خانه / تربیت فرزندان / چگونه به یک کودک پرخاشگر آموزش دهیم خودش را کنترل کند؟

چگونه به یک کودک پرخاشگر آموزش دهیم خودش را کنترل کند؟

پرخاشگری یک واکنش طبیعی برای کودکان و نوجوانان است تا یاد بگیرند که چگونه محیط و بدنشان را کنترل کنند.

با این حال این مسئولیت به عهده پدر و مادر و یا پرستار است که به کودک آموزش بدهد که چگونه خشم اش را کنترل کند و روش های دیگری را برای ابراز عواطف اش استفاده کند.

پرخاشگری

 

دستورالعمل ها:

1. آیا مدل رفتاری مناسب ارائه شده؟ کودکان آنچه را که می بینند تقلید می کنند. قوانین و دستورهای پرخاشگرانه نسبت به کودکان دیگر و یا پدر و مادر نسبت به همدیگر، موجب رفتارهای پرخاشگرانه می شود.

 

2.بازرسی خانه ! آیا فضای کافی برای فرزندتان برای بازی به طور مستقل ونیز با دوستان و هم بازی هایش وجود دارد؟ آیا کودک وسایل بازی به مقداری که نیاز دارد،دارد؟ آیا کودک از مقدار مساوی توجه مثبت پدر و مادر نسبت به بقیه اعضای خانواده برخوردار است؟

 

3.آموزش خودکنترلی را از همان ابتدای کودکی به او آموزش دهید. به محض اینکه کودک شما برای اولی بار اوقات تلخی را شروع می کند، شروع به صحبت با او در مورد شرایط مختلف و بیرون کشیدن احساسات اش کنید.مثل: “این موضوع قابل قبول است که وقتی برج شما خراب می شود عصبانی شوی ولی اینکه بلوک هایی که با آنها برج را درست کردی پرت کنی اصلا خوب نیست. دوباره سعی کن، مامان دوست نداره که گاز بگیری، گاز گرفتن موجب زخمی شدن می شود و زخمی کردن اصلا درست نیست، لطفا از دست هایت این طوری استفاده نکن.”

 

در هنگام این توضیحات صدایتان بلند و رسا باشد اما از فریاد زدن اجتناب کنید، زیرا فریاد زدن هم نوعی از پرخاشگری است.

 

4. بلافاصله مداخله کنید! به محض اینکه کودک شما نسبت به بقیه بچه ها و یا نسبت به بدن خودش پرخاشگری کرد، زمانی را برای آرام کردن او بگذارید قبل از اینکه بخواهید در مورد رفتار او و رفتارهای جایگزین این رفتار بحث کنید.

 

5. تمرکز و توجه تان را بر روی کودک آسیب دیده بگذارید. حتی توجه منفی به فرد پرخاشگر رفتار پرخاشگرانه را تقویت می کند. کودکی را که پرخاشگری کرده تا زمان مشخصی دور از کودک آسیب دیده قرار دهید. و تا آن زمان به کودک آسیب دیده توجه کنید و جایی ببریدش که در راحتی باشد.  بعد از اتمام آن زمان از کودک پرخاشگر بخواهید که با کودک آسیب دیده ملاقات کند و چیزی برایش بخرد.

 

6.به کودکان آموزش دهید که جرات مند باشند و چیزی را که می خواهند طلب کنند به جای اینکه رفتارهای پرخاشگرانه برای بدست آوردن چیزی داشته باشند. هنگامی که کودک شما فریاد می زند و یک فنجان را در اتاق پرت می کند،بگویید:” آیا شما آب می خواهی؟ همه ما باید یاد بگیریم که اگر آب بیشتر می خواهیم باید درخواست کنیم و بگوییم: مامان من آب بیشتری می خواهم یا مامان من آب پرتغال می خواهم. و بعد من آن را به شما خواهم داد”.

 

7.نقش بازی کردن با بچه های بزرگ تر. ایجاد یک لیست از درخواست هایی که کودک داشته و رفتارهای خشنی که برای به دست آوردن این درخواست ها داشته و بحث آشکار در مورد عواطف و احساساتش در آن لحظه و در لحظه عصبانیت.

کلینیک آلومینا یکی از باسابقه ترین مراکز در رفتاردرمانی کودکان است.

فاطمه امیری

فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

یک نظر

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه