خانه / روانشناسی / چگونه پس از اتمام یک رابطه به آرامش روحی برسیم؟

چگونه پس از اتمام یک رابطه به آرامش روحی برسیم؟

چگونه پس از اتمام یک رابطه به آرامش روحی برسیم؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jul 26Rating:

مقابله با ناراحتی پس از رابطه

بخشی از من درد و رنج ناشی از اتمام یک رابطه را به یاد نمی آورد. بخشی دیگر تمام جزئیات مربوط به حس تنهایی و عذاب را به خاطر می اورد.

به هرحال درد و رنج و احساس تنهایی ناشی از اتمام یک رابطه طبیعی است، اما رهایی ار این درد غیر ممکن نیست و زمان لازم برای رهایی از آن در افراد مختلف یکسان نمی باشد. در ادامه نکاتی ارائه می شوند که به شما کمک می کنند تا مراحل سختی را سریعتر پشت سر بگذارید. امیدوارم این نکات برایتان مفید باشند.

  1. من خودم را دوست دارم – این تفکر زمانی موثر است که به آن اعتقاد داشته باشید. طبق تحقیقات انجام شده دوست داشتن خود بسیار مهم است، زیرا در نهایت خود ما هستیم که مسئول فعالیت ها، انتخاب ها و نتایج مربوط به آنها هستیم. ما نمی توانیم آنچه را نداریم به دیگران بدهیم و همچنین نمی توانیم از دیگران آنچه را ندارند انتظار داشته باشیم. اگر شما خودتان را دوست داشته باشید، خود شما می توانید حاکم احساستان باشید و نه کسی که قلب شما را شکسته است.
  2. من می خواهم شاد باشم – آیا در تصمیم خود جدی هستید؟ البته که جدی هستید، چه کسی نمی خواهد شاد و خوشحال زندگی کند؟ اما مشکل این است که اکثر اوقات این اتفاق نمی افتد و به مسائل کم اهمیت اجازه می دهیم که ما را ناامید کنند. ما اغلب صبر کمی داریم و با مسائل کم اهمیت خشمگین می شویم، چرا؟ شاید به این دلیل که شادی را از یاد برده ایم. شاید در آن لحظه می خواهیم عصبانی یا ناراحت باشیم. اما باید به خود یادآوری کنیم که شادی لازمه زندگی است و خود را مجبور کنیم به لبخند زدن تا اینکه به شادی و لبخند واقعی تبدیل شود.

محققان دریافته اند که حتی یک لبخند ساختگی از لبخند نزدن بهتر است. اخیرا محققان دانشگاه کانزاس کشف کرده اند که حفظ حالت لبخند بر روی لب ها ضربان قلب فرد را پس از یک موقعیت استرس زا کاهش می دهد.

  1. لعنت به او که باعث ناراحتی من شد – ما طرفدار لعن و نفرین نیستیم، اما گاهی استفاده از زبان بد برایتان خوب است. طبق تحقیقات انجام شده محققان دریافتند که استفاده از دشنام و لغات نامناسب می توانند نقش مهمی در تسکین درد داشته باشند. می توانید آن را زمزمه کنید یا فریاد بزنید، به هرحال اجازه دهید تمام شود.
  2. من همیشه از این رفتار او متنفر بودم – موارد آزار دهنده در طرف مقابل را به یاد آورید، مواردی که به خاطر دوست داشتن او هرگز بیان نکردید. به هرحال اکنون زمان آن رسیده که تمام مشکلات را اظهار کنید. سعی کنید عشق را جدا در نظر بگیرید و آنچه را واقعا در وی مشاهده می کردید، بیان کنید. حتی اگر این مسئله آزار دهنده یک مورد خیلی کوچک بوده باشد.

این کار به شما کمک می کند تا درک کنید که فرد مورد علاقه شما آنقدر هم کامل و بی نقص نبود که شما تصور می کردید. تحقیقات نشان داده افرادی که بلافاصله پس از اتمام یک رابطه نقاط ضعف فرد مقابل را به خود یاد آوری می کنند، کمتر دچار افسردگی می شوند.

  1. من بدون او راحت تر زندگی می کند، زیرا … – سریع جمله را برای خود تمام کنید. گاهی به خاطر فرد قابل از انجام برخی کارها یا انصراف می دهید یا از خواسته های خود چشم پوشی می کنید. اکنون زمان آن رسیده که به تمام خواسته های خود برسید و نیازهایتان را برطرف کنید.
  2. X روز از جدایی ما گذشته و من احساس می کنم … – در اینجا جمله دیگری می بینید که کامل کردن آن به عهده شماست. می توانید هر چه دوست دارید بگویدد، فقط صادق باشید. علت علاقه من به تکمیل این جمله این است که شما را در زمان حال نگه می دارد و به شما اجازه می دهد هر آنچه نیاز است حس کنید.

به هرحال پس از گذشت 30 روز مطمئنا اوضاع شما تغییر خواهد کرد. ممکن است هنوز ناراحت باشید، اما میزان ناراحتی نسبت به روزهای اول تغییر کرده و بهبود خود را می توانید حس کنید. احساسات همیشه درست تر از افکار و اعتقادات می باشند و اغلب لحظات واقعی از بینش را در پی دارند و می توانند آغاز تغییر باشند.

  1. من با شخصی بهتر آشنا خواهم شد – بیان این کلمات شاید بسیار سخت باشد، به ویژه اگر معتقد باشید فردی که از او جدا شده اید، کامل بوده و با روحیات شما سازگار بوده است. اما به ما اعتماد کنید. این اتفاق برای هرکسی ممکن است رخ دهد و چون بیان این جملات بسیار سخت است، بنابراین مهم ترین بخش در رسیدن به آرامش نیز می باشد. اجازه دهید نکته ای بگویم که شاید شنیدنش برایتان سخت باشد: شما شخص بهتری را ملاقات خواهید کرد، این امر اجتناب ناپذیر است. شما شخصی را ملاقات می کنید که رفتار بهتری با شما خواهد داشت.

منبع:

https://www.psychologytoday.com/blog/valley-girl-brain/201209/7-phrases-will-help-you-get-over-breakup

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی
  •  روانشناس و نوروتراپیست

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه