خانه / پاسخ به سوالات / سوال از متخصص مغز و اعصاب در مورد سردرد

سوال از متخصص مغز و اعصاب در مورد سردرد

رواندرمانی سردرد

با توجه به اینکه در حال حاضر سوالات در صفحات متفرقه سایت پرسیده می شود،تصمیم گرفتیم برای هرکدام از موضوعات سوالات یک صفحه جداگانه را اختصاص دهیم که بتوانید سوالاتتان را اینجا بپرسید.

لطفا اگر هر سوالی در مورد سردرد دارید،در پایان همین مطلب از متخصصین کلینیک آلومینا بپرسید.

در این مطلب نیز سعی می کنیم به سوالات رایج شما پاسخ دهیم.

سوال:

میگرن چیست؟

جواب:

میگرن یکی از شایع ترین انواع سردرد است، میگرن با سردرد شدید ضربان دار و علائمی مانند تهوع و استفراغ، سرگیجه، حساسیت به نور و صدا و … همراه است.میگرن فقط یک سردرد ساده نیست و ممکن است در دردهای میگرنی علائمی مانند تهوع از خود درد آزاردهنده تر باشند.

**********************************************

سوال:

چه چیزی باعث میگرن می شود؟

جواب:

علت دقیق بروز حملات میگرن کاملا شناخته شده نیست. با این حال برخی تغییرات عروقی در مغز و نقش وراثت به عنوان عوامل شناخته شده ی ایجاد میگرن شناخته می شوند.

برخی عوامل محرک مانند خستگی، نور و سر و صدای زیاد، مصرف برخی مواد غذایی و تغییرات آب و هوایی می توانند منجر به تشدید حملات میگرن شوند. دانشمندان معتقدند که علت اساسی بروز میگرن می تواند تغییرات عروقی در سطح مغز باشد.

هم چنین دانشمندان امروزه عقیده دارند که سردردهای میگرنی می تواند مربوط به نوعی ناهنجاری ژنتیکی در قسمت های مشخصی از مغز باشد. در مغز بیماران مبتلا به میگرن منطقه ی ویژه ای تحت عنوان مرکز درد  و یا ژنراتور میگرن وجود دارد. سردرد میگرنی زمانی آغاز می شود که که سلول های عصبی بیش فعال پیام های عصبی افراطی به رگ های خونی ارسال می کنند که این منجر به ترشح بیش از اندازه ی پروستاگلاندین ها، سروتونین و دیگر مواد شیمیایی می شود که درد ضربان دارد ایجاد می کند.

**********************************************

سوال:

آیا میگرن ارثی و ژنتیکی است؟

جواب:

وراثت یکی از مهمترین عواملی است که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. اگر یکی از والدین مبتلا به میگرن باشد فرزند آن ها 50 درصد احتمال ابتلا به این بیماری را خواهد داشت و اگر هردو والد مبتلا به این بیماری باشند احتمال بیمارشدن فرزندشان تا 75 درصد افزایش پیدا می کند. اما گاهی بدون ابتلای بارز پدر و مادر فرزندان دچار میگرن وسردرد می شوند که این حالت نیز نسبتا شایع است.

**********************************************

سوال:

آیا میگرن قابل درمان 100 درصد و قطعی است؟

جواب:

متاسفانه هیچ روش درمانی قطعی برای رفع کامل این بیماری وجود ندارد.اما بسیاری از روش های درمانی بیشتر بر چگونگی پیشگیری از بروز حملات میگرن و کاهش دادن درد و علائم همراه با آن موثرند. و روش های درمانی متعددی برای از بین بردن علائم میگرن در دسترس است. روش های درمانی رایج برای میگرن عبارت اند از درمان دارویی و استفاده از برخی داروهای تسکین دهنده ی درد مانند ایپوبروفن، آسپیرین، استامینوفن و کافئین. باید توجه داشت که مصرف این داروها فقط برای تسکین موقتی درد موثر است و البته مصرف بیش از اندازه ی این داروها نیز منجر به تشدید علائم میگرن می شود.

بیوفیدبک به عنوان یکی از اثربخش ترین روش های درمانی موجود برای سردردهای میگرنی مورد توجه درمانگران و بیماران مبتلا به میگرن قرار دارد.بیوفیدبک به عنوان تنها روش درمانی بدون عوارض جانبی و با اثربخشی درمانی طولانی مدت به عنوان یکی از بهترین روش های درمان انواع سردردهای میگرنی شناخته می شود.این روش درمانی به بیماران می آموزد که چگونه با کنترل میزان قطر عروق مغزی و تنش های عضلانی سرو وصورت و رفع استرس و تنش های درونی از بروز و تشدید حملات میگرن خود جلوگیری کنند.

**********************************************

سوال:

آیا میگرن قابل پیشگیری است؟

جواب:

بله. شما می توانید با شناسایی عوامل محرک میگرن و اجتناب از آن ها فرکانس و شدت حملات میگرن خود را کاهش دهید. برای این کار نوشتن روزانه ی سردردهایتان می تواند مفید باشد.رعایت نکات بهداشتی روزانه مانند داشتن رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم روزانه، خواب مناسب و استراحت کافی، رعایت نکات بهداشتی پیشگیرانه قبل از دوران قاعده گی در زنان و … می توانند در پیشگیری از تشدید علائم میگرن موثر باشند. علاوه بر این استفاده از روش های درمانی پیشگیرانه مانند بیوفیدبک، فنون آرمیدگی عضلانی و ذهنی، یوگا و مدیتیشن و آموزش تکنیک های مقابله با استرس در پیشگیری از حملات میگرن نقش به سزایی دارند.

**********************************************

سوال:

آیا تغییرات آب و هوا روی میگرن موثرند؟

جواب:

بله نور آفتاب شدید، شرایط داغ، شرایط مرطوب، و تغییرات شدید در فشار هوا ممکن است به حمله سردرد منجر شود.

**********************************************

سوال:

چرا گاهی پزشکان در درمان میگرن از داروهای ضد افسردگی یا ضد تشنج استفاده می کنند؟

جواب:

صرع و میگرن و حتی افسردگی ممکن است به دلیل واکنش های مشابهی در مغز ایجاد شود و بهمین دلیل گاهی داروها روی هر سه این اختلالا موثرند. ضمنا بعضی داروها با یک مکانیسم روی میگرن موثرند و با مکانیسم دیگری روی صرع و در واقع نوع اثر دارو در این اختلالات متفاوت است.

**********************************************

سوال:

سردرد نوع تنشی چیست؟ چه چیزی باعث این نوع سردرد می شود، و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

جواب:

سردرد تنشی یکی از شایعترین انواع سردرد است که به طور ناگهانی و یا به آرامی شروع میشود و همراه با احساس درد در عضلات گردن وپشت سر است و معمولا ماهیت فشاری دارد. عواملی مانند استرس ، افسردگی، گرسنگی  و فشار عضلانی موجب سردرد تنشی میشود. سردرد تنشی توسط روش های درمانی دارویی و غیر دارویی (بیوفیدبک و تغییرات سبک زندگی) درمان می گردد.

**********************************************

سوال:

آیا ممکن است یک نفر انواع مختلفی از سردرد را داشته باشد؟

جواب:

بله. این حالت ناشایع نیست.خصوصا در مورد سردرهای تنشی و میگرنی در بسیاری موارد همراهی این دو اختلال با هم دیده می شود.

**********************************************

لطفا اگر هر سوالی در مورد سردرد دارید،در پایان همین مطلب از متخصصین کلینیک آلومینا بپرسید.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان
گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

256 نظر

 1. سلام 24 سالمه سوزش سرودرد در ناحیه پیشانی دارم بعضی وقتها سمت راست سرم وکمتر چپ سرم درد دار م سردرد هام بعضی وقتها ضربان دارند در هنگام اعصبانیت یا استرس واضطراب ودرس خواندن بیشتر می شوددور تا دورسرم انگار با چیزی فشار می دهندپرش اعضای بدن دارم کف پاهایم می سوزه درد بعضی وقتها درد در ناحیه گردن سرشانه وکتف دست چپم دارم بعضی وقتها جا جای بدنم درد می کنه بعضی وقتها انگشتها پا ودست تیر میکشند سردی پا دارم حتی سردی پاهم ب حدی میرسه استخوانهام می سوزه به بوها احساسم سردر شدید می گیرم صبح وقتی بیدار بشماحساس کوفتگی وخستگی می کنم همیشه کسلم هنگام مطالعه خوابم میگیره تو خواب دست پاهام خواب می رن وقتی از جام بلند شم چشام تار می ره احساس فشار تو سرم میکنم دکتر رفتم بهم قرص داده ولی حالم بدترشده

 2. با سلام
  پدر من یک سال و سه ماه میشه عمل تومور خوشخیم مغزی شده تو سمت فرونتال چپش
  الان چند روزی میشه پای راستش یک دقیقه بی حس میشه و بعد خوب میشه
  به نظرتون دلیلش چیه؟
  ایا درسته میگن بعد جراحی هم همون علایم تومور باز وجود داره؟

 3. وحيد حسن پور

  سلام و عرض خسته نباشيد
  مدتي ميشه كه سر دردم تشديد پيدا كرده سه روز هم ميشه كه با مسكن تسكين پيدا نميكنم.
  در زمان برخواستن چشمام سياهي ميره و سرم تير ميكشه شديدن دردش افزايش پيدا ميكنه.
  و هر چند دقيقه يه فشار درد آوري هم رو بينيم مياد مثل تركيدن رگ بينيم
  اگه بشه راهنماييم كنين ممنون ميشم

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز
   مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   حتما نیاز است مراجعه فرمایید. آقای دکتر دهقانی در این زمینه به شما کمک میکنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*