خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / کمک به بچه های بیش فعال برای موفقیت در مدرسه

کمک به بچه های بیش فعال برای موفقیت در مدرسه

کودک بیش فعال

تابستان فصلی است که بچه ها استراحت کنند،شبها دیر بخوابند، تفریح کنند و از آن لذت ببرند.اما بعد از پایان تعطیلات ،دوباره  روال معمول مدرسه شروع می شود. اگر شما فرزند خود را برای سال تحصیلی جدید آماده نکنید ممکن است با شکایت و گله مندی روبرو شوید. راه هایی وجود دارد که شما می توانید با بکارگیری آنها کودک خود را برای موفقیت در مدرسه آماده کنید.

سازماندهی

وجود سازماندهی در خانه ،کمک می کند تا کودک شما تکالیف خود را انجام دهد. راهکارهای مناسب برای ایجاد سازماندهی:

●  استفاده از تقویم و برنامه ریزی کردن.

● روی یک بولتن یا وایت برد کارهایی را که باید آن روز انجام دهید بنویسیدو هر روز آنها را پاک و موارد جدید را اضافه کنید، موارد مهم را هایلایت کنید.

● مواردی را که ممکن است حواس کودک را پرت کند از روی میز تحریر کودک بردارید.

● پوشه های رنگی شماره گذاری شده یا جعبه هایی را در نظر بگیرید و مشخص کنید جای چه چیزی است، برای اشیاء، تکالیف و یاکتاب های کودک.

اجازه بدهید کودک همراه شما برای تهیه موارد مورد نیاز در سال تحصیلی جدید بیاید. کتاب های علمی غیر درسی نیز برای کتابخانه ی او تهیه کنید.

برنامه ریزی برای سال جدید در یک تقویم

همه ی فعالیتهای که قرار است کودک در سال جدید انجام دهد در یک تقویم بزرگ بنویسید و برای آنها برنامه ریزی کنید. شامل: رفتن به باشگاه بعد از مدرسه،هنر، کلاس موسیقی و … را به طور منظم و با تاریخ در تقویم مشخص کنید.اگر قرار است کنار درس در آزمون ها یا فعالیت های تقویتی دیگری شرکت کند آنها را قبل از مدرسه مشخص کنید.اطمینان حاصل کنید که هر روز زمانی مناسب برای استراحت و تفریح و انجام تکالیف روزانه ی مدرسه در نظر گرفته باشید.اجازه بدهید کودک برای برنامه ریزی کنار شما باشد و احساس مالکیت و کنترل در برنامه های شخصی را داشته باشد. هر روز  با هم برنامه را مرور کنید تا کم کم  روال برنامه را درک کنند.

برای برنامه جدید آنها را آماده کنید

اگر کودک شما در طول تابستان عادت کرده است که دیر بخوابد،دیر بیدار شود.کم کم در اواخر تابستان او را برای مدرسه آماده کنید مثلاً صبح ها زودتر بیدارش کنید، پای میز صبحانه بنشانید تا قبل رفتن به مدرسه با برنامه جدید هماهنگ شود.

اگر داروها ی کودک را درطول تابستان با مشورت دکتر قطع کرده اید با مشورت دکتر دوباره مصرف آنها را آغاز کنید.

برنامه آن روز را یادداشت کنید

لیست روزانه ی کارهایی که قرار است انجام شود را روی یخچال یا هر جای دیگر ی که کودک می بیند بچسبانید. همه ی چیزهایی را که آنها ممکن است در مدرسه نیاز داشته باشند، قبل از رفتن برای او بنویسید، از جمله:

لباس پوشیدن

مرتب کردن تخت

صبحانه خوردن

چک کردن تکالیف آن روز

چک کردن کوله پشتی، کفش  ورزشی، لباس گرم و تغذیه

با معلم او صحبت کنید.

یک نامه به معلم جدیدکودک بنویسید یا یک ملاقات حضوری را با ترتیب دهید و در مورد تغییرات  کلاس درس که در گذشته به یادگیری بهتر او کمک کرده است صحبت کنید، برای مثال:برا ی تمرکز کودکان ADHD شاید راحت تر باشد جلوی کلاس بشینند.یا دور از پنجره  و دوستان بنشینند، ممکن است کودک شما زمان بیشتری برای انجام آزمون نیاز داشته باشد یا تکالیف او حجم کمتری داشته باشد . در باره ی همه ی این موارد  با معلم کودک صحبت کنید و از همه مهمتر در مورد  راهی که بشود همیشه با معلم در تماس بود نیز گفتگو کنید.

اگر مدرسه کودک شما عوض شده است ، یک جلسه ی مشاوره با مسئولین مدرسه درخواست کنید و در مورد سال گذشته و روال مدرسه قبلی و سطح کودک خود و روال مدرسه ی جدید  با آنها گفتگو و مشورت کنید.

منبع:

www.webmd.com

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه