خانه / روانپزشکی / اضطراب و استرس / کاهش اضطراب، بدون دارو !

کاهش اضطراب، بدون دارو !

روشی منطقی برای کاهش استرس:

احتمالا متوجه شده اید که وقتی دچار اضطراب هستید و یا احساس افسردگی می کنید، گرایش به این دارید که از خودتان انتقاد کنید. ممکن است که به خودتان بگویید همیشه یک بازنده بوده و یا هستید. و یا اینکه ممکن است که اصرار بر این موضوع داشته باشید که نباید حس تشویش کنید. اگر افکار خود در این زمان را مورد بررسی قرار دهید تقریبا همیشه متوجه خواهید شد که درباره خود قضاوت غیرمنطقی داشته اید. روش های منطقی و علم معانی می توانند به ما کمک کنند تا این پیام های منفی را تغییر بدهیم و به طرز محبت آمیزی با این موضوع برخورد کنیم. یکی از این روش ها، روش اندیشیدن در سایه های خاکستری است که در اینجا مرور کوتاهی بر این روش داریم:

کاهش اضطراب بدون دارو

تفکر همه یا هیچ می تواند شما را مضطرب کند و این اضطراب باعث می شود که عملکردتان مختل شود. زیرا شما به این نتیجه می رسید که عملکرد شما باید عالی و بی کم و کاست باشد و در غیر این صورت کارتان ابدا جالب نیست. این طرز فکر خیلی واقع بینانه نیست زیرا در اغلب موارد سطح عملکردتان را پایین می آورد. اگر به سایه های خاکستری  فکر کنید و همه چیز را سیاه یا سفید نبینید، از فشاری که بر شما وارد می شود کاسته خواهد شد.

این نکته حائز اهمیت است که وقتی از این روش استفاده می کنید، خود یا موقعیت را سیاه یا سفید نمی بینید، بلکه به جای آن خودتان یا شرایطی را که در آن قرار دارید، در حالت سایه های خاکستری ارزیابی می کنید. جایی در حدفاصل صفر تا صددرصد.

مثلا فکر کنید که من به یک مهمانی دعوت شده ام، و قبل از رفتن به مهمانی بسیار دچار استرس شده ام، زیراکه فکر می کنم ” حرف جالبی برای گفتن ندارم” اگر بخواهید به من کمک کنید تا از زیر بار فشار این پیامی که دایما به خودم می دهم و مرا دچار استرس کرده است، رهایی یابم، چه پیشنهادی به من دارید؟؟ نظرات خودتان را در قسمت نظرات وارد نمایید.

درمان شناختی رفتاری ،روانکاوی،خانواده درمانی، بیوفیدبک و گروه درمانی برای اختلالات اضطرابی، در کلینیک آلومینا انجام می شود.

 

 

 

 

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی ،نوروتراپیست و رواندرمانگر اضطراب

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه