خانه / افزایش تمرکز و حافظه / چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم؟

چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم؟

تمرکز

چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم؟

تمرکز نیازمند مقدار زیادی زمان و تلاش است.حتی اگر شما برای یک هفته یا یک ماه تمرین کنید نتیجه پر بار نخواهد بود اگر مغز به خوبی کارش را انجام ندهد.با این حال راه هایی نسبتا آسان برای بهبود سریع و موثر تمرکز وجود دارد.اگر شما با حافظه خود مشکل دارید این مقاله می تواند مفید باشد.

یک زمانی را در طول روز مشخص کنید تا ذهن و تمرکزتان آزاد باشد.اگر شما یک ساعت مشخصی را در طول روز دارید-به آن زمان هایی که در کار بی اراده می شوید بگویید مثلا ساعت 5:30 وقتی از کار یا مدرسه برگشتم-کمتر احتمال دارد به خاطر این قانونی که تصویب کردین حواستان در طول روز پرت شود.اگر شما در طول روز به غیر از آن ساعت معین حواستان پرت شد به خودتان بگویید که ساعت مشخصی برای این کار دارید و باید تمرکزتان بر روی کاری باشد که در حال حاضر در دست دارید.

کمک به بهبود اکسیژن رسانی به مغز.خون اصلی ترین وسیله اکسیژن رسانی در بدن ماست.اما خون به خاطر جاذبه زمین در نیمه پایینی بدن ما جمع می شود و به قدر کافی اکسیژن به مغز نمی رسد، که این اکسیژن باعث افزایش تمرکز می شود.برای کمک به اکسیژن رسانی مغز هر از چندگاهی بلند شوید و چند قدمی راه بروید که این باعث پمپاژ خون می شود.

اگر شما واقعا درگیر کار هستید و نمی توانید وقتی را برای ورزش کردن بگذارید، سعی کنید در همان محل کار تمرینات را انجام دهید.

به یاد داشته باشید که به مغزتان حداقل هر یک ساعت و حداکثر هر سی دقیقه استراحت دهید.اگر مغز شما ساعت ها به تمرکز مداوم نیاز دارد، قدرت پردازش و سطح تمرکز را از دست می دهد.بهتر است که یک فاصله بین فعالیتتان قرار دهید و استراحت کنید و چرت کوتاه بزنید تا تمرکزتان مجدد راه اندازی شود.

کار را روی میز نه روی تخت انجام دهید.تخت خواب جایی است که شما می خوابید و میز جایی است که شما کار و تمرکز می کنید.ذهن شما به طور ناخودآگاه این ارتباط را ایجاد می کند که به این معناست که شما سیگنال های خواب را به ذهن می فرستید اگر که روی تخت کار خود را انجام دهید.این دو عکس هم است به این دلیل که شما در واقع از مغز خود می خواهید که دو چیز را در یک زمان انجام دهد –تمرکز و خوابیدن.در عوض، شما از مغزتان توجه یا خواب را بخواهید با انتخاب مناسب و با دقت مکان آن.

پنج قاعده دیگر را امتحان کنید.این قاعده ساده است.هر زمان که شما احساس کردید که تمرکزتان را از دست دادید به خودتان بگویید که باید پنج بار بیشتر از هر کاری که می کردید  انجام دهید.به عنوان مثال اگر مسئله ریاضی است  پنج مسئله دیگر حل کنید.اگر خواندن است پنج صفحه دیگر.اگر تمرکز است پنج دقیقه دیگر.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات اختلالات مغزواعصاب و ستون فقرات

♦ دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران ♦ مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا♦ ♦ ♦ ♦ ♦ کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه