خانه / اختلالات روانپزشکی / 11 نکته در مورد بیماری دو قطبی که نمی دانستید!

11 نکته در مورد بیماری دو قطبی که نمی دانستید!

11 نکته در مورد بیماری دو قطبی که نمی دانستید!Reviewed by دکتر مصطفی امیری on Mar 11Rating: 5.0همه چیز در مورد بیماری دو قطبی اختلال دوقطبی و بیماری دوقطبی

بیماری دو قطبی و آشنایی با هرچیزی که باید در مورد دو قطبی بدانید

افسردگی دو قطبی

بیماری دو قطبی که افسردگی – شیدایی نیز نامیده می شود، نوعی اختلال روانپزشکی است که باعث تغییرات غیر طبیعی در خلق و خو، انرژی و فعالیت های روزانه می شود.

قبل از خواندن ادامه مقاله میتوانید به توضیحات خانم سمانه کاشفی، مشاور و درمانگر، در رابطه با این اختلال گوش دهید.

سمانه کاشفی

درمانگر غیردارویی اختلالات هیجانی

این نوسانات خلقی به این شکل است که فرد ممکن است مدت ها حس شادی بیش از حد داشته باشد و پس از آن به طور ناگهانی دچار افسردگی شدید شود.

میزان این نوسانات در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است. دقت کنید که همه ماها در زندگی ممکن است گاهی شاد و گاهی افسرده باشیم و این دلیل نمی شود که همه ما مبتلا به بیماری دو قطبی باشیم. تشخیص اختلال دوقطبی فقط توسط روانپزشک قابل قبول است.

دوره افسردگی در بیماری دو قطبی

بدون درمان بیماری دو قطبی دارای دوره های افسردگی خیلی شدید خواهد بود.

علائم دوره افسردگی عبارتند از اندوه، اضطراب، کم شدن انرژی، ناامیدی و مشکل در تمرکز. به علاوه فرد علاقه خود را به فعالیت هایی که قبلا برایش لذت بخش بود از دست می دهد.

افزایش یا کاهش وزن، کم شدن یا زیاد شدن خواب و حتی فکر به خودکشی از دیگر علائم این دوره است.

دوره شیدایی در اختلال دو قطبی

در این دوره فرد کاملا تغییر می کند و تصور می کند قادر به انجام هر کاری است. اعتماد به نفس فرد به شدت بالا رفته و ثابت ماندن و نشستن برایشان سخت می شود. در این شرایط فرد بیشتر از قبل صحبت می کند و به اندازه کافی نمی خوابد.

شیدایی ناشی از اختلال دو قطبی منجر به بروز رفتارهای پرهیجان و پرخطر می شود، مانند تخلف، سریع رانندگی کردن و سوء مصرف مواد. چند مورد از این علائم به مدت یک هفته هر روز مشاهده می شوند که با احساس هیجان شدید همراه هستند.

اختلال دو قطبی چند نوع است که همه آنها شامل تغییرات واضح در خلق و خو، انرژی و سطح فعالیت می شوند. این تغییرات شامل دوره هایی پر از انرژی و هیجان است که پس از آن فرد دچار افسردگی و اندوه شدید می شود. در ادامه انواع اختلال دو قطبی معرفی می شوند:

  • اختلال دو قطبی نوع 1. در این نوع علائم دوره شیدایی در فرد مشاهده می شود و ممکن است علائم آنقدر شدید باشند که فرد به بستری شدن نیاز پیدا می کند و این حالت حداقل 7 روز طول می کشد. معمولا حالات افسردگی نیز بروز می کند که حداقل دو هفته طول می کشند. بروز همزمان هر دو حالت نیز ممکن است.
  • اختلال دو قطبی نوع 2. در این نوع اختلال افسردگی و شیدایی در فرد مشاهده می شود، اما میزان شیدایی به شدت توصیف شده در نوع 1 نیست.
  • اختلال ادواری خویی. این نوع اختلال با دوره هایی شیدایی و افسردگی زیادی همراه است که حداقل دو سال طول می کشند (در کودکان و نوجوانان یک سال). با این حال علائم آنقدر شدید نیستند که تشخیص انجام شود.

برترین تیم درمانگران اختلال دوقطبی در مجموعه بزرگ جایروس (کلیک کنید)

افسردگی دو قطبی ترکیبی

زمانی که فرد دوره افسردگی و شیدایی را همزمان با هم یا خیلی نزدیک به هم نشان می دهد، این حالت اختلال دو قطبی ترکیبی نامیده می شود. این حالت منجر به بروز رفتارهای غیر قابل پیش بینی و پرخطر می شود، مانند اقدام به خودکشی. این حالت بیشتر در بین خانم ها و افرادی مشاهده می شود که در سنین پایین به این اختلال مبتلا شده اند.

علت بروز افسردگی دو قطبی چیست؟

پزشکان علت دقیق بروز این اختلال را نمی دانند.

تئوری های موجود ترکیب عوامل ژنتیک، بیولوژیک و برخی عوامل محیطی را علت بروز این اختلال می دانند. دانشمندان تصور می کنند که مدارهای تنظیم کننده خلق و خو، انرژی، فکر و ریتم های بیولوژیکی در مغز در افراد مبتلا به اختلال دو قطبی عملکرد درستی ندارند که این امر منجر به بروز تغییرات خلق و خو می شود.

با مشاهده این ویدئو بیماری دو قطبی را بهتر می شناسید.

با مشاهده این ویدئو بیماری دو قطبی را بهتر می شناسید.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به اختلال دو قطبی هستند؟

زنان و مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند. در اکثر موارد علائم معمولا در افراد بین سنین 15 تا 30 سالگی بروز می کند. به ندرت پیش می آید که اختلال دو کودکی بروز کند. اختلال دو قطبی ممکن است در بین اعضای یک خانواده مشاهده شود، اما ابتلای یکی از اعضا لزوما به معنای ابتلای دیگر اعضا به این بیماری نیست.

تاثیر بیماری دو قطبی بر زندگی روزانه

اختلال دو قطبی تحت کنترل نیست، به همین دلیل ممکن است باعث بروز مشکلات زیادی در بخش های مختلف زندگی، از جمله کار، روابط، خواب، سلامت جسمی و وضعیت اقتصادی شود. این اختلال منجر به بروز رفتارهای پرخطر می شود و به همین دلیل برای کسانی که از فرد بیمار مراقبت می کنند، استرس آفرین است.

رفتارهای پرخطر بیمار

بسیاری از مبتلایان به اختلال دو قطبی دچار سوء مصرف مواد و الکل می شوند. این افراد برای بهبود علائم ناراحت کننده و اختلالات خلقی به وجود آمده به نوشیدن الکل و مصرف مواد روی می آورند. مصرف مواد و نوشیدن الکل ممکن است در نتیجه بروز شیدایی و تمایل فرد به لذت بیشتر بروز کند.

فکر به خودکشی

افراد مبتلا به اختلال دو قطبی 10 تا 20 برابر بیش از دیگران در معرض اقدام به خودکشی هستند. علائم هشدار دهنده مربوط به این اقدام عبارتند از صحبت کردن در مورد خودکشی، تلاش برای انجام این کار و انجام کارهای پرخطر. اگر فردی را مبتلا به این اختلال می شناسید و فکر می کنید به فکر خودکشی است حتما به پزشک اطلاع دهید و مراقبت خود را از وی بیشتر کنید.

تشخیص اختلال دوقطبی

مهم ترین اقدام در تشخیص این بیماری رد کردن دیگر علل بروز اختلالا خلقی است، به عنوان مثال مصرف برخی داروها نیز ممکن است باعث بروز نوسانات خلقی شود.

پزشک فرد بیمار را مورد معاینه کامل قرار داده و سوالاتی می پرسد. آزمایشاتی نیز ممکن است انجام شود. روانپزشک پس از بررسی دقیق تمام این موارد تشخیص خود را اعلام می کند.

داروهای زیادی برای درمان اختلال دو قطبی وجود دارد. این داروها عبارتند از داروهای تثبیت کننده های خلق و خو که از بروز حالات جنون و افسردگی پیشگیری می کنند، همچنین داروهای ضدافسردگی و ضد روانپریشی نیز زمانی که فرد بیمار در حالت شیدایی یا افسردگی نیست استفاده می شوند، داروهایی نیز وجود دارند برای پیشگیری از بروز حالات افسردگی و جنون مصرف می شود.

دقت کنید که هیچگاه نباید سرخود دارویی را شروع یا ادامه دهید، تنظیم داروها در اختلالات روانپزشکی کار بسیار پیچیده ایست و حتما باید توسط روانپزشک انجام شود. داروهایی مانند لیتیوم در صورت استفاده اشتباه ممکن است بسیار خطرناک و حتی کشنده باشند.

عادت ها و کارهای روزانه شما اختلال دو قطبی را درمان نمی کند، اما می تواند به بهبود علائم آن کمک کند. خواب کافی، تغذیه منظم و مناسب و ورزش کردن عواملی هستند که به بهبود علائم کمک می کنند.

از مصرف الکل و داروهای محرک اجتناب کنید. اگر مبتلا به اختلال دو قطبی هستید، باید خطوط قرمز خود را بشناسید – عواملی که باعث تشدید علائم می شوند – و برنامه ای برای پیشگیری و دوری از تمام آنها داشته باشید.

اگر به افسردگی دو قطبی دچار هستید، می توانید از اطرافیان خود کمک بخواهید، به ویژه افرادی که احساس نزدیکی به آنها می کنید، مانند اعضای خانواده و دوستان. سعی کنید تاثیر این شرایط را برایشان توضیح دهید و نیازهای خود را بیان کنید. با کمک آنها می توانید انگیزه بیشتری برای دنبال کردن دوره درمان خود داشته باشید.

بسیاری از مبتلایان به اختلال دو قطبی این بیماری را در خود تشخیص نمی دهند یا از درمان اجتناب می کنند.

اگر فکر می کنید در بین دوستان یا اعضای خانواده تان فردی به این اختلال دچار است، بهتر است وی را تشویق کنید تا به پزشک مراجعه کند. نسبت به احساسات و رفتارهای آنها حساس باشید و به یاد داشته باشید که تشخیص آن کار متخصص است.

منبع

برخی از منابع انگلیسی برای مطالعه بیشتر: 1- سایت مایوکلینیک  2-سایت وب ام دی 3-سایت کلینیک کلیولند 4-NIH

این مطلب فقط برای آموزش اطلاعات عمومی پزشکی برای عموم مردم است و به هیچ عنوان جنبه تشخیصی درمانی ندارد و جایگزین ویزیت تخصصی و حضوری پزشک نیست.

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب

بورد تخصصی مغزواعصاب از دانشگاه تهران

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه