خانه / دانستنی ها / 10 مکان عمومی مناسب برای میکروب ها

10 مکان عمومی مناسب برای میکروب ها

Hands up,green

  1. شنا با باکتری: یک پارک آبی با 1000 کودک می تواند حاوی 10 کیلو مدفوع شناور در اطراف خواهد بود. کودکان می توانند 10 گرم مدفوع باقی مانده را همراه خود داشته باشند. آنها عادت شستن بدن خود را قبل از پریدن به داخل استخر ندارند، به همین دلیل این میکروب ها در داخل استخر تمیز و شسته می شوند. کلر موجود در آب همه چیز را نمی کشد. بررسی ها نشان دادند که بیش از نیمس از استخر دارای باکتری coli می باشد که منجر به اسهال خونی خواهد شد. بهترین روش دفاع از خود این است که سعی کنید از بلعیدن آب استخر اجتناب کنید.
  2. منوی رستوران. منوی رستوران 100 برابر بیشتر از صندلی توالت میکروب دارد. این منو توسط افراد زیادی لمس می شود، و تنها یک بار در روز تمیز می شود که معمولا با یک دستمال استفاده شده تمیز می شود. بنابراین به جای اینکه دستهای خود را قبل از نشستن پشت میز بشویید، بهتر است این کار را پس از سفارش غذا انجام دهید. پس از شستن دستها بهتر است اصلا منو را لمس نکنید.
  3. میکروب ها همراه با چاشنی غذا. آیا فشردن لیمو را روی غذای خود دوست دارید؟ محققان قاچ های لیمو را در رستوران ها مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که 70 درصد این لیموها دارای میکروب های بیماری زا، از جمله باکتری coli، می باشند که باعث بروز بیماری های گوارشی می شود. با این توضیحات احتمالا دفعه بعد چای خود را بدون لیمو میل کنید.
  4. قبل از نوشیدن آب از شیر آب مدرسه کودکتان، بیشتر فکر کنید. این شیر آب از صندلی دستشویی کثیف تر است. به این دلیل که دستشویی ها به طور منظم تمیز می شوند. اما آیا تاکنون دیده اید شیر آب خوردن تمیز شود؟ بنابراین بهتر است همیشه یک بطری آب همراه داشته باشید.
  5. جاصابونی ها. جاصابونی های عمومی جای مساعدی برای رشد باکتری ها هستند. کمی به این مسئله فکر کنید. در طول روز دست ها باکتری های مختلفی به خود می گیرند. در هنگام شستن دست ها حداقل به مدت 20 ثانیه دست ها را با صابون بشویید یا همیشه ماده ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشید. به علاوه قبل از لمس دستگیره در به این فکر کنید که چند نفر بدون شستن دستهایشان این دستگیره را لمس کرده اند. محققان می گویند تنها 31 درصد از مردان و 65 درصد زنان، بعد از استفاده از دستشویی، دست های خود را می شویند.
  6. سبد خرید. دستگیره سبدهای خرید در فروشگاه های بزرگ نیز می توانند منبع میکروب های زیادی باشند. این دستگیره ها می توانند به 11 میلیون میکروارگانیسم، از جمله میکروارگانیسم های مربوط به گوشت خام، آلوده باشند. به علاوه صندلی که خرید خود را روی آن قرار می دهید، ممکن است میکروب های زیادی را بر روی خود داشته باشد. بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی آنتی باکتریال های دستی دارند که حتما از آنها استفاده کنید.
  7. آسانسور. بسیاری از افراد تمایلی به لمس دستگیره های در ندارند، اما با دکمه های آسانسور هیچ مشکلی ندارند. اما بهتر است کمی فکر کنید، آیا تاکنون دیده اید کسی دکمه های آسانسور را تمیز کند؟ بنابراین یا بهتر است از آرنج خود برای فشردن دکمه ها استفاده کنید یا اینکه ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشید.
  8. هتل ها. هتل ها نیز بیشتر از آنچه فکر می کنید دارای میکروب هستند. کنترل تلویزیون در اتاق هتل کثیف ترین شی موجود می باشد و بهتر است قبل از استفاده حتما آن را تمیز کنید. دیگر اشیائی که ممکن است دارای میکروب باشند، عبارتند از: دکمه چراغ کنار تخت، روتختی، سشوار، گوشی تلفن و لیوان بدون در پوش.
  9. جست و خیز کردن در محیط آلوده. به ندرت رخ می دهد پارک ها و زمین های بازی تمیز باشند. شاید کثیف ترین بخش ئر یک پارک گودال ماسه بازی باشد که 36 برابر بیشتر از سینی یک رستوران در خود میکروب دارد. به یاد داشته باشید که باکتری ها در محیط های گرم و مرطوب پنهان می شوند. باز هم تکرار می کنیم، بهتر است ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشید.
  10. پول. دکمه دستگاه های خودپرداز، پول نقد و درب گردان مشتریان بانک نیز دارای میکروب و باکتریهای زیادی هستند. در حقیقت ویروس سرماخوردگی به مدت 17 روز روی اسکناس باقی می ماند. اما کسانی که با پول زیاد سر و کار دارند، از دستکش استفاده نمی کنند. امیدواریم روزی دستگاه های خودپرداز مجهز به صفحات لمسی دارای شیشه های آنتی باکتریال شوند تا به این وسیله بتوان با ویروس های سرماخوردگی و آنفلوآنزا مبارزه کرد.

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

لیزر مو

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه