خانه / بیماریهای مغزواعصاب / احساس بی قراری (آکاتیزی)

احساس بی قراری (آکاتیزی)

آکاتیزی

 بی قراری و آرامش نداشتن (مرتب راه رفتن،ناتوانی در حفظ وضعیت خوابیده یا نشسته و تمایل زیاد به ایستادن و راه رفتن و یا تکان خوردن برای آرام شدن)

احساس بی قراری یک نوع اختلال روانپزشکی و مغزی است که بصورت زیر تعریف می شود:

احساس درونی بیقراری و نا آرامی همراه با احساس عدم وجود آرام و قرار در کل بدن در واقع می توان آکاتیزی را اینگونه تعریف کرد: تجربه یک احساس ناراحت کننده که باعث یک نیاز غیر قابل مقاومت برای حرکت مستمر پاها و یا قدم زدن می شود.

این احساس می تواند ناشی از مصرف بعضی داروها،بعضی اختلالات روانپزشکی و یا بعضی اختلالات مغز و اعصاب باشد. آکاتیزی با استرس تشدید می شود .

 اگر چه علت آن ناشناخته است ، اما علل زیر به عنوان علت های احتمالی این اختلال مطرح اند:

 • عارضه جانبی بعضی از انواع داروها از جمله داروهای ضد روان پریشی ، داروهای ضد افسردگی و ضد تهوع ، و داروهای مورد استفاده در درمان پارکینسون و دیگر بیماری های عصبی
 • ترک تریاک،باربیتورات ، آمفتامین ، و یا الکل
 • ژنتیکی
 •  کمبود آهن بدن
 • ورم مفاصل (آرتریت)
 • بارداری

نشانه های آکاتیزی (Akathisia):

 • بیخوابی
 • خواب آلودگی
 • سوزن سوزن شدن اندام ها
 • انتقال وزن از یک پا به دیگر
 • عبور از تکراری ساق پا
 • هر یک از حس های زیر: احساس خزنده ، درد، احساس سیخ زدن به پاها ، احساس کشیده شدن پا یا بدن ، سوزن سوزن شدن
 • بی حسی
 • افسردگی و اضطراب
 • بدبینی

درمان

هیچ درمان قطعی شناخته شده ای وجود ندارد، هدف از درمان کاهش درد و ناراحتی با شل کردن عضلات است. درمان شامل قطع و یا کم کردن داروی عامل این اختلال ، حمام گرم ، استفاده از گرما یا یخ روی اندام ، تمرینات کششی، و ماساژ اندام است . دوز پایین پروپرانولول و پرامیپکسول نیز برای کنترل علائم استفاده می شود.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان
گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

112 نظر

 1. با سلام وخسته نلاشید ایا درمان افسردگی کوتاه مدت است یا بلند مدت من الان دو ساله سیتالوبرام 40 مصرف میکنم این روند تا کی باید ادامه بیدا کنه ؟

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز
   مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   درمان افسردگی با توجه به شدت افسردگی شما ممکن است از چند ماه تا چند سال طول بکشد. ممکن است فقط با یک داروی سیتالوپرام هم حل نشود و نیاز به ویزیت مجدد روانپزشک باشد. بهتراست به یک روانپزشک مراجعه فرمایید تا داروهای شما را تنظیم نماید.

 2. از بین داروهای کلردیاز÷وکساید ابیلیزول بروبرانول و سیتالو÷رام وتریفین کدام عارضه بیقراری ایجاد میکنن؟

 3. با سلام چرا برای بیماران شیزوفرنی از داروهای ضدجنون استفاده میکنند???

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز
   مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   هر اختلالی که علایم سایکوتیک (روان پریشانه) را داشته باشد، می تواند در لیست بیماری هایی قرار بگیرد که درمان دارویی آن، داروهای ضد جنون است.

 4. من از شما انتقاد دارم واونم اینه که چرا به بعضی سوالات مخصوصا سوالات مربوط به داروشناسی جواب نمیدین???

 5. من قبلا از رسپریدون استفاده میکردم خیلی بی قرار میشدم به پزشک معالجم که متخصص مغز واعصاب هست گفتم رسپریدون را با ابیلیزول عوض کرد وبی قراریم بعداز چند روز خوب شد

 6. باسلام علت انزوا وگوشه گیری وعدم تمایل به کار کردن چیه؟

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از آنها می تواند شروع افسردگی باشد که البته نیاز به بررسی های بیشتر بالینی دارد.

 7. سلام من به پزشک متخصص مغزواعصاب مراجعه کردم برای انزوا و گوشه گیریم و افسردگی دکتر گفت شیزو فرنی گرفتین شماهم تایید میکنین؟ برام سیتالوپرام آبیلیزو ل وپروپانول نوشت و پیاده روی وتو اجتماع بودن وتفریخ وگردش توصیه کردشما این درمان و مناسب میدونین یا نه لطفا کامل توضیح بدین مرسی

  • مدیر ارشد دپارتمان خانواده درمانی

   سلام
   شما باید به پزشک اعصاب و روان(رواتپزشک) مراجعه کنید نه مغز و اعصاب.درباره نوع داروی تجویزی و تشخیصی که برای شما داده شده نیاز به بررسی دقیق و حضوری می باشد.
   با سپاس

 8. با سلام ممکن است یک پزشک هم منخصص مغزو اعصاب باشد هم روان پزشک؟

 9. با سلام من دو سه بار قبلا خودکشی کردم که به خاطره شکست عشقی بود پدر ومادرم مرادر بیمارستان اعصاب و روان بستری کردن و تحت نظره روانپزشک قرار گرفتم در ابتدا داروهای والبرات سدیم و رسپریدون وتریفین مصرف میکردم که خیلی اذیتم میکرد بیقرارم میکرد که با نظره پدر ومادرم دکتره معالجم رو عوض کردم والان یکساله زیر نظر دکتر جدید اریپیپرازول سیتالوپرام 40 وتریفین مصرف کرده به همراه کلردیازپوکساید شبی یک عدد الان یکساله بهترم ودیگر اصلا فکره خودکشی ندارم خواستم بدونم که درمانم تا کی باید ادامه پیدا کنه وکلا نظرتون درباره بیماری من چیه ؟ با تشکر

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   در این مساله بهتر است از پزشک خود نظر خواهی کنید زیرا ایشان علائم ومیزان شدن علائم شما را از ابتدا در جریان بوده اند .

  • اقای اشکان میشه بفرمایید پیش کدوم دکتر رفته بودین چون خواهر من مشکل شمارو دارن ولی الان دوساله که خوب نشدن؟

 10. با سلام دو سوال داشتم چرا اکثر روانپزشکان از سیتالوپرام برا درمان افسردگی استفاده میکنند ؟ و آیا ابیلیزول باعث بیقراری میشه؟ با تشکر

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا
   مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   نه اینطور نیست که اغلب از یک دارو استفاده کنند ولی برای یک فرد خص ممکن است اغلب یک دارو را ترجیح بدهند.
   بله در درصد کمی باعث بیقراری میشود.

 11. سلام دوز پایین پروپرانول چند میلی روزانه میشود؟

 12. آیا کلینیک شما در کرمانشاه نمایندگی دارد؟ یا روانشناس خوبی در کرمانشاه میشناسید ممنون میشم؟

 13. سلام اختلال دو قطبی چیست ؟ وایا قابل درمان است ؟

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز
   مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   دوقطبی یک نوع اختلال روانپزشکی است و درمان آن دارو همراه با رواندرمانی است.

 14. سلام بیقراری ناشی از مصرف دارو مثله داروی رسپریدون بعداز گذشت زمان هم از بین نیرومند وکلا عوارض داروها همیشه ماندگارن یا بعد از گذشت زمان از بین میروند؟

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   در صورتی که دارو درست تجویز شده باشد در بیشتر موارد بعد از گذشت 10 روز از مصرف از بین می روند اما در برخی موارد ماندگار هستند و بعد از قطع دارو کم کم از بین خواهند رفت.

 15. با سلام من از وقتی داروهای اعصاب میخورم مدام گرسنه میشم همش دلم میخواهد چیزی بخورم اضافه وزن گرفتم لطفا بهم بگویید چرا اینجوری شدم؟؟ و راهنمایی ام کنید در این مورد؟؟

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا
   مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   برخی داروها اشتها اورند و اگر چاقی ناشی از داروها برایتان مشکل ساز شود بهتر است با پزشکتان در مورد تعویض داروها مشورت کنید.

 16. سلام بعضی داروهای اعصاب باعثه یبوست میشون با این یبوست چطور میشه مقابله کرد؟؟

 17. سلام من دو سال ترامادول میخوردم روزی یه دونه ۲۰۰ دو ماهه گذاشتم کنار زیر نظر روانپزشکم. متورا ۵۰ فلووکسامین و کلونیدین میخورم. خیلی بی قرارم
  خواستم بپرسم عوارض ترک ترامادول دایم تو بدنم میمونه یا بعداخوب میشم؟ بی قراری امانمو بریده ذله شدم دیگه؟!! پپیشاپیش
  ممنونن از پاسختون

 18. سلام من مدتی داروهای اعصاب وروان زیر نظره متخصص اعصاب و روان مصرف میکنم خیلی بیقرارم و حفظ حالت نشسته برام سخت شده خواستم بدونم این مسیله با داروهایی که مصرف میکنم مرتبط است یا خیر؟؟

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   اگر بعد از مصرف دارو چنین علائمی برای شما ایجاد شده بله ممکن است از مصرف داروها باشد در این صورت بهتر است با پزشک خود علائم را در میان بگذارید.

 19. باسلام میخواستم بدونم اسکازینا برای بیقراری مفید یا نه ؟؟؟

 20. من یه حالتی بی قرارم انگار تو این دنیا نیستم همه چی برام مثل یه سایس انگار تو یه دنیا دیگه همرو میبینم زندگی برام سخت شده الان دکتر بهم پاکدیل با چندتا قرص دیگه داده اما بهتر نشدم دکتر میگه وسواس فکری گفتم اما بهتر نشدم

 21. سلام،من يك ماه به خاطر تنگي نفس كه از اضطراب ود سيتالرپرام مصرف ميكردم،الان كه قرص رو نمي خورم خيلي بي قرارم،دلم مي خواد راه برم،براي درمان بي قراري چيكار منم؟به شدت هم مانع درس خوندنم ميشه اين موضوع.هر ده دقيقه بايد پاشم راه برم

 22. سلام و وقت بخیر
  مادر بزرگ من بیماری قلبی داشتن و آمبولی پا کردن و با عمل جراحی لخته خارج شد.الان فوقالعاده پاشون درد داره و بی قرار هستن ولی به دلیل مصرف قرص وارفارین (رقیق کننده خون) دادن دیازپام و آرامبخش باشون میتونه مضر باشه و راه درمان چیست؟
  در ضمن یک عدد فقط کلیه دارن و دکتر از مصرف مسکن منعشون کرده.متشکرم :)

 23. سلام وقت بخیر
  من39هستم.یک سال قبل احساس درد در اطراف وپشت قلبم شدم به متخصص قلب رفتم وایشون تشخیص دادن عصب های دور قلبم باعث تپش شدید میشود وقلبم الحمدالله مشکلی ندارد.یعنی مشکل عصبی دارم.قرص پوکسایدو ویتامین b1300برایم تجویز کردن یک مدتی کوچک خوب شدم ولی بعداباز شروع شده.لطفاراهنماییم کنید.متشکرم.

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   در صورت درمان دارویی جناب دکتر هرمز پور و در صورت درمان غیر دارویی خانم امیری

 24. من یک چهارم قرص کلونازپام یک میلی روهرشب میخورم و بشدت بیقرارم و احساس میکنم تو خواب زندگی میکنم . ایا مشکل من ربطی به دارویم داره؟

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   باید بررسی شود و توضیحات شما بسیار کلی است در این خصوص بهتراست برای یک متخصص اعصاب وروان نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 25. سلام تورا خدا جواب منا بدید بگید چیکار کنم من هر ما یک یا یک روزو چند ساعت بی تاب وبی قرار میشم هیچ جا اروم نمیگیرم میزنم تودلم قرص میخورم اسفند دود میکنم خدا خدا میکنم هرکاری یه قطر هست زد میگرنتورا خدا بگید چه جوری ارم بگیرم

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   نیاز به بررسی بیشتر دارید در این خصوص خانم دکتر بنی هاشمی و یا جناب دکتر شیرآلی می توانند به شما کمک کنند.

 26. سلام
  بابای من دوهفته است که سکته مغذی کردن.خیلیی بی قرارو نارومن.اصلا آروم نیستن.به ی دکتر مراجعه کردیم قرص کوئنتیاکس رو نصف صب نصف شب تجویز کردن ولی میترسیم عوارض داشته باشه نمیدیم.الان باید چیکار کنیم.تو رو خدا کمکون کنید

 27. سلام
  من داروی الانزاپین مصرف می کنم به خاطر اینکه دکتر بیماری را اسکیزوفرنی تشخیص داده بود و احساس بی قراری در پاها دارم و خیلی مدت نمی تونم رو یه کاری تمرکز کنم زود بلند می شم فقط دوز دارو را یک مقدار کم کرد آیا امکان دارد که داروی دیگری جایگزین کرد؟ از این وضعیت خسته شدم

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز
   مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   متاسفانه بیماری بای پولار از اختلالات نسبتا شدید روانپزشکی محسوب میشه و گاها تا پایان عمر بیمار جهت کنترل بیماری نیاز به مصرف منظم دارو دارد، در کنار آن کنترل استرسورهای مختلف محیطی نیز به کاهش دوره های عود کمک میکند.ارتباط با روانپزشک و ویزیتهای مکرر به هیچ وجه نباید قطع بشه..موفق باشید. دکتر ابریشمی

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز
   مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   با سلام. مشکلی که شما ذکر میفرمایید عارضه ناخوشایند و شایعیست که متاسفانه در مصرف داروهایی نظیر الانزاپین و… اتفاق می افتد و همونطور که پزشک معالجتون تشخیص دادن در اولین قدم کاهش دوز دارو و در قدم بعدی افزودن داروهای دیگری که برای پوشش این عوارض است توصیه میشود،قدم آخر تغییر داروست.
   پیشنهاد میکنم برای تصمیم گیری در مورد دارو و درمان عارضه مذکور حتما به روانپزشک مراجعه فرمایید.

 28. سلام
  من به شدت نیاز دارم که به یک روان شناس مراجعه کنم اما کسی رو نمیشناسم ،شیراز زندگی میکنم .میتونید کسی رو به من معرفی کنید؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*