خانه / تربیت فرزندان / 10 روش برای داشتن کودکان با عزت نفس بالا

10 روش برای داشتن کودکان با عزت نفس بالا

10 روش برای داشتن کودکان با عزت نفس بالاReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Nov 18Rating:

بهبود عزت نفس

پرورش عزت نفس در کودکان پیش دبستانی به نظر یک مسئولیت سنگین می آید.از سوی دیگر، خود ارزشی، پایه ای برای آینده ی کودک پیش دبستانی به حساب می آید تا بتواند مجموعه ای از کارها را با اتکا به خودش انجام دهد.

همچنان که کودکان از خود درکی پیدا می کنند و هویت خود را می یابند تلویحاً برای خصوصیات خود ارزش منفی یا مثبت قائل می شوند.مجموعاً این ارزیابی هایی را که کودک از خود می کند عزت نفس را تشکیل می دهند.

عزت نفس خود پنداره نیست، زیرا ارزیابی در آن نقش دارد خودپنداره مجموعه ای از عقاید فرد در باره ی خودش می باشد که بیشتر بر مبنای توصیف است تا قضاوت. ممکن است بخش هایی از خود پنداره خوب یا بد تلقی شود  اینکه کسی موی سیاه و صدای نرمی دارد بخشی از خود پنداره است که نه خوب است و نه بد.

عزت نفس به ارزیابی فرد از خصوصیاتش اطلاق می شود. ممکن است یک پسر بچه ی 8 ساله این تصور را در مورد خودش داشته باشد که زیاد دعوا می کند.اگر برای این توانایی در دعوا راه انداختن ارزش قائل باشد و به خودش حق بدهد، این خصوصیت به عزت نفس او می افزاید.

جین نلسن، عضو انجمن خانواده درمانی کالیفرنیا می گوید: عزت نفس از احساس داشتن توانمندی و اعتقاد به اینکه من می توانم  و تواناییهایم ارزش دارد و فرد ارزشمندی هستم،نشأت می گیرد.

همانطور که همه ی والدین می دانند عزت نفس یک تجربه ی زودگذر است. نلسن می گوید« گاهی اوقات ما احساس خوبی در مورد خود داریم گاهی اوقات هم این احساس می تواند منفی باشد.آنچه که مهم است ما باید تلاش کنیم مهارتهای زندگی را به کودکان آموزش دهیم.

هدف شما به عنوان پدر و مادر باید این باشد که غرور و عزت نفس و احترام به خود و فرهنگ خود و اعتقاد به توانایی روبه رویی با چالش های زندگی (برای کودک پیش دبستانی، ممکن است به معنی کپی کردن از رفتار بزرگترها باشد) را در کودکتان افزایش دهید.

در اینجا 10 راهکار ساده برای کمک به افزایش عزت نفس در کودکان پیش دبستانی ارائه می شود:

1)    عشق بدون قید و شرط :  برای رشد و افزایش عزت نفس گفتن این جملات می تواند کمک کننده باشد «  من تو را دوست دارم، مهم نیست که شما چه شکلی هستی و چه کاری انجام می دهی»  فرزند شما، هنگامی که او را بدون در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف، مشکلات ، خلق و خو و یا توانایهایش دوست می دارید بیشترین بهره را برای بالا بردن عزت نفس می برد.
بنابراین در ابراز عشق و علاقه به فرزندتان اسراف کنید. او را خیلی نوازش کنید وببوسید و بر روی شانه هایتان بگذارید و راه بروید و در همه ی این حالت ها گفتن اینکه چقدر دوستش دارید، را فراموش نکنید.
هنگامی که شما مجبور به اصلاح رفتارهای نادرست کودکتان هستید،باید روشن کنید که کدام رفتار را می خواهید اصلاح کنید.به عنوان مثال: به جای گفتن:« تو پسر شیطونی هستی! چرا نمی توانم شما را درست کنم؟» بگویید«هل دادن دوستت کار خوبی نیست. ممکن است او آسیب ببیند، لطفاً او را هل نده».

2)    توجه داشتن. زمانی را برای توجه به کارها و صحبت های کودکتان اختصاص دهید.این به معنی ارزش قائل شدن برای کودکتان و کارهای او می باشد و این پیام را به او می دهد که فرد مهم و ارزشمندی است.
نیاز نیست زمان زیادی را صرف کنید.اگر ایمیلی می زنید و او می خواهد چیزی به شما بگوید کارتان را متوقف کند و به حرفهایش گوش دهید تماس چشمی با او بر قرار کنید تا مطمئن شود که به حرفهایش گوش دادید.
وقتی شما زمانی برای کودکتان ندارید. اجازه بدهید کودکتان بداند که نیازهای او را  فراموش نکرده اید،به  او بگویید« بعد از اینکه کارتان تمام شد،در مورد نقاشی که کشیده است توضیح دهد  و به او بگویید نیاز داریدکه حتماً با هم شام بخورید.

3)    آموزش محدودیت ها.چند قانون مناسب را برای کودکتان وضع کنید. به عنوان مثال: اگر به کودکتان گفته اید که میان وعده هایش را باید در آشپزخانه بخورد،اجازه ندهید که او در سراسر خانه با میوجات و تنقلات بچرخد.

دانستن برخی قوانین خانواده که جایی نوشته شده است  به کودک آرامش و اطمینان می دهد. و او کم کم شروع می کند بر طبق انتظارات شما زندگی کند.فقط باید قوانین شما محکم و روشن باشد.این کمک می کند تا کودک بر طبق قوانین عمل کند و کار اشتباهی نکندکه از طرف والدین مواخذه شود و احساس بی ارزشی و غیر مفید بودن کند.

4)     پشتیبانی از خطرات سالم: کودکتان را کشف چیزهای جدید تشویق کنید،مانند  خوردن مواد غذایی جدید،پیدا کردن دوست جدید،سوار سه چرخه شدن.اگرچه همیشه احتمال شکت وجود دارد اما به هرحال خطری ندارد  و فرصتی را برای موفق شدن محیا می کند.

بنابراین با خیال راحت اجازه ی آزمایش های جدید را به کودک بدهید. و در برابر اصرار برای مداخله مقاومت کنید. برای مثال برای نجات او تلاش نکنید اگر اثرات خفیفی از سرخوردگی را برای چیدن اسباب بازی جدید نشان می دهد.حتی نگویید من می توانم انجام دهم.این کار می تواند  حس وابستگی را در او ایجاد کند و اعتماد به نفس را در او کاهش دهد.
با ایجاد تعادل برای نیاز به محافظت او ونیاز به یادگیری مفابله با وظایف جدید می توانید به رشد عزت نفس در او کمک کنید.

5)    اجازه بدهید اشتباهات اتفاق بیافتند.البته از طرف دیگر. داشتن انتخاب و روبه رو شدن با خطرات چیزی است که گاهی اوقات  احتمال اشتباه برای کودک شما را در پی خواهد داشت.و این درس با ارزشی برای ایجاد حس عزت نفس در کودک شما به حساب می آید.

عزت نفس در کودکان

بنابراین اگر کودک شما بشقاب خود را لبه ی میز می گذارد و آن سرازیر می شود،او را تشویق کنید تا در مورد آنچه که دفعه ی بعد می تواند انجام دهد، تا این اتفاق نیافتد، فکر کند.به این ترتیب عزت نفس او آسیب نمی بیند و درک میکند که  گاهی اوقات  اشتباه  کردن امری طبیعی می باشد.
دانیل مایر، استاد آموزش و پرورش ابتدایی در دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو می گوید: وقتی شما اشتباهی می کنید آنرا بپذیرید. اقرار به اشتباه وسعی در جبران آن به کودک شما این پیغام مهم را می رساند تا راحت تر کاستی های خود را بپذیرید.

6)    تحسین نکات مثبت. همه افراد به تشویق ها به خوبی پاسخ می دهند.بنابراین سعی کنید کودکتان را برای کارهای مثبتی که انجام می دهد تحسین کنید و هر روز او را به خاطر خوبیهایی که دارد مورد تحسین قرار دهید.

7)    خوب گوش دادن.اگر کودک شما سعی دارد چیزی را به شما بگوید.کارتان را متوقف کنید و به حرفهایش گوش کنید حتی اگر همه ی حرفهای او را گوش دادید او نیاز دارد که نشان دهید او را درک کردید و افکار و احساساتش برایتان مهم است. کمک کنید تا با احساساتش کنار بیایید و به او بگویید که «می فهمید که ناراحت است که با هم بازی خود خداحافظی کرده است».
بدون اینکه در مورد کارهایش قضاوت کنید، احساساتش را بپذیرید و او را در احساسات خود شریک کنید و به او بگویید که شما هم  برای رفتن به باغ وحش هیجان زده هستید.

8)    پرهیز از مقایسه.نظراتی مانند اینکه«چرا تو نمی توانی مثل سمانه خوب باشی؟» فقط باعث می شود کودکتان راجع به خود تصویر بدی داشته باشد.حتی مقایسه ی مثبت مانند«شما بهترین بازیکن هستی» به شکل بلقوه اثر مخرب خواهد داشت زیرا برای کودک سخت است تا این تصویر را  واقعاً در زندگی خود پیدا کند.
اگر شما اجازه بدهید که فرزندتان بداند چقدر از او قدر دانی می کنید و او را  شخصی منحصر به فرد که اصلاً قابل مقایسه با دیگران نیست، سبب خود ارزشی بیش از اندازه در او خواهد شد که با توانایی های واقعی او سازگار نبوده و هنگامی که شکست بخورد آسیب زیادی به عزت نفس او وارد خواهد شد.

9)    همدلی.اگر کودکتان نا امید است و توانایی های خود را با همسالانش مقایسه می کند (چرا علی توانست توپ را بزند، اما من نتوانستم) با او ابراز هم دردی کنید و به نکات مثبت وی اشاره کنید و بگویید( اگر علی خوب توپ بازی می کند، شما خوب نقاشی می کنید)، این به کودک یاد می دهد که همه ی ما نکات قوت و ضعفی داریم و لازم نیست که او در همه چیز خوب عمل کند.

10)    تشویق کردن. همه ی کودکان به نوعی حمایت، از طرف کسانی که دوست دارند، نیازمند هستند مانند «  من تو را باور دارم، من تلاش های تو را می بینم.ادامه بده» تشویق به این معنی است که شما کل فرایند و تلاش ها را می بینید نه اینکه فقط به دستاورد پاداش دهید. مثلاً وقتی کودک تلاش می کند بند کفش خود را ببندد یا در کیفش را ببندد به او بگویید« تو خوب داری پیش میری،تقریباً داری موفق میشی» به جای اینکه بگویید« اینطوری نه! اجازه بده من ببندم».
پاداش با ستایش و تشویق فرق دارد. پاداش وقتی کار تمام شد به کودک داده می شود اما ستایش کل روند فعالیت کودک را در بر دارد. (« تو توانستی آنرا انجام بدهی» در مقابل «من به تو افتخار می کنم») ستایش سبب می شود تا کودک در خود احساس خوبی داشته باشد اگرچه نتوانسته باشد کار خود راکامل انجام دهد.
تشویق از سوی دیگر ،اذعان به فهمیدن تلاش کودک می باشد.مثلاً گفتن« می بینم که زیاد تلاش و کرده ای و رنگ بنفش خیلی دوست داری» مفید خواهد بود .ستایش بیش از حد مثل« این بهترین نقاشی است که من دیده ام» عزت نفس بیش از اندازه را به همراه خواهد داشت که سبب می شود کودک  بیش از توانمندی خود برای اینکه تصدیق دیگران را بدست آورد فشار زیادی را به خود وارد کند.

منبع:
www.babycenter.com

لعیا عباسی

 

لعیا عباسی  اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

یک نظر

  1. خیلی کمک کننده بود، ممنون خانم عباسی، سربلند باشید

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه