خانه / روانشناسی / چگونه می توانید بدون احساس شرمساری و گناه زندگی کنید؟!

چگونه می توانید بدون احساس شرمساری و گناه زندگی کنید؟!

 احساس شرم

وقتی شما  در باره ی کارهایی که در گذشته انجام داده اید احساس گناه و شرمساری می کنید، فکر کردن در باره ی امور دیگر برایتان سخت می شود. به جای اهمیت دادن بر روی جنبه های مثبت زندگی بر روی اشتباهاتی که در گذشته کرده اید تمرکز می کنید. احساس گناه درباره ی کارهای نادرست طبیعی است، اما اگر اجازه بدهید احساس شرم و گناه بیش از حد  فکر شما را مشغول کند سبب فلج ذهنی و جسمی در شما می شود.

 اینجا راهکارهایی به شما آموزش داده می شود، که به احساس شرمساری خود غلبه کنید و زندگی شادی را دنبال کنید.

دستورالعمل:

1)  دلیل احساس شرمساری خود را مشخص کنید.آنها را یادداشت کنید مثلاً: اینکه زمان کافی را برای کودک خود صرف نکرده اید، یا حرفهایی را به دوست خود گفته اید که او را بسیار ناراحت کرده است.

 

2)   بپذیرید که اشتباه کرده اید و مسئول اشتباهتان، خودتان هستید.سعی کنید آنرا جبران کنید. اگر اشتباه شما مربوط به چیزی می شود که می توانید کنترل کنید با قبول اشتباهتان می توانید احساس بهتری داشته باشید.مثلاً اگر احساس گناه شما به دلیل گفتن یک توصیف ناراحت کننده  به دوستتان است از او عذر خواهی کنید  و به او بگویید که واقعاً متأسف هستید قصد صدمه زدن و ناراحت کردن او را نداشته اید.

 

3)  از اشتباهات خود درس بگیرید.اگر شما به رفتارهای گذشته ی خود توجه کنید از اشتباهاتی که در آینده ممکن است مرتکب شوید جلوگیری خواهید کرد. به طور مثال اگر در گذشته رفتاری کرده باشید که دوستتان را ناراحت کرده است در آینده قبل از انجام کاری یا گفتن چیزی فکر می کنید.

 

4)  با خودتان به شکل منفی و ناراحت کننده صحبت نکنید. کارهایی راکه باید یا  نباید انجام دهید را دائم برای خودتان تکرار نکنید.بدانید که گذشته ها گذشته است وتنها درس گرفتن از گذشته چیزی است که باید با خودتان برای آینده نگه دارید.به جای اینکه با استانداردهایی که دیگران برای زندگی تعیین کرده اند زندگی کنید سعی کنید با استانداردهای  که خودتان وضع میکنید، زندگی کنید.

5)  اگر این احساس شرم به قدری قوی و زیاد هست که احساس میکنید نمی توانید راهی برای رهایی و آرامش پیدا کنید،سعی کنید از دیگران کمک بخواهید. با اعضای خانواده که به آنها اعتماد دارید یا با دوست خود در مورد احساستان صحبت کنید.اگر احساس میکنید  نمی توانید در مورد اشتباهتان با کسانی که آشنا هستند، صحبت کنید، با یک مشاور حرفه ای  یا مشاور دینی صحبت کنید.آنها قطعاً راهکارهایی برای رهایی از حس شرمساری به شما آموزش خواهند داد.

 

منبع:

www.ehow.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه