خانه / اعتیاد / گزینه های درمانی برای ترک اعتیاد

گزینه های درمانی برای ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

هیچ نوع درمان خاصی نیست که برای همه انواع اعتیاد و همه افراد موثر باشد. انتخاب نوع درمان براساس نوع اعتیاد،شرایط فردی و…صورت می گیرد.

برای بسیاری از مردم،درمان ترکیبی  دارو، تکنیک های رفتاری شناختی ، و پشتیبانی می تواند به ترک اعتیاد کمک کند.

داروها

داروها می توانند به کاهش علائم ترک کمک کند. آنها همچنین می توانند هوس مصرف مواد اعتیاد آور را کاهش دهد. آنها می توانند اثرات احساس خوب ناشی از مصرف را نیز مخفی سازند . به عنوان مثال :

  •     متادون، بوپرنورفین ، و نالترکسون برای هروئین و اعتیاد به سایر مواد مخدر استفاده می شوند.
  •      دی سولفیرام ، و نالترکسون برای درمان اعتیاد به الکل استفاده می شود.
  •     بوپروپیون یا درمان های جایگزین نیکوتین می تواند به درمان  اعتیاد به نیکوتین (سیگار و فرآورده های مشابه) کمک کند.

درمان های تغییر رفتار

  • مصاحبه  انگیزشی: در این نوع از مشاوره ،درمانگر شما را برای تغییر رفتار خود تشویق می کند. درمانگر کمک می کند تا بر روی دلایل شخصی خود را برای تمایل به تغییر  تمرکز کنید.
  •  رفتار درمانی شناختی (CBT) : در این نوع درمان ، شما به رفتارهای مشکل سازتان آگاه می شوید و راههایی را برای تغییر این رفتارها یاد می گیرید. برای مثال، اگر خشم و استرس باعث می شود که شما سراغ نوشیدن الکل بروید، درمانگر می تواند به شما کمک کند روش های سالم برای مدیریت این احساسات را یاد بگیرند.
  •     روش تقویت ارتباطات . در این روش درمانی درمانگر با استفاده از امتیاز دهی به شما کمک کند به دنبال مواد مخدر یا الکل نروید. با هر نمونه ادرار تمیز، شما کوپن پاداش را دریافت می کنید. این روش در ترک مواد مخدر به شما کمک می کند در حالی که شما مهارت های جدید زندگی را نیز یاد می گیرید.
  •     تقویت ارتباطات و آموزش خانواده : در این روش درمانی مشاوره و آموزش خانواده نقش مهمی در پروسه درمانی ترک ایفا می کنند.
  •     گروه حمایت متقابل: این گروه ها به طور داوطلبانه توسط افراد حرفه ای مدیریت می شود. در این گروهها افراد از تجربیات یکدیگر برای ترک استفاده می کنند.

درمان های ترک اعتیاد توسط روش های ترکیبی فوق و توسط تیم روانپزشکان و روانشناسان متخصص ترک در کلینیک آلومینا انجام می شود.

مرضیه آقامحمدی

  • مرضیه آقامحمدی-کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

درمانگر تخصصی اعتیاد(شیشه،الکل،سیگار،ماری جوانا و…) با شیوه های ماتریکس و رفتار درمانی شناختی

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اعتیاد شیشه و سایر مواد روانگردان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه