خانه / تربیت فرزندان / رشد و تکامل / کشمکش بین والدین و نوجوان، تا کجا؟

کشمکش بین والدین و نوجوان، تا کجا؟

 صحبت با نوجوانی که  عزیزی را از دست داده

شاید سوال شما این باشد که آیا بالاخره این دعواها حل و فصل میشوند یا تا مدت ها ادامه ها خواهند یافت؟

تردیدی نیست که این روند با افزایش سن و نیاز نوجوان به استقلال بیشتر، ادامه میابد. تا جایی که والدین به فرزندان خود آزادی بیشتری اعطا کنند تا آن ها هم در خانواده از حقوق کم و بیش یکسانی برخوردار شوند. بدین ترتیب می توان گفت که کشمکش میان والدین و نوجوانان به معنی خدشه دار شدن رابطه آن ها نیست بلکه تا حدودی لازمه تحول و کسب استقلال است.

وقتی نوجوان استقلال بیشتری کسب می کند، طبیعتا با انتظارات بیشتری نیز مواجه می شود. از آن جا که بسیاری از نوجوانان برخلاف کودکان، والدین خود را بی عیب و نقص نمی بینند، در اتخاذ تصمیم های زندگی کمتر به آنان متکی هستند و باید شخصا برای زندگی خود تصمیم های مناسبی اتخاذ کنند. به عبارت دیگر در دوران نوجوانی پیوند میان والدین و فرزندان از بین نمی رود بلکه شکل تازه ای می گیرد.

کشمکش بین والدین و نوجوان

نکته مهم اینجاست که اگر والدین مقررات مورد نظر خود را همراه با استدلال های منطقی با نوجوانان در میان بگذارند، درباره انتظارات و خواسته های خود توضیحات قانع کننده ارائه دهند و در عین حال با آنان نیز رابطه ای صمیمی و حمایت کننده داشته باشند، نوجوانان نیز استقلال موردنیاز خود را با سهولت بیشتری کسب می کنند. در جریان فرزندپروری خانواده هایی موفق می شوند که ضمن داشتن قاطعیت لازم، به تدریج فرزندان خود را به کسب استقلال بیشتر هدایت کنند. در فضاهایی که والدین از لحاظ عاطفی، بیش از حد عاطفی، طردکننده و بیش از حد سخت گیر یا سهل گیر باشند، احتمال عصیان فرزند نیز بیشتر خواهد بود.

درضمن ذکر این نکته نیز ضروری است که عصیان نوجوانان همیشه بازتابی از رفتار والدین نیست. بلکه می توان ساختار ژنتیکی آن ها را نیز عاملی تعیین کننده به حساب آورد. به عبارتی خلق و خوی ویژه هر فرد، در والدین، رفتارهای خاصی را برمی انگیزاند.

کلینیک آلومینا، پیشــــگام در آموزش روش های تربیتی صحیح به خانواده ها

فاطمه امیری فاطمه امیری – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی،نوروتراپیست و درمانگر کودک

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

2 نظر

  1. من و مادرم اصلا باهم نمیسازیم و هرروز بحث و دعوا داریم مادرم از رفتن پیش مشاور فرار میکنه اون حتی ب من ابراز علاقه هم نمیکنه توروخدا کمک کنید بعضی وقتا فکر خودکشی ب سرم میزنه لطفا بهم راهنمایی کنید در ضمن من 13 سالمه

    • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

      سلام
      با یکی از بزرگترها برای حل مشکل مشورت کنید و در صورت عدم حل شدن مشمل،نهایتا چاره ای جز راضی کردن ایشان به همراهی شما و انجام مشاوره های مشترک نمیباشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه