خانه / تازه های علم و تکنولوژی / یادگیری کلمات در رحم مادر

یادگیری کلمات در رحم مادر

babies

کودکان زمانی که در رحم مادر هستند می شنوند، و به یاد دارند که چه چیزهایی شنیده اند.
مطالعات جدید نشان می دهدکه جنین می تواند کلمات خاصی را یاد بگیرد و برای حداقل چند روز بعد از تولد آن کلمات را به یاد بیاورد.البته این مطالعات به این معنا نیست که جنین معنای این کلمات را درک می کند، بلکه به این معناست که نوزادان الگوهای صوتی برخی از کلمات را تشخیص می دهند.این یافته ها توانایی جنین به یادگیری را نشان می دهد.
در این مطالعه که در دانشگاه هلسینکی فنلاند انجام شد،محققان از صداهای یکسان برای قبل و بعد از تولد نوزادان استفاده کردند به این ترتیب که  17 زن باردار در هفته ی بیست و نهم بارداری ،پنج روز در هفته دو بار به مدت 4دقیقه به کلمه (tatata) که روی سی دی ضبط شده بود گوش دادند. بسیاری از مواقع آهنگ کلمه یکسان بود، اما گاهاً با آهنگ دیگری نیز ضبط شده بود. در مقابل 16 زن باردار دیگر روال عادی بارداری را طی کردند. در مجموع شیر خواران قبل از تولد 25000 بار این کلمه را در دوران جنینی از مادر شنیده بودند. دانشمندان چند روز بعد از تولد به وسیله ی الکترودهایی که به مغز نوزادان متصل کردند واکنش مغز نوزادان به کلمه ی تمرین شده را ثبت کردند. یافته ها حاکی از این بود،کودکانی که کلمه آشنا و تمرین داده شده را می شنیدند افزایش فعالیت مغز را نشان دادند. در حالی که گروه دیگر وقتی همان کلمه(tatata که هرگز نشنیده بودند) را شنیدند هیچ واکنش و افزایش عملکرد در مغز را نشان نداد.
مطالعات قبلی با استفاده از رفتارهای نوزاد مثل چرخش سر، مکیدن انگشت، نشانه های یادگیری در نوزاد را نشان داده بودند ، اما این مطالعه شنیدن صداها و یادگیری در رحم مادر در 3 ماه آخر بارداری را نشان داد.
منبع:
http://www.sciencenewsforkids.org

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

2 نظر

  1. من ميتونم يه سوال دو مورد اضطراب بارداري ازتون بپرسم ؟ جوابمو ميدين؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه