خانه / تربیت فرزندان / کدام کودک محبوب تر است؟!

کدام کودک محبوب تر است؟!

همه کودکان و نوجوانان در برخورد با همسالان از محبوبیت یکسان برخوردار نیستند. ویژگی های متعددی در محبوبیت یا طرد از جانب همسالان تاثیر دارند، در اینجا نتایج چند تحقیق که در مورد کودکان و نوجوانان انجام شده را با هم بررسی می کنیم. ذکر این نکته نیز ضروری است که این تحقیقات در کشورهای غربی انجام شده و لزوما در کشور ما صادق نیست.

محبوبیت در کودکان و نوجوانان 

کودکانی که در خانواده های قاطع و اطمینان بخش بزرگ می شوند، نه تنها با والدین و بزرگسالان رابطه ای مطلوب دارند، بلکه با همسالان خود نیز از رابطه به نسبت خوبی برخوردار هستند. برعکس کودکانی که که در خانواده های سهل گیر بزرگ می شوند، غالبا پرخاشجو و متخاصم هستند. کودکانی که در خانواده های استبدادی رشد می کنند غالبا مضطرب و دمدمی مزاج اند. طبیعی است که این قبیل کودکان نمی توانند میان همسالان از محبوبیت چندانی بهره مند شوند.

از آن جایی که کودکان و نوجوانان به ساختمان بدنی اهمیت می دهند، در میان پسران نوجوانانی که از نظر اندام قوی تر و به اصطلاح ورزشکارترند، محبوب ترند.

تحقیقات نشان می دهد، فرزندان ارشد خانواده در قیاس فرزندان بعدی از محبوبیت کمتری برخوردارند. زیرا که فرزندان دوم معمولا اجتماعی ترند و احتمالا در رابطه با همسالان موفقیت بیشتری کسب می کنند.

تحقیقات نشان می دهد که افراد باهوشتر در میان همسالان از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

نام شخصی کودکان نیز ممکن است عاملی در محبوبیت یا عدم محبوبیت آنان باشد. نام های غیرمعمول و مضحک در بسیاری موارد منجر به عدم محبوبیت و حتی به تمسخر فرد می انجامد. در مجموع کودکانی که نام های معمول رایج دارند از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی، نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه