خانه / روانپزشکی / اضطراب و استرس / کودک مضطرب یا خشن؟!

کودک مضطرب یا خشن؟!

 کودک خشن

کودکان حساس و گاها مضطرب ، اغلب نمی توانند نظر خود را به طور قاطع و مناسب ابراز کنند. آنها به دلیل آنکه جرأت اظهارنظر ندارند ، ممکن است ضعیف به نظر برسند و همین باعث شود که بچه های قلدر مدرسه و خیابان ، آنها را آزار بدهند . بسیاری اوقات پدر و مادرها متوجه این مشکل نمی شوند ؛ زیرا کودک در خانه احساس امنیت می کند و رفتارش قاطع و حتی رئیس مآبانه است .

از طرفی ، کودکِ مضطرب ممکن است 95 درصد اوقات خشم خود را در درون بریزد و احساساتش را ابراز نکند ، اما هر از گاهی منفجر می شود و احساساتش را بیرون می ریزد.

این روش ، اغلب در پسران مضطرب مشاهده می شود و گاهی به   اشتباه ، رفتارشان را ” اختلال رفتاری ” تشخیص می دهند .

به تدریج که کودکان مشکل اضطراب خود را حل می کنند ، احساس عزت نفس آنها هم بیشتر می شود . به همین دلیل ، برخی از این کودکان رفتار اجتماعی مطمئن تر و قاطع تری از خود نشان می دهند . اما برخی نیز برای ابراز وجود خود ، به کمک خاص نیاز دارند . در واقع می توان گفت اضطراب این کودکان در محیط هایی منجر به تقویت احساس ضعیف بودنشان و در محیط هایی منجر به پرورش رفتارهای خشن شان می شود.

 

چه کار کنیم تا کودکمان قاطع باشد؟

موقعیت هایی را فراهم کنید که در آنها کودکان تصمیم گیری کنند، بگذارید نقش فرد ” کاردان و مسئول” را او بازی کند. به او موقعیت تصمیم گیری بدهید و برای تصمیم هایش ارزش قائل شوید.

اجازه دادن به کودک برای تصمیم گیریهای جزئی ، پرسیدن نظر کودک دربارۀ امور روزانۀ خانه و نشان دادن اینکه برای عقیدۀ فرزندتان ارزش قائل هستید ( اگرچه تصمیم نهایی دربارۀ امور مهم باز هم به عهدۀ شماست )، کودک را تشویق می کند تا رفتار مطمئن تری داشته باشد .

روشن است که اگر بتوانید خودتان با رفتارمطمئن وبا اعتماد به نفس ، سرمشق فرزندتان بشوید ، بسیار مفید خواهد بود.

فاطمه امیری  فاطمه امیری  روانشناس بالینی و نوروتراپیست

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه