خانه / آموزش روابط / همسرم بیماری روانی دارد…

همسرم بیماری روانی دارد…

همسرم بیماری روانی دارد...Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jul 6Rating:

چگونه با همسری که بیماری روانی دارد کنار بیایید؟

وجود بیماری روانی در یک زندگی مشترک خیلی دشوار است. در این شرایط استرس می تواند اغلب به سطح بحرانی برسد. اما بیماری روانی حتی با وجود استرس و تمرکزی که با خود می آورد، یک زندگی مشترک را خراب نمی کند. با وجود چالش های بسیار، برای حفظ یک رابطه ی سالم زمانی که همسرتان به بیماری روانی مبتلا است روش هایی وجود دارد.

به همسرتان حمایت و هم دردی نشان دهید.

برای فردی که به تازگی این تشخیص را دریافت کرده است، این خبر می تواند ویرانگر، شرم آور و حتی ترسناک باشد. عدم اطمینان و ننگ مرتبط با بیماری روانی می تواند باعث شود آن ها این نگرانی را داشته باشند که شما آن ها را دوست ندارید یا تمایلی به آن ها ندارید. این موضوع اهمیت دارد که اجازه دهید همسرتان درک کند شما در کنارش هستید و او را “هم در هنگام بیماری و هم در هنگام سلامتی” دوست دارید. این اطمینان بخشی باعث می شود که او تصمیم به دریافت کمک حرفه ای و یادگیری بهترین روش ها برای مدیریت بیماری بگیرد. از سوی دیگر، یک واکنش منفی از سمت شما می تواند علائم بیماری روانی را به طور بالقوه تشدید کند و احساسات نا امیدی را در او به وجود آورد.

اطلاعات خود را افزایش دهید.

اکثر افراد یا در مورد بیماری روانی بی اطلاع هستند یا اطلاعات نادرستی در این باره دارند. اطلاعات غلط بسیاری در مورد سبب سناسی و بهترین گزینه های درمانی برای اختلالات روانشناختی مختلف وجود دارد.

بهترین طرح عملی این است که به دنبال متخصصان پزشکی و روانشناختی با تجربه، و همچنین به دنبال نوشته ها و اطلاعات اینترنتی در مورد تشخیص خاصی که در نظر دارید از منابع معتبر باشید.

علائم بیماری روانی می تواند گیج کننده باشد. این راحت تر است که فکر کنید همسرتان سرد، تنبل، حواس پرت، یا غیر منطقی است. بعضی از این “نقص های شخصیتی” ممکن است واقعا علائم بیماری روانی باشند. درمان موثر برای بیماری های روانی درمان های ترکیبی و داروها هستند. متخصصین سلامت روان همچنین می توانند به شما در مورد اینکه نقشتان چیست و باید چه نقشی در طرح درمانی همسرتان ایفا کنید آموزش می دهند.

درمانگر او نباشید.

اطلاعات خود را در مورد اینکه چطور می توانید به همسرتان کمک کنید افزایش دهید، اما این مسئولیت شما نیست که درمانگر او شوید. این کار در دراز مدت برای هرکدام از شما و همچنین برای سایر اعضای خانواده کارآمد نخواهد بود. حتی اگر شما یک متخصص سلامت روان آموزش دیده هستید هم این کار درست نیست. اجازه دهید متخصصینی که خارج از زندگی زناشویی تان هستند این کار را انجام دهند. نقش شما فراهم ساختن عشق، حمایت و همدردی برای همسرتان در طول تلاش هایش برای بهبودی است.

افرادی با بیماری روانی برای برداشتن گام هایی در جهت مدیریت بیماری شان مسئول هستند، بنابراین می توانند به عنوان یک شریک در سایر جنبه های زندگی نیز سالم و سازنده باشند. شما نباید تبدیل به “عصا” یا کمک برای آن ها شوید. آن ها باید برخی مسئولیت های مربوط به طرح درمان و رفاه خود، و اینکه چطور بیماری شان بر شما و دیگران تاثیر خواهد گذاشت را برعهده بگیرند.

به دنبال مشاوره ی فردی یا زوج باشید.

درمان می تواند به شما کمک کند تا بتوانید هم برای کنار آمدن خودتان و هم به عنوان روشی برای ارتباط با همسرتان، احساسات خود را به روش درستی پردازش کنید. مشاوره منبعی فوق العاده برای کمک به، به دست آوردن چشم انداز، راهنمایی و تعادل در یک موقعیت است که در غیر این صورت می تواند به سرعت از دست برود. به عنوان همسر فردی با شرایط بیماری روانی، این اتفاق غیر طبیعی نیست که دچار طیفی از احساسات ترسناک از قبیل، تنفر، نا امیدی یا خشم شوید.

خستگی عاطفی غیر طبیعی نیست. در روشی کارآمد با یک مشاور مناسب برخی احساسات دردناک می توانند کشف و بررسی شوند. زوج ها همچنین می توانند از طریق مشاوره یاد بگیرند تا انتظارات و مرزهای سالمی را بسازند.

مراقبت از خود را به صورت منظم را تمرین کنید.

مراقبت از خود، خود خواهانه نیست، و اگر شما همسری دارید که دارای مشکلات سلامت روان است این کار ضرورت دارد. اگر روی سلامت خود تمرکز نکنید، در خطر کشیده شدن به داخل گرداب بیماری روانی قرار دارید، و زندگی مشترک خود را به خطر می اندازید. به اصول اولیه برگردید: داشتن خواب کافی، انجام برخی فعالیت های فیزیکی منظم، خوب غذا خوردن، گذراندن زمان با یک دوست یا کسی که دوستش دارید، و درگیر شدن در فعالیت ها یا عادت هایی که از آن ها لذت می برید. خیلی مراقب این نکته باشید که چه زمانی “خستگی مراقب” یا فرسودگی را تجربه می کنید. وقتی با همسری بیمار یا ناتوان سروکار دارید این حالتی مشترک است. این موضوع اهمیت دارد که مراقب سلامتی خود باشید.

اگر همسرتان با بیماری روانی تشخیص داده شده است، زندگی چالش های زیادی را به زندگی مشترک شما وارد می سازد. اما زوج های موفق اجازه نمی دهند که بیماری روانی ازدواج و زندگی مشترک آن ها را نابود کند و در عوض این شرایط را به عنوان یک چالش که قابل مدیریت است مشاهده می کنند. هر دوی زوجین باید مسئول باشند و پاسخ ها و واکنش های درستی را به موقعیت های غیر منتظره و مشکل ساز برای رشد داشته باشند. هر دوی شما می توانید تنظیماتی را ایجاد کنید تا واقعیت جدید زندگی مشترک تبدیل به یک موقعیت قابل مدیریت و شاد شود.

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

لینک منبع

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

  • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
  • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
  • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
  • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
  • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

چگونه با همسری که بیماری روانی دارد کنار بیایید؟ وجود بیماری روانی در یک زندگی مشترک خیلی دشوار است. در این شرایط استرس می تواند اغلب به سطح بحرانی برسد. اما بیماری روانی حتی با وجود استرس و تمرکزی که با خود می آورد، یک زندگی مشترک را خراب نمی کند. با وجود چالش های بسیار، برای حفظ یک رابطه ی سالم زمانی که همسرتان به بیماری روانی مبتلا است روش هایی وجود دارد. به همسرتان حمایت و هم دردی نشان دهید. برای فردی که به تازگی این تشخیص را دریافت کرده است، این خبر می تواند ویرانگر، شرم آور…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.28 ( 6 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه