خانه / تازه های علم و تکنولوژی / کشف شد: کجا و چگونه در مغز بشر تخیل اتفاق می افتد

کشف شد: کجا و چگونه در مغز بشر تخیل اتفاق می افتد

مغز

فلاسفه و روانشناسان مدت زمان زیادی است که می خواهند این معما را حل کنند که تخیل چگونه و کجا شکل می گیرد.به عبارت دیگر، انسان چگونه قادر است هنر ایجاد کند،اختراع کند، فکر کند یا رفتارهای فوق العاده از خود نشان دهد؟

پاسخ، محققان دانشگاه داتمورث در یک مطالعه ی جدید در یافتند که، در مغز(فضای کاری ذهنی) که به شکلی آگاهانه تصاویر، نمادها،ایده ها و نظریه ها را دستکاری می کند و تمرکز ذهنی مورد نیاز برای حل مسائل پیچیده و ساختن ایده های جدید را فراهم می کند.

محققان این مطالعه،یافته هی خود را با عنوان« ساختار شبکه ای و پویا از فضای کاری ذهنی» در مجله مقالات آکادمی ملی علوم منتشر کردند.

محققان در گذشته این نظریه را مطرح کرده بودند که تخیل در انسان نیاز به یک شبکه ی گسترده عصبی در مغز دارد، اما ارائه ی شواهد یک فضای ذهنی برای تخیل با تکنیک هایی که عمدتاً فعالیت مغز را به شکل مجزا بررسی می کند دشوار بوده است. در این مطالعه محققان مسئله را به شکل دیگر در نظر گرفتند، اینکه مغز چگونه به ما امکان می دهد تا تصویر سازهای ذهنی را دستکاری کنیم.مثال: تصور یک زنبور به جای سر گاو. در این مطالعه محققان از 15 داوطلب خواستند شکل های انتزاعی خاصی را تصور کنند و در ذهن آنها به اشکال پیچیده تری تبدیل کنند و یا به قطعات جداگانه تقسیم کنند. دانشمندان فعالیت مغزی شرکت کنندگان را با  MRIعملکرد مغز افراد را  اندازه گیری  و ثبت کردند. با بررسی نتایج پی بردند که یک شبکه قشری و زیر قشری روی بخش بزرگی از مغز مسئول دستکاری تصویری است.این شبکه تا حدی شبیه یک فضای کاری ذهنی است که محققان استدلال می کنند ممکن است مسئول بسیاری از تجارب آگاهانه انسان و انعطاف پذیری شناختی انسانها باشد.

نویسنده ی این مطالعه، الکساندر شلگل، عضو دپارتمان روانشناسی و علوم مغز دانشگاه داتمورث می گوید: نتایج تحقیقات ما را یک گام به درک چگونگی سازمان یابی مغز ما نسبت به گونه های دیگر نزدیک می کند، در ک این تفاوتها بینش لازم برای فهم اینکه خلاقیت از کجا نشأت می گیرد را می دهد، بعلاوه امکانی فراهم می کند تا این فرایند های خلاق را در ماشین پیاده سازی کنیم.

منبع:

http://www.science20.com/news_articles/discovery_where_and_how_imagination_occurs_human_brains-120578

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

یک نظر

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه