خانه / آموزش روابط / چگونه می توانید رفتار یک کودک لوس را اصلاح کنید؟

چگونه می توانید رفتار یک کودک لوس را اصلاح کنید؟

چگونه می توانید رفتار یک کودک لوس را اصلاح کنید؟Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Oct 2Rating:

کودک  لوس

کودک لوس

وقتی می خواهید رفتار خاص کودکتان را متوقف کنید، حرفتان را گوش نمی دهد، جیغ می کشد،گریه می کند؟ وقتی به او می گویید اگر این رفتارش را ترک نکند او را تنها می گذارید و دیگر مادر او نخواهید بود، باز گریه می کند و لگد می زند و می گوید ازت متنفرم تو فقط باید مال من باشی؟
در حال حاضر کودکان در اجتماع و خانواده های کودک محور بزرگ می شوند، والدین بیشتر وقت خود را صرف کار می کنند و درکنار کودک خود نیستند،  وقتی خانه می آیند احساس گناه می کنند که کودک خود را در سنین پایین تنها گذاشته اند، بنابراین سعی می کنند با قبول خواسته های او احساس گناه خود را کاهش دهند.

نتیجه، اغلب این می شود که والدین با این رفتار خود شرایط را برای بار آمدن یک کودک لوس فراهم می کنند که در محیط خانه اگرچه محبوب است در اجتماع شخصیتی منفور می باشد که اغلب سبب شرمندگی والدین می شود.
چگونه می توانید رفتار یک کودک لوس را اصلاح کنید؟
♦ اگر رفتاری از کودک سر می زند که میدانید درست نیست سعی کنید از همان ابتدا واکنش نشان دهید، اگر این رفتار ادامه پیدا کند خاموش کردن آن سخت تر خواهد بود.

♦ اگر در مقابل رفتار او تنبیه خاصی در نظر می گیرید، سعی کنید متناسب  با عمل و سن کودک باشد.

♦ الگوی مناسبی برای کودک خود باشید: مثلاً : وقتی با او بیرون هستید بگویید خیلی دوست دارم این کفش ها را داشته باشم، اما می دانی که پدر به کفش بیشتر نیاز دارد آخه کار او سخت است».کودک با این رفتارهای شما از خودگذشتگی، فداکاری، خودکنترلی و درک دیگران را یاد می گیرد.

♦ در برخی موارد به او حق انتخاب بدهید، برای او توضیح دهید که چه لباس هایی برای کجا مناسب است و می تواند چه چیز هایی همراه خود بیاورد. و اجازه بدهید خود او از بین مواردی که مناسب می بینید چیزی را انتخاب کند.

♦  بدانید که برخی مقرارت برای سلامتی او مهم است، مثلاً اینکه در اجتماع نباید بدون اجازه اتاق را ترک کند، در جاهای شلوغ نباید دست شما را رها کند،نباید به اموال دیگران آسیب بزند، در مورد چنین قوانینی به هیچ وجه به او حق انتخاب ندهید.

♦ در برابر قوانینی که وضع می کنید قاطع و استوار باشید، اگر خواسته ی کودک را بر آورده نکردید و شروع به جیغ و فریاد کرد به هیچ وجه در چنین شرایطی خواسته اش را بر آورده نکنید،اینکار سبب می شود کودک از این راه به عنوان ابزاری قدرتمند و موثر برای رسیدن به خواسته هایش استفاده کند.

♦ تشویق و ستایش کودک روش خوبی برای تقویت رفتار مناسب در کودک است، اما این ستایش باید متناسب با رفتار کودک باشد، توجه مداوم و ستایش بیش از حد سبب می شود، رفتار کودک وابسته به تشویق و توجه باشد.

♦ به او یاد دهید که هر کسی نمی تواند بلافاصله به خواسته و نیاز او جواب دهد، به تأخیر انداختن ارضاء فوری نیاز های او به تدریج به او یاد خواهد داد تا با احساس نا امیدی مقابله کند و بداند چند دقیقه صبر کردن برای شنیدن حرفهایش معقول است.( مثل زمانی که شما با تلفن حرف می زنید و او می خواهد چیزی به شما بگوید).

♦ زمانی که او خواسته هایش را با رفتار و گفتاری معقولانه مطرح می کند حتماً واکنش مناسب نشان دهید تا  به تریج یاد بگیرید که خواسته های  خود را نه با زبان بدن، بلکه  از طریق گفتار مطرح کند.

♦ هر دو والد سعی کنید رفتاری هماهنگ داشته باشید،اینکه یکی از شما قاطع باشد و دیگری انعطاف پذیر سبب می شود کودک گیج شود.هماهنگی رفتار هر دو والدین سبب می شود کودک به یکی از آنها برای بر آورده شدن نیاز خود فشار وارد کند.

♦ به هیچ وجه به او نگویید که« مادرش نخواهید بود و او را تنها خواهید گذاشت یا مامان علی می شوم که پسر خوبی است»، به جای اینکه حس حسادت و نا امنی را در کودک تقویت کنید، بعد از اینکه دست از داد و فریاد کشید، سعی کنید مشخص کنید به او توضیح دهید که چه رفتاری از او انتظار دارید.

♦ به یاد داشته باشید که شما عاشق فرزند خود هستید، اما این بدان معنا نیست که رفتارهای او را نادیده بگیرید،شما  باید رفتار او را اصلاح کنید، او را متکی به خود و با رفتار اجتماعی مناسب تربیت کنید و در کنار آن، او را در آغوش بگیرید و به او بگویید که خیلی دوستش دارید.

 

 

لعیا عباسی

 


     لعیا عباسی اصل  –  کارشناس ارشد علوم تربیتی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

3 نظر

  1. خیلی مفید بود، ممنون

  2. سلام، مطالبی که در مورد رفتار با کودک دارید بسیار مفید است، اگر ممکن است در مورد برخورد با فحاشی کودکان نیز مطلب بگذارید،بسیار ممنون

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه