خانه / آموزش / چگونه روابط بهتری بسازیم…؟!

چگونه روابط بهتری بسازیم…؟!

ساخت هوش هیجانی: 4 مهارت کلیدی برای افزایش EQ

مهارت های کلیدی برای ساخت هوش هیجانی و بهبود توانایی شما در مدیریت هیجانات و ارتباط با دیگران، موارد زیر هستند:

  1. خودآگاهی
  2. خود مدیریتی
  3. آگاهی اجتماعی
  4. مدیریت روابط

مهارت کلیدی1: خودآگاهی

نظریه ی دلبستگی به ما می آموزد که تجربیات عاطفی که ما در حال حاضر داریم در واقع انعکاسی از تجربیات عاطفی اوایل زندگی ماست. توانایی شما برای تجربه ی احساسات اصلی مثل خشم، غم، ترس، و شادی بیشتر به کیفیت و ثبات تجربیات عاطفی اوایل زندگی تان وابسته است. اگر هیجانات شما در اوایل زندگی تان درک شده و ارزشمند شمرده شده بودند، بنابراین در حال حاضر و بعدها هم ارزشمند هستند. اما، در صورتی که تجربیات هیجانی شما گیج کننده، تهدید کننده یا دردناک بودند، به احتمال زیاد شما تمام تلاش خود را برای ازبین بردن آن ها انجام می دهید.

توانایی شما برای برقراری ارتباط با هیجانات خود، یعنی داشتن ارتباط لحظه به لحظه با تغییر تجربیات هیجانی تان برای درک اینکه چطور این هیجانات بر افکار و اقدامات شما تاثیر می گذارند اهمیت دارد.

چه نوع ارتباطی با هیجانات خود دارید؟

آیا هیجانات شما لحظه به لحظه در حال تغییر است؟

آیا هیجانات شما با حس های فیزیکی در شکم، گلو، یا قفسه ی سینه تان همراه است؟

آیا احساسات و عواطف فردی از قبیل خشم، غم، ترس، لذت را تجربه می کنید و هر یک از آن ها در ظاهر شما مشهود می شوند؟

آیا می توانید احساسات شدیدی را که به اندازه ی کافی قوی هستند تا هم توجه شما و هم دیگران را جلب کنند تجربه کنید؟

آیا می توانید به هیجانات خود توجه کنید؟ آیا آن ها در تصمیم گیری شما نقش دارند؟

اگر هریک از این تجربیات برای شما نا آشنا هستند، به این معنی است که هیجانات شما ممکن است پایین یا خاموش باشند. به منظور اینکه به لحاظ عاطفی سالم و هوشمند باشید، باید به هیجانات اصلی و هسته ای خود متصل باشید، آن ها را بپذیرید، و با آن ها راحت باشید.

  • تمرین ذهن آگاهی باعث ایجاد خود آگاهی و در نتیجه کاهش استرس می گردد:

ذهن آگاهی تمرینی با هدف متمرکز کردن توجه شما بر لحظه ی کنونی و بدون قضاوت است. پرورش ذهن آگاهی ریشه در بودیسم دارد، اما اکثر ادیان شامل انواع مشابهی از آن مانند نماز یا مدیتیشن هستند. ذهن آگاهی به شما کمک می کند تا اشتغالات ذهنی خود را به سمت قدردانی از لحظه، و احساسات فیزیکی وعاطفی هدایت کنید و درک عمیق تری از زندگی را برایتان به ارمغان می آورد. ذهن آگاهی شما را آرام، متمرکز و خودآگاه تر می کند.

  • بهبود اگاهی هیجانی

اگر تاکنون یاد نگرفته اید که چطور استرس خود را مدیریت کنید، در قدم اول لازم است که این کار را انجام دهید. هنگامی که شما می توانید استرس خود را مدیریت کنید، احساس راحتی بیشتری با هیجانات قوی یا ناخوشایند خود پیدا خواهید کرد و همچنین روش های تجربه ی این هیجانات و شیوه های پاسخ به آن ها را تغییر خواهید داد. شما می توانید آگاهی هیجانی خود را با آموزش تمرین های ذهن آگاهی بهبود دهید.

 مهارت کلیدی2: خود مدیریتی

آگاهی هیجانی تنها اولین گام برای مدیریت هیجانی است. به منظور به کارگیری هوش هیجانی خود، باید قادر باشید تا از هیجانات خود برای اتخاذ تصمیمات سازنده در مورد رفتارتان استفاده کنید. وقتی شدیدا دچار استرس می شوید، می توانید کنترل هیجانات خود، و همین طور توانایی اقدام معقولانه و مناسب را از دست بدهید.

به زمانی در گذشته فکر کنید که تحت تاثیر شدید استرس قرار گرفتید. آیا فکر کردن و منطقی تصمیم گرفتن در آن زمان راحت بود؟ احتمالا خیر. این اتفاق به این خاطر است که اگرچه مغز ما می تواند همزمان افکار و احساسات ما را مدیریت کند، اما زمانی که در معرض استرس قرار می گیریم، توانایی ما برای به وضوح فکر کردن و ارزیابی دقیق احساسات_ چه در مورد خودمان و چه سایر افراد_ به خطر می افتد.

هیجانات بخش مهمی هستند که از طریق آن ها اطلاعاتی درباره ی خودمان و دیگران دریافت می کنیم اما در مواجهه با استرس که ما را از منطقه ی امن مان خارج می کند، می توانیم از کنترل خارج شویم. با توانایی مدیریت استرس، می توانید یاد بگیرید که اطلاعات آزارنده را دریافت کنید بدون اینکه اجازه دهید این اطلاعات بر افکار و خود کنترلی شما غلبه کنند. همچنین این توانایی را کسب خواهید کرد که احساسات و رفتارهای تکانشی خود را کنترل، هیجانات خود را به روش های سالمی مدیریت کنید، ابتکار عمل به خرج دهید، نسبت به تعهدات خود پایبند باشید، و با شرایط در حال تغییر سازگار شوید.

مهارت کلیدی3: آگاهی اجتماعی

آگاهی اجتماعی مهارتی است که نیازمند توجه به نشانه های غیرکلامی است که دیگران می فرستند. این نشانه ها درباره ی هیجاناتی که دیگران در حال تجربه ی آن هستند به شما می گویند و باعث می شوند تصمیم بهتری در مورد چگونگی برخورد خود با آن ها بگیرید. وقتی گروهی از افراد نشانه های غیر کلامی مشابهی ارسال می کنند، شما قادر به خواندن و درک تجارب مشترک هستید. به منظور انجام این کار، شما باید بدانید که چطور به منظور تجربه ی نشانه های غیر کلامی که از لحظه ای به لحظه ی دیگر تغییر می کنند افکار خود را معوق نگه دارید. در واقع چیزی که شما در صحبت کردن با دیگران نیاز دارید این است که قضاوت نکنید و به همان چیزی که می شنوید گوش داده و پاسخ دهید نه چیزی که در ذهن خود برداشت می کنید.

  • ذهن آگاهی متحد از آگاهی هیجانی و اجتماعی است:

آگاهی اجتماعی یک تجربه ی لحظه به لحظه است و زمانی که ما در حال فکر کردن به چیز دیگری هستیم اتفاق نمی افتد. وقتی ما درون ذهن خود، و در حال برنامه ریزی برای آینده یا تجزیه و تحلیل گذشته هستیم نمی توانیم در لحظه حضور داشته باشیم. و این موضوع به خصوص باعث دشوارتر شدن درک نشانه های غیرکلامی می شود. افسانه ی چند کاره بودن باید در اینجا نادیده گرفته شود. اگرچه ما می توانیم همزمان کارهای مختلفی انجام دهیم اما در این بین، خصوصا اگر در ارتباط با افراد دیگر باشیم تغییرات هیجانی ظریفی که می تواند در درک بهتر آن ها به ما کمک کند را از دست می دهیم.

مهارت کلیدی4: مدیریت روابط

خوب کار کردن با دیگران فرآیندی است که با آگاهی هیجانی و توانایی شما برای شناحت و درک چیزی که افراد دیگر در حال تجربه ی آن هستند آغاز می شود. هنگامی که آگاهی هیجانی(عاطفی) وجود دارد، شما می توانید به طور موثرتری مهارت های هیجانی/اجتماعی که روابطتان را موثرتر، مفید و کارآمدتر خواهند ساخت، بهبود دهید.

  • آگاه باشید که چگونه می توانید به طور موثرتری از ارتباطات غیرکلامی استفاده کنید:

اجتناب از ارسال پیام های غیرکلامی به دیگران در مورد اینکه ما چطور فکر و احساس می کنیم، غیر ممکن است. بسیاری از عضلات صورت در اطراف چشم ها، بینی، دهان و پیشانی به ما کمک می کنند تا بدون بیان هیچ کلمه ای احساسات خود را بیان کنیم و همچنین منظور عاطفی دیگران را بخوانیم.

بخش هیجانی مغز ما، حتی اگر ما پیام های آن را نادیده بگیریم همیشه روشن است. شناسایی انواع پیام های غیرکلامی که ما برای دیگران ارسال می کنیم می تواند به بهبود بخش عظیمی از روابطمان کمک کند.

  • استفاده از طنز و بازی برای از بین بردن استرس:

شوخ طبعی، خنده و بازی ضد استرس های طبیعی هستند. خنده باعث تعادل سیستم عصبی، کاهش استرس، آرامش، و همدلانه تر ساختن شما می شود.

  • یاد بگیرید که به تعارضات به عنوان یک فرصت برای نزدیک تر شدن به دیگران نگاه کنید:

تعارضات و اختلاف ها در روابط اجتناب ناپذیر هستند. ممکن نیست که نیازها، عقاید، و انتظارات دو فرد در همه ی زمان مشابه باشد. شاید این تعارضات به نظر بد برسند، اما حل آن ها به شیوه ای سالم می تواند اعتماد بین افراد را تقویت کند. هنگامی که تعارضات به صورت تهدید یا مجازات ادراک نمی شوند، این موضوع آزادی، خلاقیت و ایمنی را در روابط تقویت می کند.

لینک منبع

محقق و مترجم: ندا مهفر

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

ساخت هوش هیجانی: 4 مهارت کلیدی برای افزایش EQ مهارت های کلیدی برای ساخت هوش هیجانی و بهبود توانایی شما در مدیریت هیجانات و ارتباط با دیگران، موارد زیر هستند: خودآگاهی خود مدیریتی آگاهی اجتماعی مدیریت روابط مهارت کلیدی1: خودآگاهی نظریه ی دلبستگی به ما می آموزد که تجربیات عاطفی که ما در حال حاضر داریم در واقع انعکاسی از تجربیات عاطفی اوایل زندگی ماست. توانایی شما برای تجربه ی احساسات اصلی مثل خشم، غم، ترس، و شادی بیشتر به کیفیت و ثبات تجربیات عاطفی اوایل زندگی تان وابسته است. اگر هیجانات شما در اوایل زندگی تان درک شده و…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.78 ( 2 votes)
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه