خانه / تربیت فرزندان / کدام کودک محبوب تر است؟!

کدام کودک محبوب تر است؟!

کدام کودک محبوب تر است؟!Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Feb 7Rating:

همه کودکان و نوجوانان در برخورد با همسالان از محبوبیت یکسان برخوردار نیستند. ویژگی های متعددی در محبوبیت یا طرد از جانب همسالان تاثیر دارند، در اینجا نتایج چند تحقیق که در مورد کودکان و نوجوانان انجام شده را با هم بررسی می کنیم. ذکر این نکته نیز ضروری است که این تحقیقات در کشورهای غربی انجام شده و لزوما در کشور ما صادق نیست.

محبوبیت در کودکان و نوجوانان 

کودکانی که در خانواده های قاطع و اطمینان بخش بزرگ می شوند، نه تنها با والدین و بزرگسالان رابطه ای مطلوب دارند، بلکه با همسالان خود نیز از رابطه به نسبت خوبی برخوردار هستند. برعکس کودکانی که که در خانواده های سهل گیر بزرگ می شوند، غالبا پرخاشجو و متخاصم هستند. کودکانی که در خانواده های استبدادی رشد می کنند غالبا مضطرب و دمدمی مزاج اند. طبیعی است که این قبیل کودکان نمی توانند میان همسالان از محبوبیت چندانی بهره مند شوند.

از آن جایی که کودکان و نوجوانان به ساختمان بدنی اهمیت می دهند، در میان پسران نوجوانانی که از نظر اندام قوی تر و به اصطلاح ورزشکارترند، محبوب ترند.

تحقیقات نشان می دهد، فرزندان ارشد خانواده در قیاس فرزندان بعدی از محبوبیت کمتری برخوردارند. زیرا که فرزندان دوم معمولا اجتماعی ترند و احتمالا در رابطه با همسالان موفقیت بیشتری کسب می کنند.

تحقیقات نشان می دهد که افراد باهوشتر در میان همسالان از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

نام شخصی کودکان نیز ممکن است عاملی در محبوبیت یا عدم محبوبیت آنان باشد. نام های غیرمعمول و مضحک در بسیاری موارد منجر به عدم محبوبیت و حتی به تمسخر فرد می انجامد. در مجموع کودکانی که نام های معمول رایج دارند از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی، نوروتراپیست

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - کدام کودک محبوب تر است؟!

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه