خانه / زندگی سالم / سلامتی و رشد کودکان / گام بزرگ زندگی کودک

گام بزرگ زندگی کودک

رفتن به مهد کودک

گذاشتن کودک در مهد کودک برای اولین بار، نشان دهنده ی یک گام بزرگ در زندگی او می باشد، حتی انتظار میرود کودک شما گریه کند یا حتی خود شما نیز  گریه کنید.
آماده سازی برای رفتن به مهد کودک می تواند تفاوت بارزی را در موفقیت یا عدم موفقیت در مهد کودک ایجاد کند. شما با یک برنامه ریزی درست و بی نقص می توانید روز اول را  به یک سنگ بنای محکم برای ادامه ی روند دور شدن از محیط خانه، تبدیل کنید.پس اجازه ندهید که اولین روز مهد کودک، هم شما و هم کودک را دلسرد کند.

_ آماده سازی
بدترین کار ممکن برای روز اول مهد کودک این می تواند باشد که بدون هیچ آمادگی او را وارد این محیط کنید.حتی اگر کودک شما خیلی حرف نمی زند ، اما خیلی از حرف هایی را که شما می زنید درک می کند، بنابراین در مورد محیط مهد کودک و شرایط آن برای او صحبت کنید. کتاب های مصوری در مورد مهد کودک رفتن تهیه کنید و عکس های کتاب را به او نشان دهید. اگر اجازه ی این را داشتید کودک را قبل از شروع زمان مهد رفتن او به مهد کودک ببرید و محیط  و مربیان را به او نشان دهید .

_  مهد کودک رفتن یک اتفاق قطعی نه یک گزینه
مهد کودک رفتن را به این شکل که کودک می تواند انتخاب کند برود یا نرود نشان ندهید، این طبیعی است که کودک در روز های اول ساز مخالف بزند و نخواهد برود. گاهی اوقات شما در منزل هستید و یا محیطی که آنجا مشغول به کار است ممانعتی برای آوردن کودک به سر کار قائل نیستند، وقتی این موضوع را کودک بداند که می تواند هر وقت خواست به مهد کودک نرود،  احتمالاً مهد کودک نرفتن را انتخاب خواهد کرد.

_  هیجان از در بیرون رفتن
ممکن است شما روز اول تصمیم بگیرید، کفش های جدید، کیف جدید، اسباب بازی های جدید، نشستن در صندلی جلوی ماشین و … همه و همه را برای او فراهم کنید، اما به یاد داشته باشید که اینها و هیجان زیاد در کودک آشفتگی بیشتری ایجاد خواهد کرد، سعی کنید  رفتن به مهد کودک را  خیلی عادی مثل زمانی که با او به پارک … می روید جلوه دهید. این باعث می شود کودک نیز آرامش داشته باشد.

_  همراهی او در روز اول
برخی از مهد کودک ها این امکان را فراهم می کنند که در کلاس همراه کودک بنشینید و برخی نیز فرصتی فراهم می کنند که از پشت شیشه ای، نظاره گر کودک خود باشید، سعی کنید روز اول را همراه او باشید تا احساس امنیت کند و آرامش و فرصت کافی برای اخت شدن با محیط و بچه های دیگر را پیدا کند.

_ صحبت کردن در مورد روز اول
سعی نکنید همان روز اول از او اطلاعات زیادی در مورد کلاس و آنچه که امروز یاد گرفته است، بخواهید. ممکن است شما در مورد این  سوال که « معلم را دوست داشتی» یا سوالهای مختلف دیگری که از او می پرسید جواب« نمی دانم» را بگیرید. روز اول مهد کودک دقیقاً مثل روز اول کار شما است که هنوز چیزی نمی دانید. او نیاز به زمان دارد تا جواب سوالهای شما را با قطعیت بدهد.

 

 

لعیا عباسی

لعیا عباسی – کارشناس ارشد علوم تربیتی

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه