خانه / روانپزشکی / افسردگی / چگونه ذهن باز داشته باشیم؟ بخش اول

چگونه ذهن باز داشته باشیم؟ بخش اول

چگونه ذهن باز داشته باشیم؟ بخش اولReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Dec 19Rating:

آیا شما از اینکه جهان را به همان شیوه قدیمی تان ببینید خسته شدید؟ آیا اطرافیانتان به شما می گویند که همیشه یک طرف داستان را میبینید؟ اگر چنین است و خواهان تغییر در زندگی تان هستید باید دید خود را گسترش دهید! مردم روشنفکر و با ذهن های باز به اطرافشان با هیجان نگاه می کنند، و نسبت به وقایع کنجکاو اند. شما هم میتوانید یکی از آنها باشید!

 

بخش اول: چشم اندازتان را تغییر دهید

 

روشنفکری

.. در آغوش ناشناخته ها بروید!

اگر می خواهید ذهن تان بازتر باشد این دفعه سعی کنید از راه های دیگری کارهایتان را انجام دهید. مثلا این دفعه که همسایه تان شما را برای چای دعوت کرد دعوتش را بپذیرید. یا برای دیدن فیلمی به سینما بروید که کارگردانش را اصلا نمیشناسید! اگر می خواهید این تمرین را انجام دهید سعی کنید حداقل هرهفته یک تجربه جدید داشته باشید. آیا شما به کلاس های یوگا علاقه دارید اما چون هیچ ذهنیتی از آن ندارید می ترسید در کلاس های آن ثبت نام کنید؟ الان وقتش است!

بله گفتن

.. به چیزهایی که قبلا امتحان نکرده اید نزدیک نشوید!

این تفکر افرادی است که فکرشان بسته است. آن ها اغلب نظرات منفی راجع به چیزهایی که قبلا امتحانشان نکرده اند دارند. مثلا همیشه از جشن های خاصی خوششان نمی آید با اینکه شاید حتی یکبار هم در آن ها شرکت نکرده اند! همیشه تمایل به خوردن یک نوع پیتزا دارند و از خوردن غذاهای جدید لذت نمی برند. این بار که شما هم نظرات منفی راجع به چیزی در ذهن تان شکل گرفت از خودتان بپرسید که چرا اینطور فکر می کنید و چه شواهدی برای این نظر منفی من وجود دارد و این شواهد چقدر قابل اعتماد اند؟  آیا ارزش دارد که یکبار هم شده امتحانش کنم؟ اگر شواهد از طرف آدم های معتبر و منابع خوبی بود اصلا اجباری در عوض کردن نظرتان نیست.

 

تجربه جدید

.. به جای نه، بـــله بگویید !

اگر شما می خواهید ذهن تان را بازتر کنید سعی کنید این بار بیشتر بلـــــــــــــه بگویید. به درخواست هایی که به شما می شود گوش فرا دهید و اگر واقعا علاقه به انجامش دارید به خودتان فرصت بله گفتن را بدهید. دفعه بعد که شما واژه نه را به کار بردید، روی آن فکر کنید که چرا نه گفتید؟ چه چیزی در پشت این نه نهفته بود؟ ترس؟ تنبلی؟ و …

 

زاویه های مختلف

.. یاد بگیرید که هر وضعیتی را از زوایای مختلف بررسی کنید.

گفتن این حرف آسان است اما انجامش کمی سخت است. مثلا اگر شما در جناح سیاسی چپ گرا هستید لازم است گاهی استدلال های طرف راست را هم بشنوید، این موضوع به این معنی نیست که شما دیدگاهتان را به کل عوض کنید اما با این روش می توانید ایده های خوب طرف مقابل را دریابید و حتی اگر قانع نشدید حداقل آن ایده ها را به نفع خودتان در جایی به کار می برید. در موقعیت های مشابه ببینید که افراد دیگر چگونه رفتار می کنند و سعی کنید علت رفتارهایشان را درک کنید. مثلا شما اگر یک مذهبی معتقد هستید، سعی کنید که درباره ادیان دیگر از طریق کتب همان ادیان مطالعه و تحقیق کنید این به این معنی نیست که شما دین تان را عوض کنید بلکه به این معنی است که دنیا را از زاویه دید همان ها ببینید.

 

مثبت نگری

.. به ازای هر فکر منفی، به سه چیز مثبت فکر کنید!

هرچند فکر منفی لزوما مشخصه افراد بسته فکر نیست اما فکر کردن به چیزهای مثبت لزوما نشان دهنده افراد با ذهن باز است. بنابراین دفعه بعد که یک فکر منفی از ذهن تان عبور کرد و یا بر لب تان آورده شد سریعا فکر مثبتی را به یاد بیاورید. بیایید یک نمونه را با هم تمرین کنیم: مثلا: ” امروز روز خیلی سردی است، تو این هوا هیچ حیوونی هم بیرون نمیاد اما من مجبورم برم سر کار” حالا یک نمونه فکر خوب درباره هوای خیلی سرد : ” هوا خیلی سرده، وای تو این هوا یک قهوه چقدر می چسبه ” و… این دفعه که خواستید راجع به چیزی ناله کنید سعی کنید یک فکر هیجان انگیز و یا کمی ملایم تر را جایگزین آن کنید.

 

کلاس های جدید

.. یک سرگرمی کاملا جدید را انتخاب کنید !

می توانید در یک کلاس یوگا، کاراته، نقاشی عکاسی و یا حتی یک گروه پیاده روی ثبت نام کنید. وارد یک فعالیت جدید شوید که آن را دوست دارید اما هرگز آن را امتحان نکرده اید. این کار باعث می شود که با افراد جدیدتری آشنا شوید و چه بسا این افراد مسیر زندگی تان را تغییر دهند و چشم انداز زندگی را برای شما طور دیگری نشان دهند.

 

روتین

.. کمی زندگی تان را از حالت روتین خارج کنید!

آیا شما عادت دارید که همیشه از یک مسیر یکسان به خانه بروید؟ آیا همیشه صبحانه تان شامل چیزهای خاصی است؟ آیا بعد از کار همیشه یک راست به خانه برمیگردید؟ نظم و ثبات در زندگی خوب است اما تا جایی که جلوی تجربه های جدید شما را نگیرد و شما را به یک ساعت کوکی تبدیل نکند. این بار هم برنامه ریزی کنید اما برای یک آخر هفته مهیج تر !

بخش دوم

بخش های بعدی این مقاله را در همین سایت دنبال کنید

فاطمه امیری فاطمه امیری روانشناس بالینی و نوروتراپیست

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

4 نظر

 1. سلام خانم فاطمه امیری.بهتر بود شما که تحصیل کرده هستید و یک کارشناس منبع این مطلبتان را ذکر میکردید…

 2. . سلام وخسته نباشيد .يك راهنمايي مي خواستم در باري ذهن وكم حافظه اي
  من هر سال از دانمارك براي ديدن مادر مريضم به ايران سفر مي كنم اما يكي از سالها فقطي كه يك ماه دركنار ان بودم وبايد موقع ازان خداحافظي مي كردم بسيار گريه وبر سروصورت خود مي زد وموهاي سرش را مي كشيد ومن در ان لحظ شوك عجيبي بر من وارد شد كه چرا اين كارها را كرد خلاص بعد از اين حادثه
  من خيلي فراموش كار شدم ودر مدرسه عفت عجيبي كردم والان احساس مي كنم ياد گيري يك مسئله برايم خيلي دشوار شده است وسن من ٤٠سال است .اگر مي شود يك راهنمايي بفرماييد كه دوباره هوش خود را به دست بياورم باتشكر از شما التماس دعاء

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   نیاز یه بررسی های بالینی دارید و تا علت مشخص نشود نمیتوان راه کار مناسب با خودتان ارائه شود.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه