خانه / دانستنی ها / 10 مکان عمومی مناسب برای میکروب ها

10 مکان عمومی مناسب برای میکروب ها

10 مکان عمومی مناسب برای میکروب هاReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on May 7Rating:

Hands up,green

  1. شنا با باکتری: یک پارک آبی با 1000 کودک می تواند حاوی 10 کیلو مدفوع شناور در اطراف خواهد بود. کودکان می توانند 10 گرم مدفوع باقی مانده را همراه خود داشته باشند. آنها عادت شستن بدن خود را قبل از پریدن به داخل استخر ندارند، به همین دلیل این میکروب ها در داخل استخر تمیز و شسته می شوند. کلر موجود در آب همه چیز را نمی کشد. بررسی ها نشان دادند که بیش از نیمس از استخر دارای باکتری coli می باشد که منجر به اسهال خونی خواهد شد. بهترین روش دفاع از خود این است که سعی کنید از بلعیدن آب استخر اجتناب کنید.
  2. منوی رستوران. منوی رستوران 100 برابر بیشتر از صندلی توالت میکروب دارد. این منو توسط افراد زیادی لمس می شود، و تنها یک بار در روز تمیز می شود که معمولا با یک دستمال استفاده شده تمیز می شود. بنابراین به جای اینکه دستهای خود را قبل از نشستن پشت میز بشویید، بهتر است این کار را پس از سفارش غذا انجام دهید. پس از شستن دستها بهتر است اصلا منو را لمس نکنید.
  3. میکروب ها همراه با چاشنی غذا. آیا فشردن لیمو را روی غذای خود دوست دارید؟ محققان قاچ های لیمو را در رستوران ها مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که 70 درصد این لیموها دارای میکروب های بیماری زا، از جمله باکتری coli، می باشند که باعث بروز بیماری های گوارشی می شود. با این توضیحات احتمالا دفعه بعد چای خود را بدون لیمو میل کنید.
  4. قبل از نوشیدن آب از شیر آب مدرسه کودکتان، بیشتر فکر کنید. این شیر آب از صندلی دستشویی کثیف تر است. به این دلیل که دستشویی ها به طور منظم تمیز می شوند. اما آیا تاکنون دیده اید شیر آب خوردن تمیز شود؟ بنابراین بهتر است همیشه یک بطری آب همراه داشته باشید.
  5. جاصابونی ها. جاصابونی های عمومی جای مساعدی برای رشد باکتری ها هستند. کمی به این مسئله فکر کنید. در طول روز دست ها باکتری های مختلفی به خود می گیرند. در هنگام شستن دست ها حداقل به مدت 20 ثانیه دست ها را با صابون بشویید یا همیشه ماده ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشید. به علاوه قبل از لمس دستگیره در به این فکر کنید که چند نفر بدون شستن دستهایشان این دستگیره را لمس کرده اند. محققان می گویند تنها 31 درصد از مردان و 65 درصد زنان، بعد از استفاده از دستشویی، دست های خود را می شویند.
  6. سبد خرید. دستگیره سبدهای خرید در فروشگاه های بزرگ نیز می توانند منبع میکروب های زیادی باشند. این دستگیره ها می توانند به 11 میلیون میکروارگانیسم، از جمله میکروارگانیسم های مربوط به گوشت خام، آلوده باشند. به علاوه صندلی که خرید خود را روی آن قرار می دهید، ممکن است میکروب های زیادی را بر روی خود داشته باشد. بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی آنتی باکتریال های دستی دارند که حتما از آنها استفاده کنید.
  7. آسانسور. بسیاری از افراد تمایلی به لمس دستگیره های در ندارند، اما با دکمه های آسانسور هیچ مشکلی ندارند. اما بهتر است کمی فکر کنید، آیا تاکنون دیده اید کسی دکمه های آسانسور را تمیز کند؟ بنابراین یا بهتر است از آرنج خود برای فشردن دکمه ها استفاده کنید یا اینکه ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشید.
  8. هتل ها. هتل ها نیز بیشتر از آنچه فکر می کنید دارای میکروب هستند. کنترل تلویزیون در اتاق هتل کثیف ترین شی موجود می باشد و بهتر است قبل از استفاده حتما آن را تمیز کنید. دیگر اشیائی که ممکن است دارای میکروب باشند، عبارتند از: دکمه چراغ کنار تخت، روتختی، سشوار، گوشی تلفن و لیوان بدون در پوش.
  9. جست و خیز کردن در محیط آلوده. به ندرت رخ می دهد پارک ها و زمین های بازی تمیز باشند. شاید کثیف ترین بخش ئر یک پارک گودال ماسه بازی باشد که 36 برابر بیشتر از سینی یک رستوران در خود میکروب دارد. به یاد داشته باشید که باکتری ها در محیط های گرم و مرطوب پنهان می شوند. باز هم تکرار می کنیم، بهتر است ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشید.
  10. پول. دکمه دستگاه های خودپرداز، پول نقد و درب گردان مشتریان بانک نیز دارای میکروب و باکتریهای زیادی هستند. در حقیقت ویروس سرماخوردگی به مدت 17 روز روی اسکناس باقی می ماند. اما کسانی که با پول زیاد سر و کار دارند، از دستکش استفاده نمی کنند. امیدواریم روزی دستگاه های خودپرداز مجهز به صفحات لمسی دارای شیشه های آنتی باکتریال شوند تا به این وسیله بتوان با ویروس های سرماخوردگی و آنفلوآنزا مبارزه کرد.

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه