خانه / آموزش روابط / ازدواج موفق / کاهش وزن بعد از دوران بارداری: بدنتان را به شکل اول برگردانید

کاهش وزن بعد از دوران بارداری: بدنتان را به شکل اول برگردانید

وزن

هیچ راز پیچیده ای برای کاهش وزن بعد از دوران بارداری وجود ندارد، عوامل موثر در این امر برنامه غذایی سالم داشتن،فعالیت بدنی روزانه و مستمر،صبر و بردباری بالا می باشد. به یاد داشته باشید که هدف از کاهش وزن بعد از زایمان فقط کاهش سایز و امکان پوشیدن لباس های قبل بارداری داخل کمد نیست، بلکه کاهش وزن بعد از دوران بارداری موجب تقویت سطح سلامتی در طول زندگی می شود.

تغذیه و عادات غذایی

همان طور که در طول بارداری رژیم غذایی خود را طوری تنظیم می کنید که نیازهای رشدی کودک شما به شکلی مناسب تأمین شود،باید توجه داشته باشید که بعد از دوران بارداری تأمین مواد مغذی مورد نیاز بدن به خصوص در مادرانی که کودکشان را با شیر خودشان تغذیه می کنند، اهمیت زیادی دارد. انتخاب مواد غذایی سالم می توانددر کاهش وزن موثر باشد.

_  رژیم غذایی

● میوه جات،سبزیجات و حبوبات: مواد غذایی که مقدار فیبر بالایی دارند، مانند میوه ها، سبزیجات و حبوبات، علاوه بر تأمین مواد مغذی مفید برای شما، کمک می کنند تا مدت زمان طولانی تری احساس سیری کنید.

● کاهش سایر وعده های غذایی:  به یاد داشته باشید که برای کاهش دریافت کالری نباید وعده های غذایی را به طور کامل حذف کنید، یا میزان مصرف میوه و سبزیجات را کاهش دهید، زیرا در این صورت منابع مغذی مفیدی را از دست می دهید.

● کنار گذاشتن خوراکی های وسوسه انگیز: سعی کنید  غذاهای سالم و مغذی را جایگزین خوراکی های پر کالری و وسوسه انگیز کنید.اگر وجود این خوراکی در منزل شما را وسوسه می کند اصلاً آنها را در خانه نگه ندارید.

● تنها در زمان گرسنگی غذا بخورید: چنانچه عصبی یا مضطرب هستید و یا به دلیل صرف زمان می خواهید چیزی بخورید، دست نگه دارید و به انجام کار دیگری مثل قدم زدن، تماشای تلویزیون و … بپردازید.

_  فعالیت های  بدنی روزانه

در گذشته توصیه می شد زنان پس از زایمان حداقل 6 هفته فعالیت بدنی نداشته باشند، در حالی که امروزه این باور وجود ندارد، اگر زنان در طول بارداری فعالیت بدنی داشته باشند و زایمان آنها معمولی باشد،فعالیت بدنی سبک مشکلی ایجاد نمی کند. ولی اگر زایمان پیچیده تر بود باید با پزشک خود در مورد زمان مناسب شروع فعالیت بدنی مشورت کنند.

● آرامش: قبل از انجام فعالیت بدنی به کودک خود شیر بدهید.

● شروع آهسته و پیوسته: فعالیت بدنی خود را با حرکات ساده و ورزش های سبک مانند پیاده روی،شنا و دوچرخه ثابت شروع کنید،بعد از بازیابی بنیه و استقامت لازم می توانید مدت و شدت فعالیت را افزایش دهید.

● ورزشهای هوازی به شما در کاهش توده ی چربی شکمی کمک می کند.

● اگر برایتان مشکل است زمانی را برای ورزش اختصاص بدهید، می توانید کودتان را با خودتان همراه کنید و در هنگام پیاده روی و یا انجام حرکات کششی او را در آغوش بگیرید. یا وقتی که تمرینات نشسته انجام می دهید او نیز می تواند کنار شما دراز بکشد.

●  گروهی فعالیت کنید. بهتر است مادرانی را که شرایط شما را دارند با خود همراه کنید و تنها به فعالیت نپردازید. یا در کلاس های ورزش و یا ورزش گروهی در پارک ها ثبت نام کنید.

توجه داشته باشید که حین ورزش و بعد از آن مایعات زیاد بنوشید، در صورتی که احساس درد،سرگیجه یا تنگی نفس کردید فعالیت را متوقف کنید، این می تواند دلیل انجام فعالیت های خارج از توان بدن شما باشد.

اکثر زنان در طول بارداری حدود 5/4 کیلو گرم در طول زایمان کم می کنند ، از جمله وزن نوزاد، جفت و مایع آمنیوتیک را از دست می دهند.اما چربی های ذخیره شده در دوران بارداری به خودی خود نا پدید نمی شوند.

با داشتن برنامه غذایی مناسب و انجام مستمر فعالیت های بدنی می توانید هفته ای نیم کیلو گرم وزن کم کنید. کاهش وزن 6 ماه یا بیشتر طول می کشد و به اینکه خودتان شیر می دهید یا نه نیز بستگی دارد. حتی بعد از آن ممکن است اندامتان مثل سابق نباشد، سعی کنید با خودتان مهربان باشید و تغییرات مرحله جدید از زندگی خود را بپذیرید، شما می توانید به شیوه ی زندگی سالم خود افتخار کنید.

منبع:

http://www.mayoclinic.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه