خانه / آموزش روابط / چگونه با همسرم صحبت کنم؟

چگونه با همسرم صحبت کنم؟

نزدیکی و صمیمیتی که در ازدواج وجود دارد، باعث می شود که زوج ها خیال کنند که همدیگر را بسیار خوب می شناسند و به راحتی می توانند فکر و احساسات طرف مقابل را حدس بزنند و درباره آن صحبت کنند.اما باید بدانید پیش گویی فکر و احساسات همسرتان باعث حریم شکنی میشود و درک، احترام و صداقت راستین در رابطه را از بین می برد.

صحبت کردن درباره افکار طرف مقابل، نادیده گرفتن حریم شخصی اوست! این موضوع خیلی مهمی است که ما بیشتر اوقات به آن توجهی نداریم.صحبت کردن درباره افکار همسرتان استقلال او را به خطر می اندازد، گویی قرار است که دو قلمرو با هم یکی شوند. همانطور که کشورها تمایل ندارند با هم یکی شوند، افراد هم دوست ندارند هویت فردی آنان نادیده گرفته شود. ارتباط برقرار کردن احساس خوبی در شخص ایجاد می کند، چون در عین حال که هویت او را حفظ میشود، احساس می کند به چیز بزرگتری هم تعلق دارد، اما حریم شکنی و ادغام شدن تهدید آمیز است.

صحبت با همسر

برخلاف تفسیر و تعبیر افکار طرف مقابل که باعث مخالفت می شود، سوال کردن درباره علایق و نگرانی های او، صمیمیت و نزدیکی ایجاد می کند. وقتی در مورد خاصی نظر همسرتان را جویا می شوید، توجه و محبت خود را به او منتقل می کنید. و اتفاقا این موضوع نشان می دهد که دانستن نظر او برای شما جالب و مهم است.

استفاده از جمله هایی که با “من” آغاز می گردنند، باعث می شود که گفت و گو به پیش برود. وقتی که حریم دیگران رعایت شود، حالت دفاعی گرفتن معنی پیدا نمی کند، در نتیجه گفت و گو شکل سازنده تری به خود می گیرد.

 

یک مثال:

…علی، می دونم که از بارون بدت می آید، اما امروز هوا خیلی قشنگ شده.

 

به نظر شما، بهتر بود که این جمله چطور به علی گفته شود؟ و آیا اگر دایما فکر علی خوانده شود ( حتی اگر در اکثر مواقع صحیح باشد) چه حسی به او دست خواهد داد؟

مشاوره روابط بین زوجین،روابط بین فردی و حل مشکلات خانوادگی یکی از حیطه های تخصصی در کلینیک آلومیناست.

 

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه