خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / چگونه مهارتهای خواندن کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه یا اختلال یادگیری را بهبود دهیم؟

چگونه مهارتهای خواندن کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه یا اختلال یادگیری را بهبود دهیم؟

چگونه مهارتهای خواندن کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه یا اختلال یادگیری را بهبود دهیم؟Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Nov 17Rating:

تقویت مهارت خواندن

بیشتر كودكان در كلاس اول و دوم دبستان خواندن را می آموزند. با شروع كلاس سوم، انتظار می رود آنها بخوانند تا بیاموزند. به عنوان مثال، ممكن است یكی از تكالیف درسی آن ها یافتن مطالبی برای پروژه پستانداران آبی از اینترنت یا پیدا كردن نقاط عطف متن یك داستان تخیلی باشد. با رفتن به كلاس بالاتر توانایی استخراج معانی از منابع نوشتاری – یادگیری مستقل- اهمیت بیشتری می یابد.

مهارت خواندن به توانایی ادا كردن سریع و تشخیص كلمه ها بستگی دارد كه ممكن است برای دانش آموزان دارای اختلال كمبود توجه/بیش فعالی (ADD/ADHD) یا اختلال یادگیری مشكل باشد. حتی پس از تسلط بر اصول خواندن، بسیاری از كودكان دارای اختلال كمبود توجه/ بیش فعالی در فهم متون، برقراری ارتباط بین بخش های آنچه كه می خوانند با آنچه كه تا به حال آموخته اند دچار مشكل هستند. خوشبختانه، مهارت ها و فنون روخوانی قابل فراگیری هستند. كودكانی كه فنون خواندن را آموخته اند و در استفاده از آن ها راهنمایی شده اند، در حقیقت از چند فن قابل استفاده كمك می گیرند.

♦  برای كودك تان کتاب بخوانید
حتی اگر كودك تان خودش می تواند بخواند، بلند خواندن شما برای او دارای ارزشی نهفته است. مهارت های شنیداری یك كودك معمولاً از مهارت های خواندن او قوی تر است، بنابراین اگر هم چنان كه برای او می خوانید، كودك تان نیز در سكوت همراه شما بخواند مفاهیم را بهتر درك می كند. با متن های كوتاه شروع كنید و اگر كودك تان هم چنان تمركز دارد زمان خواندن را افزایش دهید. كتاب هایی كه روی نوار كاست  ضبط شده اند، به همراه متن كتاب، راهی دیگر برای همساز كردن خواندن و شنیدن است.

♦  قوه تخیل کودک را بیدار کنید
وقتی فرزندتان می خواند یا گوش فرا می دهد، او را تشویق كنید كه رخدادهای داستان را در ذهنش به صورت تصویر یا یك فیلم تجسم كند. بعد از خواندن چند صفحه از او بخواهید تا آن را توصیف كند.

♦  به او نشان دهید كه هر كتابی  متشكل از چه بخش هایی هستند
كتاب های درسی معمولاً بدین صورت تهیه شده اند كه نكات مهم را مشخص و خلاصه می كنند. به فرزندتان نشان دهید كه چگونه توجه به عنوان ها، جدول ها، سرفصل ها و نمونه پرسش ها می توانند فكر او را سازمان دهی كنند و مطالب ارزشمند را در اختیار او قرار دهند. وقتی فرزندتان داستان می خواند، به او بیاموزید كه به دنبال پنج سئوال اساسی بگردد: شخصیت های اصلی داستان چه كسانی هستند، داستان كی و كجا رخ می دهد، شخصیت های داستان با چه حوادثی روبه رو می شوند و چرا این گونه رفتار می كنند. با این كه مقاله های روزنامه ها و مجلات به سبك داستانی روایت نمی شوند، ولی اطلاعات مربوط به پنج سوال اساسی در پاراگراف اول یا دوم آشكار می شود.

♦  از او بخواهید كه داستان را پیش بینی كند
وقتی همراه فرزندتان كتاب می خوانید، گه گاه دست نگه داشته و از او بپرسید كه فكر می كند چه اتفاقی خواهد افتاد. این كار او را وادار می كند تا هرآن چه كه تا آن موقع از شخصیت ها و داستان آموخته است – و این كه یك داستان از چه بخش هایی تشكیل می شود- را با هم تطبیق دهد و بقیه داستان را پیش بینی كند. به عنوان مثال اگر او یكی از مجموعه كتاب های هری پاتر را می خواند، از او بپرسید وقتی كه هری و دراكو مالفوی در مسابقه ی بعدی كوییدیچ با یكدیگر روبه رو می شوند چه فكر می كند. یا عقیده ی او را در این مورد بپرسید كه جی.كی.رولینك، نویسنده مجموعه هری پاتر، در كتاب بعدی چه خواهد نوشت. مهم نیست كه حدس های او درست از آب دربیایند: پرسیدن درمورد پیش بینی هایش، او را تشویق می كند كه به آنچه كه می خواند دقت كند و شما نیز می توانید میزان درك او را بسنجید.

♦  به آنچه كه كودك تان می خواند علاقه نشان دهید
از او بخواهید درباره كتاب یا فصلی كه به پایان رسانده برایتان بگوید. هدف اصلی داستان چه بود؟ شخصیت مورد علاقه او در داستان كه بود؟ آیا او از آن كتاب خوشش آمد یا خیر؟ آیا این كتاب او را به یاد كتابی كه قبلاً خوانده یا تجربه ای كه از قبل داشته انداخته است؟ اگر او فصلی از كتاب درسی را خوانده چه آموخته است و چگونه با چیزهایی كه در مدرسه آموخته است تطابق دارد؟ بیان آنچه كه خوانده است باعث می شود كه او آنچه را كه آموخته درك كند. اگر فرزندتان نمی تواند خلاصه مطالب را به طور منسجم تهیه كند، خودتان كتاب را بخوانید. او را در بحث مربوط به قسمت ها و شخصیت های مورد علاقه خود شركت دهید و برای او توضیح دهید كه چگونه بخش های مختلف داستان را به هم ربط داده اید تا كل آن را بفهمید.

♦  او را تشویق كنید كه یادداشت برداری کند
از كودكتان بخواهید كه یك دفتر یادداشت یا كارت راهنما كنار دستش بگذارد تا همان طور كه می خواند اطلاعات مهم را در آن بنویسد. یادداشت برداری به خواننده كمك می كند كه مطالب را به درستی درك كند. این كارت ها در زمان امتحان ها به ابزار با ارزشی تبدیل می شوند. اگر كتاب به كودك تان تعلق دارد، به او اجازه دهید كه جزییات در پیوند را با مداد یا شبرنگ مشخص كند. این فرصتی است كه به او نشان دهید كه چگونه نكات مهم را بیرون بكشد. آیا كودك شما از طریق تصویر بهتر می آموزد؟ به او كمك كنید كه یك جدول با خانه هایی برای زمینه ی داستان، نام شخصیت ها، موضوع ها و رخدادهای اصلی تهیه كند. نگاره ای تهیه كند كه شامل لغات كلیدی، رنگ ها و نمادهایی باشد كه معانی و اطلاعات را نشان دهد.

♦  دایره لغات او را گسترش دهید
هرچقدر دایره واژگان فرزندتان گسترده تر باشد، فهم  او از مطالب  بیشتر خواهد شد و كمتر كتابی را برای پرسیدن معنی واژه ای زمین می گذارد. اگر می دانید كه متنی شامل واژه های نا آشناست، پیش از آغاز خواندن متن آن ها را برایش معنی كنید، یا از او بخواهید معنی آن ها را از  لغتنامه بیابد.

♦  مفهوم استعاره را برای او توضیح دهید
كودكی كه دچار عدم یادگیری زبان است می تواند بسیار لغوی فكر كند: خواندن این كه شخصیت داستان “طوری به نظر می رسید كه انگار روح دیده است.” او را می ترساند. به فرزندتان كمك كنید دریابد كه جمله ای كه خارج از مطلب به نظر می رسد، یكی از انواع تشبیه و استعاره است. می توانید با کمک هم فهرستی از اصطلاحات و معانی آن ها تهیه كنید.

♦  به كودك تان بیاموزید كه معانی فرا متنی را درك كند
به جمله ای كه شامل اطلاعات اضافی اند اشاره كنید و از او بپرسید كه چه چیز دستگیرش می شود. او طبیعتاً باید بفهمد كه عبارت “جورج به دلیل دریافت بهترین جایزه در امتحان علوم برای بار دوم بسیار هیجان زده بود.” بدین معنی است كه جورج جایزه ی علوم را قبلاً یك بار برده است.

♦  پیش زمینه اطلاعات او را گسترش دهید
فهمیدن موضوعاتی كه از پیش درباره شان می دانیم آسان تر است. به كودك تان كمك كنید مطالبی را برای خواندن انتخاب كند كه به آن علاقه مند است و او را تشویق كنید تا با تجربه هایش، درك بهتری از كتاب پیدا كند.

♦  یك گروه كتاب خوانی ایجاد كنید
اگر فرزندتان دوستانی دارد كه به كتاب های مشتركی علاقه مندند، آن ها را دور هم جمع كنید تا در مورد چیزهایی كه خوانده اند بحث كنند یا در طرحی مانند تقلید فكاهی از یك داستان با یكدیگر همكاری كنند.
زمانی که كودك تان را با این سری راهكارهای تقویت مهارت خواندن آشنا كردید، از او بخواهید كه آن هایی را كه مورد علاقه او هستند روی یك نشانه کتاب جداگانه بنویسد. او می تواند از آن برای كتاب های مدرسه اش استفاده كند – انتخاب مناسب ترین راهكار برای هر متن – و از یك كارت یادآوری كننده ی دستی نیز برای نگه داشتن صفحه ی كتاب استفاده كند.
منبع:

http://www.additudemag.com/adhd/article/983.html

 

مترجم: رویا عباسی اصل- کرشناس ارشد روانشناسی تربیتی

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه