خانه / تربیت فرزندان / اوتیسم / اضطراب بارداری و اوتیسم در نوزاد

اضطراب بارداری و اوتیسم در نوزاد

%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c

استرس به روش های مختلفی بر روی سلامت جسمی تاثیر می گذارد، اما به ویژه خانم های باردار می دانند که اضطراب و استرس بر روی نوزاد متولد نشده آنها تاثیر می گذارد. اکنون محققان ژن های مختلفی را شناسایی کرده اند که به اضطراب حساس هستند، این ژن ها در مادرانی صاحب فرزندان مبتلا به اوتیسم شناسایی شد.

اختلال طیف اوتیسم یا ASD شامل شرایط مختلفی می شود که قبلا به طور مجزا شناسایی شدند. این شرایط عبارتند از اختلال اوتیسم، اختلال فراگیر رشد و سندروم اسپرگر.

ASD یک معلولیت رشد می باشد که باعث بروز چالش های رفتاری، اجتماعی و ارتباطی می شود. افراد مبتلا به ASD دچار مشکلات یادگیری، تفکر و حل مسئله هستند. هر چند اوتیسم در تمام گروه های قومی، نژادی و اجتماعی بروز می کند، اما میزان بروز این اختلال در بین پسران 4.5 برابر دختران است.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

دکتر بورزدورف در این باره می گوید: گرچه پیش از این اوتیسم به عنوان یک اختلال ژنتیکی در نظر گرفته می شد، اما پژوهش های اخیر نشان داده اند که تاثیرات محیطی – از جمله اضطراب – بر روی بروز این شرایط تاثیر دارند. ما می دانیم که برخی از مادرانی که سطح قابل توجهی از اضطراب را تجربه کردند، کودک مبتلا به اوتیسم به دنیا نیاوردند، اما برخی دیگر دچار این مشکل شدند. برای درک علت این امر ژنی را بررسی کردیم که بر روی اضطراب تاثیر دارد و پس از آن بین این ژن و بروز اوتیسم با قرار گرفتن در معرض اضطراب نوعی ارتباط پیدا شد.

یافته ها واضح هستند، اما تحقیقات بیشتری لازم است

برای پیشبرد تحقیقات خود محققان دو گروه از مادران را با کودکان مبتلا به اوتیسم مورد بررس قرار دادند: یک گروه از خانواده هایی در MU و یک گروه از خانواده هایی در دانشگاه کوین در اونتاریو، کانادا.

محققان از مادران در مورد اضطراب در دوران بارداری سوالاتی پرسیدند، از جمله به دلیل بروز مشکلاتی مانند از دست دادن شغل، جدایی یا تغییر محل سکونت. سپس خون این مادران را برای بررسی ژن حساس به اضطراب به نام 5-HTTLPR مورد آزمایش قرار دادند.

این ژن سروتونین را در سیستم عصبی تنظیم می کرد، اما زمانی که تنوعی از این ژن ها وجود دارد، واکنش بدن به اضطراب بیشتر می شود.

نتایج نشان داده اند که مادرانی که کودکان مبتلا به اوتیسم دارند، دارای تنوعی از ژن های  5-HTTLPR هستند که باعث می شود در دوران بارداری بیشتر از دیگر مادران در معرض اضطراب قرار گیرند. با این حال محققان می گویند که این یک مشاهده و فرضیه است و به تحقیقات بیشتری نیاز می باشد.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

 

ارائه خدمات رفتاردرمانی کودکان اوتیسم  با روش سان رایز در مرکز سلامت روان رستا- آلومینا در کرج

لیزر مو

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه