خانه / بیماریها و اختلالات جسمی / گل مژه از تعریف تا درمان

گل مژه از تعریف تا درمان

گل مژه از تعریف تا درمان

تعریف

گل مژه (hordeolum)  توده ای دردناک و قرمز است که نزدیک لبه پلک ظاهر می‌شود و ممکن است یک جوش به نظر برسد. اغلب ،گل‌ مژه چرکی است و بیشتر اوقات در قسمت خارجی پلک چشم شکل می‌گیرد، اما گاهی اوقات نیز ممکن است در قسمت‌های داخلی چشم دیده شود.

 در اغلب موارد ، گل مژه پس از چند روز به خودی خود ناپدید می شود. با این حال می‌توانید برای تسکین درد آن، دستمالی گرم و تمیز را در ناحیه پلک چشم قرار دهید.

علائم

علائم و نشانه های گل مژه عبارتند از:

توده ی قرمز شبیه به جوش در لبه بیرونی پلک

درد و تورم پلک

پوسته پوسته شدن اطراف چشم

یکی دیگر از شرایطی که باعث التهاب پلک می شود می تواند شالازیون می باشد. شالازیون برجستگی کوچکی در لبه پلک در زیر پوست است که در اثر انسداد مجرای خروجی غدد ترشح کننده چربی پلک و تجمع مواد ترشح شده در غده ایجاد می‌شود. شالازیون ممکن است در ابتدا ملتهب باشد و باعث ایجاد درد و قرمزی شود که در این حالت شبیه گل مژه‌است. اما پس از مدتی درد و قرمزی فروکش می‌کند و توده متورمی در لبه پلک باقی می‌ماند. برخلاف گل مژه بیشتر در لبه ی داخلی پلک خود را نشان می دهد. درمان هر دو ( شالازیون و گل مژه) یکسان است.

زمان مراجعه به پزشک

در اغلب موارد، گل‌مژه بر چشم و توانایی بینایی ما تأثیری ندارد . ابتدا سعی کنید خودتان اقدامات مراقبتی لازم از قبیل استفاده از یک حوله ی  گرم روی پلک بسته به مدت 10 تا 15 دقیقه و برای چند بار در روز انجام دهید. با پزشک تماس بگیرید اگر:

♦در عرض یک هفته گل‌مژه بهبود نیافت

♦ یا اگر قرمزی و تورم پلک بیشتر شد و قسمت‌های دیگر صورت از جمله گونه ها را درگیر کرد.

دلایل بروز گل مژه

_ بهداشت نامناسب . گل‌مژه معمولا توسط باکتری‌ ها، بخصوص استافیلوکوک ایجاد می‌شود. تماس دست آلوده با چشم‌ها می تواند این باکتری را به پلک ها منتقل کند.

_ التهاب پلک. التهاب مزمن در لبه پلک ناشی از شرایطی با عنوان بلفاریت نیز ممکن است موجب بروز گل‌مژه شود.  بلفاریت ممکن است با شرایط زمینه ای ، مانند درماتیت سبورئیک یا روزاسه – بیماری پوستی با علائم قرمزی صورت – همراه شود. در این شرایط رعایت دستورات چشم پزشک برای درمان بلفاریت، می‌تواند به پیشگیری از بروز گل‌مژه هم کمک کند.

فاکتورهای خطر آفرین

♦ تعویض با برداشتن لنز های چشمی بدون شستن تمیز دست ها

♦ ضدعفونی نکردن تمیز لنزهای چشمی قبل از قرار دادن در چشم

♦ با آرایش چشم خوابیدن

♦ استفاده از لوازم آرایش تاریخ گذشته

در ادامه :تشخیص و درمان

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه