خانه / تربیت فرزندان / گام هایی برای مقابله با سرپیچی و بی اعتنایی کودک

گام هایی برای مقابله با سرپیچی و بی اعتنایی کودک

گام هایی برای مقابله با سرپیچی و بی اعتنایی کودکReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Oct 21Rating:

کودک مقاوم

همانطور که کودک شما رشد می کند، بروز برخی سرپیچی ها از طرف کودک طبیعی است، از مقاومت در برابر یک قاشق غذا گرفته تا  امتناع از بازی در اتاق خودش. در حدود 2 تا 3 سالگی کودکان یاد می گیرند که نه بگویند و از آن مثل یک شمشیر جادویی استفاده می کنند. هانس اشتاینر، استاد روانشناسی دانشگاه استنفورد معتقد است« آنها تشخیص می دهند که والدین  چه کارهایی را از آنها می خواهند، ولی نمی توانند خودشان را کنترل کنند».
به طور کلی، بی اعتنایی« نشان می دهد که یک کودک در حال بیشتر قادر شدن است». با این حال مهم نیست که امتناع کودک طبیعی است، این رفتار کودک، شما را خشمگین می کند.

پدر و مادرهای نا امید از کنترل امتناع کودک، گام های زیر را دنبال کنید:

1)    مراحل 1 و 2 و 3 را یاداشت و تجزیه و تحلیل کنید
وقتی چیزی را از او می گیرید  ( یک امتیاز،یک آیتم خاصی) یا از انجام کاری اجتناب می کنید ( انجام کاری، شرکت در فعالیت خاصی) او شروع به مقاومت در مقابل شما می کند؟ در مورد رفتار کودک خود فکر کنید،ودر مورد آن بنویسید ( درست قبل از این مقاومت خاص چه اتفاقی افتاد)،( شما چه رفتاری داشتید)، هنگامی که شما  الگوی رفتاری خود و کودک را درک کنید، راحت تر می توانید آن را تغییر دهید.

2)    خوب فکر کنید.
اگر کودک شما «نه» گفته است و شما بالاخره تسلیم شده اید  و کاری که او خواسته انجام داده اید تا راضی شود و خواسته ی شما را بپذیرد، به او آموزش داده اید که این نه گفتن رسیدن به خواسته هایم را به دنبال خواهد داشت، و هر بار این نه گفتن شدیدتر شده و شما نیز خشمگین تر می شوید و راحت تر تن به خواسته های او می دهید.

3)    پیشنهاد انتخاب بدهید
کار، درخواست و تقاضایی از کودک دارید، اما او نمی پذیرد؟ دو گزینه برای او در نظر بگیرید که خودتان قبول دارید( شما می توانید پیراهن آبی و یا قرمز بپوشی، ما امروز می توانیم  2 فروشگاه برویم، مواد غذایی و خشک شویی، تو می توانی بگویی  اول کجا برویم؟) این انتخاب به کودک قدرت می دهد و حس قدرت آنها ارضا می شود.وقتی شما از کودک کمک می خواهید، کودک می آموزد که باید کاری که شما می خواهید را انجام دهد و هر وقت کسی نیاز به کمک داشت به او کمک کند.

4)    از سوال  کردن به جای دستور استفاده کنید.
به جای گفتن« اینجا را تمیز کن»، سعی کنید یک سوال بپرسید« به نظر تو برای تمیز کردن این اتاق باید از کجا شروع کرد و باید چه کار کرد». به این ترتیب کودک شروع می کند ایده های خود را گفتن  و آنچه که می داند، شما می توانید او را تشویق کنید، مثلاً: تا زمانی که شما لباس ها را مرتب می کنید، فکر کنم من هم بتوانم یک بستنی آماده کنم.

5)    خواسته های خود را با دلیل توضیح دهید.
او تصورات شما را درک نمی کند، فقط آنچه می گویید را می شنود، پس دلایل ذهنی خود را برای تقاضایی که از او دارید شرح دهید، وقتی از خیابان رد می شوید، به او می گویید دست من را بگیر، بهتر است به او توضیح دهید که این کار کمک می کند تا بی خطر از خیابان رد شویم، حالا او معنی تقاضای شما را درک می کند و شما را صرفاً یک بزرگتر که دستور می دهد نمی بیند.

6)    خواسته های خود را به مراحل تقسیم کنید.
وقتی  درخواستی از کودک دارید که شامل چند مرحله است، مثل ( تمیز کردن اتاقش)، ممکن است برای کودک شما انجام آن سخت بیاید و نخواهد انجام دهد، این کار را به بخش های کوچک تقسیم کنید ( جمع کردن لباس ها، مرتب کردن کتابها و …) بعد از  اتمام هر بخش او را مورد ستایش قرار دهید.

7)    کمی فرصت بدهید و آرام شوید
اگر درخواستی از او دارید و او امتناع می کند و انجام نمی دهد،کمی از محیط دور شوید و آرام شوید، و به کل ماجرا فکر کنید و بعد در مورد آن با کودک خود وقتی هر دو آرام هستید صحبت کنید.

8)    سبک فرزند پروری خود را تغییر دهید.
والدین سهل گیر ، ممکن است حتی در ساده ترین دستورات نیز با مقاومت کودک روبه رو شوند، تغییر رویکرد شما، تغییر رفتار کودک را در پی خواهد داشت

9)    کمک بخواهید
اگر شما روزانه مدت زمان زیادی را صرف مقابله با مقاومت کودک می کنید، زمانی است که بهتر است از مشاور کودک کمک بگیرید، یک مشاوره می تواند الگوی رفتاری شما با کودک و رفتار خود کودک را در نظر بگیرد و راهکارهایی را برای شما ارائه دهد.

بی اعتنایی و سرپیچی،جزء طبیعی از فرایند رشد کودک است که همه ی والدین آن را تجربه می کنند، مهم این است که شما در مقابل این «نه» گفتن کودک چه رفتاری پیش می گیرید تا تبدیل به رفتار آزار دهنده نشود.
بناراین دفعه ی بعد که از کودک خود نه شنیدید، بدانید که زمان آموزش رفتار مناسب فرارسیده و باید بدانید که چگونه برخورد کنید.

 

 لعیا عباسی

  لعیا عباسی اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

4 نظر

 1. با سلام تا جند سال بايد ريتالين مصرف شود ثسر من از سه سالكى مصرف مىكند و الان كلاس دوم دبستان است لطفاء راهنمايى كنيد وايا اين يك درمان است يا مسكن و عوارض ندارد؟

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات تعلیم و تربیت

   سلام

   استفاده از این قبیل داروها در کوتاه مدت به دانش آموزان کمک می کند تا عملکرد بهتری در مدرسه داشته باشند. با این حال استفاده ی طولانی مدت و بیش از اندازه ی این داروها ممکن است مشکلات رفتاری کودکان را افزایش دهند و گاهی عوارض خطرناکی برای این کودکان به همراه خواهد داشت.
   از جمله شایع ترین عوارض مصرف ریتالین در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال بیش فعالی- کمبود توجه وتمرکز عبارت اند از:
   تحریک پذیری، افسردگی،کاهش اشتها،بی خوابی،کاهش رشد،اضطراب،تحریک پذیری،شکم درد و سردرد.

   در حال حاضر روانشناسان و روانپزشکان بر استفاده از درمانهای غیر داروئی( نورو فیدبک، بیوفیدبک، روان درمانی، بازی درمانی و …) در درجه اول تأکید دارند، تنها در صورتی تجویز دارو را مجاز می شمارند که روش های غیردارویی به اندازه کافی موثر نباشند.

   بهتر است شما نیز با توجه به مشکل فرزند عزیزتان به مراکز درمانی مراجعه کنید و برای روش درمانی جایگزین طبق نظر متخصصین اقدام کنید.

 2. سلام، واقعاً مطلب خوبی بود، متشکرم

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه