خانه / زندگی سالم / چگونه یک پدر و مادر دوست داشتنی برای فرزندمان باشیم؟

چگونه یک پدر و مادر دوست داشتنی برای فرزندمان باشیم؟

یک پایه محکم از حمایت و مراقبت می تواند کودک را به محیط خانه دلگرم کند. به عنوان یک پدر و مادر با محبت، فرزند شما باید بتواند روابط صادقانه و نزدیک با شما را تجربه کند و تجربیاتش را نیز با شما به اشتراک بگذارد و از این طریق روابطش با شما را بهبود ببخشد.

 

دستورالعمل ها:

1. گوش دادن به فرزند خود، چه در حال شکایت از مشکلات مدرسه باشد و چه در حال تعریف از علاقه مندی هایش، خواب هایش، تلویزیون و …، به عنوان یک شنونده که به او توجه می کنید و او را حمایت می کنید ارتباط خودتان را با افزایش سن او بیشتر می کنید.

 

2.هنگامی که در حال روزنامه خواندن، تماشای تلویزیون، و یا در حال صحبت کردن با یک دوست هستید با او همزمان بازی نکنید. بگذارید فرزندتان متوجه شود که زمان هایی که با هم می گذرانید باارزش هستند.

 
3.وقتی که اشتباهی را مرتکب می شوید و یا اینکه در مورد چیزی نمی دانید،اعتراف کنید. با این کار به او نشان می دهید که ممکن است او هم خطایی کند و در آینده اگر دچار خطا شد از شما کمک بگیرد و احساس شرمندگی نکند.

 
4.صبور باشید.فرزند شما نمی تواند همان طور که بزرگترها به هم احترام می گذارند و با همان نشانه ها به شما احترام بگذارد. شما نیز نباید همان کارهایی که برای رییس تان می کنید را برای او نیز انجام دهید!

 
5.بعضی اوقات نه بگویید!  گاهی شما فکر می کنید برای اینکه عشق خود را به فرزندتان بدهید لازم است که به میل قلبی او رفتار کنید. اما همیشه اینطور نیست. گاهی اوقات اهداف بلندمدت تر بیشتر به نفع فرزندمان است. با این حال هرگاه که به او نه می گویید و این موضوع برای او خیلی مهم است، حتما دلایل منطقی برای نه گفتن را برای او توضیح دهید.

 
6.مسئولیت پذیری را به فرزندتان آموزش دهید. با اینکه فرزندتان از خانواده دلگرم کننده و حمایت کننده ای برخوردار است، ااما نیاز است که برای تکمیل مهارت های ضروری خود زندگی مستقل را هم آموزش دیده باشد و بتواند مسئولیت کارهایش را نیز بپذیرد.

 
7. به فرزندتان بگویید و نشان دهید که چقدر او را دوست دارید. نشان دهید که چقدر افتخار می کنید از اینکه فرزندتان مهربان، هوشمند، بامزه و قابل تحسین است. راه هایی را پیدا کنید که فرزندتان هر روز احساس کند که چقدر خاص است.

 

والدین

 

 

 

.فاطمه امیری

فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه