خانه / روانپزشکی / اضطراب و استرس / چگونه با مواد غذایی بر اضطراب غلبه کنیم؟(بخش اول)

چگونه با مواد غذایی بر اضطراب غلبه کنیم؟(بخش اول)

اختلال اضطراب شدید معمولا نیاز یه درمان و دارو دارد، اما موارد خفیف تر اضطراب می تواند با تغییر شیوه زندگی از جمله بهبود رژیم غذایی درمان شود.متن زیر را بخوانید تا بدانید چگونه به طور طبیعی جلوی اضطراب را بگیرید.

امگا 3 برای اضطراب مفید است

1.اسید های چرب امگا 6 را کاهش دهید و اسیدهای چرب امگا 3 را افزایش دهید.اسید های امگا 6 که از روغن های گیاهی گرفته می شود، التهاب مغز را افزایش می دهد و با عدم تعادل خلق و خوی مرتبط است.از سوی دیگر اسید های امگا 3 از مغز در برابر التهاب محافظت می کند و به طور کلی باعث بهبود خلق و خوی می شود و توانایی بهبود خلق و خوی را ایجاد می کند.امگا 3 به ویژه در ماهی های روغنی یافت می شود.

2.نوشیدن چای بابونه.مطالعات اخیر نشان داده اند که چای بابونه اضطراب را کاهش می دهد.

3.غذاهای سرشار از تریپتوفان مصرف کنید.این اسید چرب باعث کاهش اضطراب و خواب بهتر می شود.به عنوان مثال: پنیر، مرغ، تخم مرغ، پنیر، سویا، ماهی، شیر، بوقلمون، آجیل، بادام زمینی، کره بادام زمینی، دانه کدو تنبل، و دانه های کنجد.

برای اینکه تریپتوفان موثرتر باشد با کربوهیدرات بالا مصرف کنید ولی با پروتئین کمتر همراه باشد.کربوهیدرات باعث می شود تریپتوفان موجود در مغز موثرتر باشد اما پروتئین اثر عکس دارد.

4.کربوهیدرات بخورید.اعتقاد بر این است که سروتونین مغز را افزایش می دهد و اثر آرام بخش دارد.کربوهیدرات هایی مثل غلات سبوس دار اثر مثبت روی بدن دارد ولی از کربوهیدرات های ساده مانند غذاهای شیرین اجتناب کنید.

5.از نوشیدن الکل اجتناب کنید.با وجود اثر آرام بخش فوری آن، هضم الکل دشوار است و با توانایی خواب تداخل دارد.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات اختلالات مغزواعصاب و ستون فقرات

♦ دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران ♦ مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا♦ ♦ ♦ ♦ ♦ کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه