشما فقط سندروم پاهای بی قرار بدون وجود یک بیماری همایند دارید، برای درمان تمرکز بر تغییرات سبک زندگی شما صورت می گیرد، و درصورتی که این روش موثر نباشد از دارو درمانی نیز استفاده می شود.

دارو درمانی

چندین نسخه از داروهای تجویزی، که بیشتر آن ها برای درمان بیماری های دیگری ساخته شده اند، برای کاهش بی قراری در پاهای شما وجود دارند. این داروها عبارتند از:

 • داروهایی که میزان دوپامین را در مغز افزایش می دهند. این داروها به وسیله ی تاثیر بر میزان پیام رسان های شیمیایی دوپامین در مغز شما جنبش را در پاهایتان کاهش می دهند. روپینیرول، روتیگوتین و پرامیپکسول(میراپکس) توسط سازمان غذا و دارو برای درمان متوسط تا شدید سندروم پاهای بی قرار تایید شده اند.

عوارض کوتاه مدت این داروها معمولا خفیف و شامل تهوع، سرگیجه و خستگی است. هرچند که، آن ها می توانند باعث اختلالات کنترل تکانه، از قبیل قمار اجباری، و خواب آلودگی روزانه نیز شوند.

 • داروهایی که بر کانال های کلسیم تاثیر می گذارند. داروهای خاصی، از قبیل گاباپنتین(نورونتین) و پرگابالین (لایریکا)، برای برخی افراد مبتلا به سندروم پاهای بی قرار موثر هستند.
 • اپیوییدها. داروهای نارکوتیک می توانند علائم خفیف تا شدید را تسکین دهند، اما اگر در دوزهای بالا استفاده شوند ممکن است اعتیادآور باشند. بعضی از نمونه های این داروها شامل کودئین، اکسی کودون(اکسی کونتین، روکسی کودون)، ترکیب اکسی کودون و استامینوفن( پرکوست، روکسی ست)، و ترکیب هیدروکودون و استامینوفن(نورکو) هستند.
 • شل کننده های عضلانی(آرامبخش ها) و داروهای خواب آور. این دسته ازداروها، که به عنوان بنزودیازپین ها شناخته می شوند، به شما کمک می کنند تا شب ها بهتر بخوابید، اما احساساتی که در پا وجود دارد را از بین نمی برند، و ممکن است باعث خواب آلودگی روزانه شوند. آرام بخش هایی که برای سندروم پاهای بی قرار استفاده می شوند معمولا شامل کلونازپام(کلونوپین)، اسزوپیکلون(لونستا)، تمازپام(رستوریل)، زالپلون(سوناتا) و زولپیدم(آمبین) هستند.

ممکن است شما و پزشکتان روش های مختلفی را امتحان کنید تا داروی مناسب یا ترکیبی از داروها که برای شما کارآمد تر است را پیدا کنید.

احتیاط در مورد داروها

گاهی اوقات داروهای دوپامین که برای تسکین سندروم پاهای بی قرار موثر هستند، بی تاثیر می شوند. یا متوجه می شوید که علائمتان خیلی زود برمی گردند. در این حالت پزشک شما ممکن است داروهای دیگری را برای مبارزه با این مشکل جایگزین کند.

اکثر داروهای تجویزی برای درمان سندروم پاهای بی قرار در طول بارداری توصیه نمی شوند. در عوض، ممکن است پزشکتان تکنیک های خودمراقبتی را برای تسکین علائم توصیه کند.

هرچند که، اگر احساسات مربوط به این اختلال به خصوص در طول 3 ماهه ی آخر بارداری شما پردردسر شوند، ممکن است پزشکتان استفاده از داروهای خاصی را تایید کند.

بعضی از داروها ممکن است علائم سندروم پاهای بی قرار را شدیدتر کنند. بعضی از ضد افسردگی ها، بعضی داروهای ضد سایکوتیک، بعضی از داروهای ضد تهوع و بعضی داروهای سرماخوردگی و آلرژی از این قبیل داروها هستند. ممکن است پزشک شما توصیه کند که در صورت امکان از این داروها پرهیز کنید. البته، اگر به مصرف این داروها نیاز دارید، با پزشک خود در مورد اضافه کردن داروهایی که به مدیریت سندروم پاهای بی قرار در شما کمک کنند صحبت کنید.

سبک زندگی و درمان های خانگی

ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی می تواند به تسکین علائم سندروم پاهای بی قرار کمک کند:

 • حمام و ماساژ را امتحان کنید. غوطه ور شدن در حمام آب گرم و ماساژ دادن پاهای خود می تواند عضلات شما را آرام کند.
 • از کیسه های آب گرم یا سرد استفاده کنید. از کیسه های آب داغ یا سرد، و یا به صورت تناوبی از هر دو برای کاهش احساسات ناخوشایندی که در پاهایتان وجود دارد استفاده کنید.
 • تکنیک های آرمیدگی، مثل مدیتیشن و یوگا را امتحان کنید. استرس می تواند سندروم پاهای بی قرار را شدیدتر کند. یاد بگیرید که خود را آرام کنید، مخصوصا قبل از زمان خواب.
 • بهداشت خواب خوبی را ایجاد کنید. خستگی باعث شدیدتر شدن علائم سندروم پاهای بی قرار می شود، بنابراین این نکته اهمیت دارد که بهداشت خواب خوبی را تمرین کنید. در حالت ایده آل، داشتن یک محیط خواب آرام، بی صدا، و راحت؛ در زمان مشخصی خوابیدن و بیدار شدن؛ و داشتن خواب کافی از شرایط یک بهداشت خواب مناسب و خوب هستند.
 • ورزش کنید. ورزش کردن به صورت متوسط و منظم ممکن است علائم سندروم پاهای بی قرار را تسکین دهد، اما ورزش بیش از حد و یا خیلی دیر وقت در روز ممکن است شدت علائم را افزایش دهد.
 • از مصرف کافئین پرهیز کنید. قطع مصرف کافئین گاهی اوقات ممکن است به بی قراری پاها کمک کند. اجتناب از محصولات دارای کافئین از قبیل شکلات و همچنین نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه، چای و نوشیدنی های بدون الکل را، برای چند هفته امتحان کنید و ببینید آیا برایتان موثر خواهد بود یا خیر.

مقابله و حمایت

سندروم پاهای بی قرار معمولا یک اختلال برای تمام عمر است. زندگی با سندروم پاهای بی قرار نیازمند ایجاد راهبردهای مقابله ای است که برای شما کارآمد باشد، از قبیل:

 • در مورد شرایط خود به دیگران بگویید. اطلاعاتی را در مورد سندروم پاهای بی قرار به اعضای خانواده، دوستان و همکارانتان ارائه دهید، تا وقتی شما را می بینند که چندین بار در طول روز در حال قدم زدن در سالن، ایستاده پشت در تئاتر، و یا در حال راه رفتن به سمت آب سرد کن هستید بهتر درک کنند.
 • در مقابل نیاز خود برای جنبش مقاومت نکنید. زمانی که برای سرکوب میل خود به حرکت دادن و جنبش پاهای خود تلاش می کنید، ممکن است متوجه شوید که علائمتان شدیدتر می شود.
 • یک دفتر یادداشت روزانه برای خواب داشته باشید. داروها و راهبردهایی را که کمک می کنند یا مانع از مبارزه با سندروم پاهای بی قرار در شما می شوند را ثبت کنید، و این اطلاعات را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • کشش و ماساژ. روز خود را با ورزش های کششی یا ماساژ ملایم شروع کنید و پایان دهید.
 • به دنبال کمک باشید. در گروه های حمایتی که اعضای خانواده و افرادی با سندروم پاهای بی قرار را گردهم می آورند، شرکت کنید. شرکت در یک گروه، نه تنها می تواند به بینش شما کمک کند بلکه ممکن است به شخص دیگری نیز کمک کند.

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

لینک منبع 1 لینک منبع 2 لینک منبع 3

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درمان سندروم پاهای بی قرار درمان ها و داروها گاهی اوقات، درمان یک بیماری زمینه ای، از قبیل فقر آهن تا حد زیادی علائم سندروم پاهای بی قرار را تسکین می دهد. درمان فقر آهن ممکن است شامل مصرف مکمل های آهن باشد. البته، مصرف مکمل های آهن فقط باید با نظارت پزشکی و بعد از اینکه پزشکتان سطح آهن خون شما را بررسی کرد صورت گیرد. اگرشما فقط سندروم پاهای بی قرار بدون وجود یک بیماری همایند دارید، برای درمان تمرکز بر تغییرات سبک زندگی شما صورت می گیرد، و درصورتی که این روش موثر نباشد از دارو درمانی…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.65 ( 1 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه