خانه / آموزش روابط / چگونه یک شنونده خوب باشیم؟

چگونه یک شنونده خوب باشیم؟

چطور شنونده خوب باشیم

گوش دادن یک بخش اساسی ارتباط است و بسیار متفاوت از شنیدن است،گوش دادن یعنی درک مطالب گفته  شده و گسترش ظرفیت برای همدلی و تلاشی صادقانه

گوش دادن مستلزم انجام اعمال مختلفی است که در زیر آورده شده است:

گام (1) : یک دوست واقعی باشید بدون اینکه قضاوتی بکنید.

شما سعی کنید خودتان را جای او قرار دهید تا راحت تر به صحبت هایش گوش دهید اما سعی نکنید در ذهنتان هم به جای نسبت به گفته های او قضاوت کنید وبگویید که اگر شما بودید این اشتباه را نمی کنید ،مشکل را ازنگاه او بنگرید ، توجه کنید که شما دوتا گوش دارید و یک دهان ، پس بهتر است کمتر صحبت کنید و بیشتر گوش دهید.

گام (2) : ارتباط چشمی یکی از مهم ترین ارکان گوش دادن است.

با نگاه کردن به طرف مقابل نشان دهید که به حرفهایش گوش می دهید، حتی اگر موضوعی که در مورد آن صحبت می کند برای شما جالب نیست بهتر است برای احترام به طرف مقابل به او نگاه کنید.

گام (3): برای گوش دادن یک فضای روانی و فیزیکی برای خودتان تهیه کنید.

 پاور گوشی

بهتر است قبل از شروع صحبت تمامی موانعی را که منجربه کاهش تمرکز در شما میشود را بر دارید به عنوان مثال: گوشی موبایل خود را خاموش کنید.  رو در رو بنشینید و ذهنتان را نیز متوجه صحبت های طرف مقابل بکنید.

گام (4): صحبت کردن را متوقف و سکوت کنید.

هیس

یکی از بزرگترین موانع گوش دادن ،صحبت کردن است که نوعی مقاومت در مقابل گوش دادن تلقی میشود.در بعضی مواقع مردم به اشتباه به جای گوش دادن ، تجربیات مشترک خود را بازگو می کنند، ممکن است باز گو کردن تجربیات مفید و کمک کننده باشد اما زیاد از حد آزار دهنده است ،بهتر است در این مورد نسبت به داشتن تجربیات گذشته خود و آشکار کردن آنها صبور باشید.

گام (5) : با حرکات  وزبان بدنتان،گوینده را تشویق کنید.

تعمق

با تکان دادن سر خود ،گوینده را مورد تشویق قرار دهید ، تشویق گوینده با زبان بدن، به وی کمک خواهید کرد تا موقعیت را درک کند و ادامه دهد. پوزیشن های مختلف بدنتان را با صحبت های گوینده تطبیق دهید مانند زمانی که جلوی آینه ایستاده اید .

گام (6) : از کلمات همدلانه در حین گفتگو استفاده کنید.

شمارش با انگشتان

گاهی میان صحبت گوینده علاوه بر زبان بدن،از کلماتی مانند : اوهوم ،بله ،درسته و … برای کمک به وی می توانید استفاده کنید یا گاهی میتوانید کلمات و بعضی جملات کوتاه خود فرد را نیز تکرار کنید .

منبع:

http://www.wikihow.com/Be-a-Good-Listener

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه