خانه / آموزش / کمبود خواب چه اثراتی بر زندگی ما دارد؟!

کمبود خواب چه اثراتی بر زندگی ما دارد؟!

اهمیت خواب

عملکرد سالم مغز و سلامت هیجانی

خواب کمک می کند تا مغز شما به درستی کار کند. وقتی شما خواب هستید، مغزتان برای روز بعد آماده می شود و مسیرهای جدیدی را برای کمک به شما در یادگیری و ذخیره ی اطلاعات تشکیل می دهد.

مطالعات نشان داده که یک خواب خوب شبانه یادگیری شما را بهبود می دهد. خواب در یادگیری ریاضیات، نواختن آلات موسیقی، رانندگی کردن به شما کمک می کند، و قدرت یادگیری و مهارت های حل مسئله را در شما افزایش می دهد. خواب همچنین کمک می کند تا بهتر تمرکز کنید، تصمیم گیری درستی داشته و خلاق باشید.

مطالعات همچنین نشان داده اند که خواب کمبود فعالیت در برخی از بخش های مغز را تغییر می دهد. کمبود خواب، ممکن است در تصمیم گیری، حل مسئله، کنترل احساسات و رفتارتان، و کنار آمدن با تغییرات مشکل ایجاد کند. کمبود خواب با افسردگی، خودکشی و رفتارهای پرخطر نیز مرتبط است.

کودکان و نوجوانانی که کمبود خواب دارند ممکن است در ارتباط با دیگران دچار مشکل شوند. آن ها ممکن است عصبی و پرخاشگر، دچار نوسانات خلقی، احساس غم یا افسردگی، و فقدان انگیزه شوند. همچنین ممکن است در زمینه ی توجه و تمرکز دچار مشکل شده، نمره های پایین تری دریافت و دچار استرس و اضطراب گردند.

سلامت جسمی

خواب نقش مهمی در سلامت جسمی ما ایفا می کند. برای مثال، خواب در بهبود و ترمیم قلب و عروق خونی نقش دارد. کمبود خواب با افزایش خطر بیماری های قلبی، بیماری های کلیوی، فشار خون بالا، دیابت، و سکته ی مغزی در ارتباط است.

کمبود خواب همچنین خطر چاقی را افزایش می دهد. برای مثال، یک مطالعه بر روی نوجوانان نشان داد که با هر یک ساعت خواب از دست رفته، احتمال چاقی افزایش می باید. کمبود خواب خطر چاقی در گروه های سنی دیگر را نیز افزایش می دهد.

خواب به حفظ تعادل هورمون هایی که باعث می شوند ما احساس گرسنگی یا سیری کنیم کمک می کند. بنابراین وقتی به اندازه ی کافی نمی خوابید، سطح هورمون گرسنگی شما افزایش و سطح هورمون سیری تان کاهش می باید و این امر باعث می شود احساس گرسنگی در شما بیشتر و احساس سیری کمتر شود.

خواب همچنین چگونگی واکنش شما بر انسولین (هورمونی که سطح قند خون را کنترل می کند) تحت تاثیر قرار می دهد. کمبود خواب باعث می شود سطح قند خون از حد طبیعی بالاتر رفته و در نتیجه خطر ابتلا به دیابت افزایش یابد.

خواب رشد سالم را نیز پشتیبانی می کند. خواب عمیق در ترشح هورمونی که باعث رشد طبیعی در کودکان و نوجوانان می شود موثر است. این هورمون همچنین باعث افزایش توده های عضلانی و کمک به ترمیم سلول ها و بافت ها در کودکان، نوجوانان، و بزرگسالان می شود. خواب در بلوغ و باروری نیز نقش دارد.

سیستم ایمنی بدن برای سالم ماندن به خواب وابسته است. این سیستم، از بدن ما در مقابل مواد خارجی و مضر دفاع می کند. کمبود خواب می تواند مسیر پاسخ های سیتم ایمنی را تغییر دهد. برای مثال، اگر دچار کمبود خواب شوید، ممکن است در مبارزه با عفونت های رایج مشکل پیدا کنید.

عملکرد و ایمنی روزانه

داشتن کیفیت خواب کافی در زمان مناسب کمک می کند تا در طول روز عملکر خوبی داشته باشیم. افرادی که کمبود خواب دارند در کار، مدرسه یا دانشگاه کمتر کارآمد هستند. آن ها زمان بیشتری برای اتمام کارهایشان نیاز دارند، کندتر پاسخ می دهند، و خطاهای بیشتری دارند.

پس از چند شب بی خوابی_حتی از دست دادن شبی 1 یا 2 ساعت از خواب_ عملکرد شما کاهش می یابد.

بی خوابی همچنین ممکن است باعث خواب ها یا چرت های کوتاه مدت در طول روز و در زمانی که مشغول انجام کاری هستید، شود. این چرت ها قابل کنترل نیستند و شما از آن ها آگاهی ندارید. برای مثال، تا به حال شده در حال رفتن به سفر باشید و بخشی از مسیر را به خاطر نیاورید؟! در این حالت احتمالا شما این چرت ها را تجربه کرده اید.

حتی اگر در حال رانندگی نباشید هم این چرت ها می توانند بر عملکرد شما تاثیر بگذارند. به عنوان مثال زمانی که در حال گوش دادن به یک سخنرانی هستید و بخشی از اطلاعات را از دست می دهید یا احساس می کنید بخشی از آن را خوب درک نکردید، در این حالت نیز ممکن است بدون آگاهی در بخشی از سخنرانی خوابیده باشید.

برخی افراد از خطرات کمبود خواب آگاهی ندارند. در واقع، ممکن است آن ها حتی ندانند که دچار کمبود خواب هستند. و تصور کنند حتی با کاهش میزان و کیفیت خواب نیز هنوز می توانند عملکرد خوبی داشته باشند.

برای مثال، رانندگان خواب آلود ممکن است احساس کنند که قادر به رانندگی هستند. اما مطالعات نشان می دهند که کمبود خواب به اندازه ی نوشیدن الکل و یا حتی بیشتر از آن بر توانایی رانندگی تاثیر می گذارد. طبق برآوردها، خواب آلودگی رانندگان هر ساله منجر به حدود 100000 تصادف رانندگی و حدود 1500 کشته می گردد.

رانندگان تنها کسانی نیستند که تحت تاثیر کمبود خواب قرار دارند. کمبود خواب می تواند در تمام افراد، از جمله کارمندان خدمات درمانی، خلبانان، دانش آموزان و دانشجویان، حقوق دان ها، مکانیک ها، و کارگران خط مونتاژ تاثیر بگذارد.

در نتیجه، کمبود خواب نه تنها در سطح شخصی بلکه در مقیاسی وسیع تر نیز می تواند خطرناک و مضر باشد. برای مثال، کمبود خواب نقش مهمی در اشتباهات انسانی مرتبط با حوادث غم انگیز، از قبیل افت های ناگهانی راکتور هسته ای، سوانح هوایی و غیره دارد.

لینک منبع

محقق و مترجم: ندا مهفر

کلینیک فوق تخصصی اختلالات خواب جایروس با مدیریت دکتر مصطفی امیری(متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب از اسپانیا)

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

اهمیت خواب عملکرد سالم مغز و سلامت هیجانی خواب کمک می کند تا مغز شما به درستی کار کند. وقتی شما خواب هستید، مغزتان برای روز بعد آماده می شود و مسیرهای جدیدی را برای کمک به شما در یادگیری و ذخیره ی اطلاعات تشکیل می دهد. مطالعات نشان داده که یک خواب خوب شبانه یادگیری شما را بهبود می دهد. خواب در یادگیری ریاضیات، نواختن آلات موسیقی، رانندگی کردن به شما کمک می کند، و قدرت یادگیری و مهارت های حل مسئله را در شما افزایش می دهد. خواب همچنین کمک می کند تا بهتر تمرکز کنید، تصمیم گیری…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 3.47 ( 3 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه