خانه / خدمات تخصصی / مشاوره و روانشناسی / چگونه هیجانات و احساساتمان را بشناسیم؟

چگونه هیجانات و احساساتمان را بشناسیم؟

چگونه هیجانات و احساساتمان را بشناسیم؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی on Jan 7Rating:

 شناخت هیجانات

خیلی از مواقع ما احساسات مان را با هیجانات اشتباه می گیریم و نمی توانیم از هم تلفیق کنیم و یا گاهی آنها را حذف کرده و یا رد می کنیم

در ابتدا نیاز است که علت هیجانات و ریشه ها را در یابیم، به گذشته فکر کنید و فکر کنید که چه کاری انجام داده اید و چه اتفاقی افتاده است که چنین حالتی را ایجاد کرده است اینها می تواند سرنخی برای شناخت هیجان باشند.

به عنوان مثال اگر احساس غمگینی می کنید فکر کنید که چه کاری کرده اید که چنین احساسی ایجاد شده ؟ یا چه کسی باعث شده تا چنین حالتی در شما به وجود آید؟

به مسائلی که باعث هیجانی شدن دیگران می شوند فکر کنید حتی اگر فکر می کنید برای شما اتفاق نخواهد افتاد.

هیجانات باعث تحریک جسمی نیز میشوند

ترس همیشه در قسمت شکم – عصبانیت در ناحیه شانه ، پشت و چهره – غم در چانه و شاید در گلو خود را نشان بدهد.توجه به جسم خود و این که قبل از بروز هیجانات  چه اتفاقی افتاده است ،ممکن است اطلاعاتی در جهت  تشخیص احساسات و هیجانات ما به دست دهد.

چه عکس العملی نشان خواهید داد؟

هیجانات به ما اطلاعاتی می دهند و معمولا یک عکس العمل با هیجان همراه است، ما معمولا هنگام  ترس ، به مبارزه یا دفاع از خود یا فرار تمایل داریم  یا این که فلج می شویم.

هنگام خجالت از تماس چشمی پرهیز کرده یا دوست داریم خود را پنهان کنیم.هنگام خشم اغلب می خواهیم که حمله ور شویم.

 هیجانات خود را تضعیف نکنید

هنگام غذا خوردن ،فعالیت ها یا کارهای دیگر ( مانند خود آزاری ، خیلی سرگرم کار شدن ،خرید افراطی ، آزار گری و ورزش بیش از حد) با تضعیف هیجانات خود واقعا در تشخیص هیجان مورد نظر به مشکل بر خواهید خورد.از سرکوب هیجانات خود بپرهیزید حتی اگر در تشخیص احساس خود و انجام این کار خیلی ماهر باشید.

اگر علاقه شدیدی به حذف بعضی از فعالیت ها دارید دقت کنید که کدام هیجان باید نادیده گرفته شود. گاهی افکار شما بیانگر احساس شمااست.اگر فکر می کنید که موفق هستید نشانگر این است که دوست دارید شاد

باشید ، اگرحس می کنید که دوست ندارید دوستان خود را تغییر دهید نشانه غمگینی شما است.

از میان هیجانات خود لیستی تهیه کرده و از میان آنها ، دست به انتخاب بزنید ، در چنین شرایطی به هیجانات خود پی می برید.

به جای استفاده از لیست آماده و نوشته شده می توانید از کسی بخواهید که هیجانات شما را حدس زده و نظر بدهد .بخاطر داشته باشید که در یک زمان می توانید چندین هیجان را تجربه کنید.

از بازخوردهای دیگران نسبت به  شناخت هیجانات خود آگاه شوید

 اغلب زبان بدن ، مخصوصا حالات چهره با هیجانات در ارتباط است ، ممکن است بخواهید در آیینه چهره خود را نگاه کنید یا این که از کسی بخواهید که بگوید با توجه به چهره شما او متوجه چه هیجانی می شود، به هر حال گاهی اوقات افرادی که در خانواده های بی توجه بزرگ شده اند یاد گرفته اند که هیجانات خود را پنهان کنند و آنها را در چهره خود بروز ندهند.

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - چگونه هیجانات و احساساتمان را بشناسیم؟

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه