خانه / تربیت فرزندان / پرورش استعداد / چگونه بینش به کودکان با استعداد کمک می کند؟

چگونه بینش به کودکان با استعداد کمک می کند؟

کودکان

بینش-لحظه الهام بخش بی اختیار که به حل مشکلات دشوار کمک می کند-ممکن است یک دلیل باشد که دانش آموزان با استعداد در تحصیلات دانشگاهی نسبت به همسالانشان بهتر باشند.

“شما چه چیزی را در مدرسه آموزش دیده اید که انجام دهید،که همواره در حال تلاش هستید،به جای اینکه توجهتان را دور کنید از مشکل و اجازه دهید بینش اتفاق بیافتد.”اگر شما با بینش درگیر هستید، شما به نتیجه نزدیک نمی شوید تا زمانی که بی مقدمه وارد ذهن شما شود.

محققان 40 دانش آموز را برای مطالعات خود از دبیرستان انتخاب کردند که نیمی از آن ها از برنامه دانش آموزان با استعداد و نیمی از کلاس های عمومی.دانش آموزان در ترکیب جزئی مشکلات ارتباطی و کلمه ارتباطی که بینش را در حل مسائل اندازه می گیرد آزمون می شوند.یک مشکل،به عنوان مثال می توانید از دانش آموزان بپرسید که به یک لغت مرتبط به سه لغت دیگر مثل “بانک”،”کتاب”و “دفترچه یاداشت” فکر کنند.(پاسخ صحیح “اسکناس””چک بانکی”را و “دفترچه یاداشت” “نت پد”را می سازد)

شرکت کنندگان در این مطالعه همچنین به سوالات در مورد خلق و خوی خود، سطح سرخوردگی و پیشرفت در حل هر مشکل پاسخ می دهند.محققان ضربان قلبشان را در طول آزمایش اندازه می گیرند تا ببیند که آیا ضربان قلب به طور ناگهانی بالا می رود قبل از لحظه ای که بینش می خواهد رخ دهد،مطالعاتی در گذشته در این مورد صورت گرفته است. چنین یافته ای یک راه عینی برای اندازه گیری بینش فراهم می کند که می تواند قابل اعتماد تر از گزارش های ذهنی که شرکت کنندگان ارائه می دهند باشد.

در این مطالعه شرکت کنندگان را با یک تکنولوژی ردیاب سر تجهیز می کنند-یک کلاه به سبک کلاه بیس بال با یک دوربین فیلم برداری بر روی قسمت بالای آن-تا اندازه بگیرند که هر چند وقت یک بار دانش آموزان نگاهشان را از صفحه کامپیوتر برداشته و به اطراف نگاه می کنند تا بر روی چیزی غیر از مشکل آزمون تمرکز کنند.چنین وقفه ای به عنوان دوران نهفتگی شناخته می شود و به بینش اجازه ممکن شدن و به وجود آمدن می دهد.محققان انتظار دارند که دانش آموزان با استعداد بیشتر دوران نهفتگی را تجربه کنند و ناامیدی کم تری نسبت به دانش آموزانی که با استعداد نیستند داشته باشند.این نتایج ممکن است مربیان را از راه های بهتری برای کاهش نا امیدی در هر دو گروه با استعداد و بدون استعداد در طول وظایف دشوار آگاه کند.

یکی از محققان یک متاآنالیز از اثربخشی  برنامه های طراحی شده برای کمک بهدانش آموزان با استعداد با تقویت اعتماد به نفس آنها، افزایش انگیزه هایشان، و یا بهبود عادات مطالعاتیشان و مهارت های مدیریت زمان را انجام داد.

بسیاری از این مداخلات روانی اجتماعی اثرات بسیار قوی دارد”

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه