خانه / روانشناسی / چگونه با عضو دو قطبی خانواده رفتار کنیم؟

چگونه با عضو دو قطبی خانواده رفتار کنیم؟

چگونه با عضو دو قطبی خانواده رفتار کنیم؟

سرو کار داشتن با عضو دوقطبی خانواده نیازمند صبوری، آموزش و دلسوزی است.اگر این ویژگی ها را در خود بیابید می بینید که چه تاثیر بسیار زیادی در فرد مبتلا و کیفیت رابطه شما با آنها دارد.

دختر در حال فکر کردن

1.درک کنید که اختلال دوقطبی بیماری ناشی از مغز است.این به این معناست که، تقصیر اعضای خانواده نیست اگر دچار سرطان شود.شروع از این نقطه ممکن است به شما کمک کند که دلسوز تر و مهربان تر باشید.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

برگه آزمایش

2.اگر یکی از اعضای خانواده دچار حمله قلبی شود شما تلاش نمی کنید که خودتان او را عمل کنید.در عوض شما پیش یک جراح می روید.از یک متخصص درخواست کمک کنید:اختلال دو قطبی باید توسط یک روان پزشک درمان شود.

دختر دست به سینه

3.یاد بگیرید که رفتار عضوخانواده را در زمینه بیماری مشاهده کنید.به عنوان مثال، اگر فرد مبتلا به اختلال دو قطبی خشمگین شد یا حالت دفاعی گرفت، این اغلب یکی از نشانه های بیماری است.این نیاز به صبر و دلسوزی دارد.

دختر آشفته

4.بدانید که این بیماری باعث احساس های درونی آشفته و بی نظم برای عضو بیمار می شود که می تواند نتایجی در تمام انواع رفتار های دفاعی، کنترل کردن خود و رفتار های مخرب داشته باشد.خودتون را تصور کنید اگر روزی از خواب بلند شوید و آن روز به سمت افسردگی سرازیر شوید یا پر از نشاط شوید و با انرژی فراوان به سمت دیوانه شدن بروید.تلاش کنید که با این مسئله همدردی کنید.

دختر در حال فکر کردن به احساسات

5.از رفتارها و احساسات اساسی خودتون نسبت به اعضای خانواده آگاه باشید.اگر شما عصبی و خشمگین باشید درباره آن فرد یا رفتارش، این به آنها منتقل خواهد شد.افرادی که مبتلا به اختلال دو قطبی هستند ممکن است اضطراب و خشم را تهدیدی برای خود تلقی کنند، در نتیجه رفتار دفاعی از خود نشان می دهند.

فکر کردن

6.با نشانه های افسردگی و مانیا آشنا شوید.به عنوان مثال، فردی که تند تند درباره خودش خود خواهانه  خودستایی می کند و لاف می زند به طور معمول به عنوان فرد متکبر و خود محور شناخته می شود.این رفتار در فرد مبتلا به اختلال دو قطبی نشانه مانیا است، به عنوان مثال بسیاری از رفتار های غیر مسئولانه و مخاطره آمیز که ممکن است برای شما مساوی رفتار های غیر منطقی باشد.شناخت نشانه های این بیماری کمک می کند که شما مهربان تر باشید.

صحبت برای شناختن بیماری

7.در صورت امکان در جلسات درمانی عضو خانواده خود شرکت کنید.خانواده درمانی و درمان حمایتی به کیفیت زندگی فرد مبتلا به دو قطبی کمک می کند.

دختر خوشحال

8. از آنها به طور روزانه تعریف کنید.چیز خوبی درباره آنها بگویید.حتی به آنها بگویید که دوستشان دارید.اگر راحت نیستید که به آنها چیزی بگویید برای آنها کاری انجام دهید.به عنوان مثال:لباس هایشان را تا کنید، ظرف هایشان را بشویید یا حتی به آنها سخت نگیرید.

پذیرفتن خود

9.درباره خودتان هم فکر کنید.احساس خرسندی شما هم به اندازه سایر اعضای خانواده مهم است.اگر که بیماری او شما را از لحاظ احساسی تحت تاثیر قرار دهد، شما نمی توانید به او کمک کنید.یعنی در واقع شما با دو مشکل سرو کار دارید.پس درباره مشکلات، شادی ها وزندگی خود احساس عذاب وجدان نکنید.

لیزر مو

درباره مرکز تحقیقات اختلالات مغزواعصاب و ستون فقرات

♦ دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران ♦ مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا♦ ♦ ♦ ♦ ♦ کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

77 نظر

 1. سلام من یه پسری رو‌دوس دارم‌قراره باهم ازدواج کنیم به من گفت رفته دکتر تشخیصش دوقطبی بوده ولی میگفت الان هیچ مشکلی ندارم کاملا خوب شدم دارو هم نمبخورم میخواستم اینو بدونم ایا حرفاش راسته ایا من با چنین شخصی خوشبخت میشم میتونم زندگی خوبی داشته باشم ؟
  خواهش میکنم یکی جواب به من بده

  • دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی

   سلام دوست گرامی، حتما توصیه میکنیم با یک روانشناس مشورت کنید. قطعا به تشخیص پزشک، حضور فرد مقابل نیز برای تشخیص اختلال ضروری است. برای تشخیص درست اختلال وی، باید حتما به روانشناس مراجعه شود.

  • سلام
   حتماباپزشک خودش که در مطب ایشان پرونده دارد مشورت کنیدترجیحابدون حضورخودش

  • به نظرم همچین کاری نکن
   من انجام دادم به این وخامت هم نبود طرف
   اخرشم کلی نامردی ، کلی دوستی با جنس مونث دیگه داشت
   از یک طرف هم به راحتی بهت توهین میکنه و اینکه رفتاراش دست خودش نیست
   اخرم چوب کاری که کردی رو فقط خودت میخوری

 2. سلام من با یکی آشنا شدم و به شدت بهش علاقمند شدم اونم همینطور بعد از سه ماه قرار شد که عید نامزد کنیم ولی توی دی ماه یه شب بیرون بودیم ایشون حالشون بد شد ، یه حالت توهم خواب و بیداری یه لحظه منو میشناخت ولی دوباره فکرش عوض میشد اصن تعادل نداشت با زحمت چند ساعت طول کشید که راضی شد برسونمش خونشون و مادرش بهش توی خونه قرص لیتیوم داد یواشکی ازشون پرسیدم گفت چیزی نیس دکتر گفته لیتیوم خونش کمه باید 500 میل صب و 500 میل شب مصرف کنه و مشکل خاصی نداره ولی همون موقع که حالش بد بود با یکی از نزدیکانش تلفنی حرف زدم گفت ببرش بیمارستان آرامبخش بزنه که اون پسره تا شنید بیشتر عصبی شد ، تا صب نخوابید یه لحظه باهام خوب بود بعد دوباره دعوا میکرد فردا صبحش دوباره اومد پیشم ولی حالش بدتر شده بود اسم یه دختری که چند سال پیش دوست بود و میاورد مدام خودشو میزد و گریه میکرد و منم حق حرف زدن نداشتم ، از اون روز به بعد دیگه باهاش صحبت نکردم تا چند روز پیش که با پدرش اومدن خونمون که مادرم راضی بشه ما با هم باشیم ولی من نمیدونم باید چیکار کنم ، هم خیلی دوسش دارم هم از آیندم میترسم چون توی اینترنت خیلی مطالب بدی راجع به مصرف لیتیوم نوشته انگار واسه روانی هاست لطفا یکم منو راهنمایی کنید ، ممنون

  • دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی

   سلام دوست گرامی، قطعا قبل از ازدواج باید از نوع اختلال و مشکل وی باخبر شوید. پس بهتر است با پزشک و در صورت لزوم روانشناس صحبت کنید تا مشخص شود اختلالی وجود دارد و وی تحت درمان هست یا نه، قبل از هر اقدام جدی در ارتباط با ازدواج شناختتان را از وی و نوع مشکل احتمالی بیشتر کنید.

 3. سلام,من یکی از نزدیکانم بیماری دوقطبی داره,ولی بعضی مواقع لج میکنه و به حرف هیچ کس گوش نمیده و قرص هاش رو نمیخوره , در اینجور مواقع باید چطوری باهاش حرف زد که تاثیر گزار باشه؟

  • دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی

   سلام، دوست گرامی توصیه میشود با آرامش برای وی تاثیر مثبت مصرف دارو را توضیح دهید و همین طور عواقب بد عدم مصرف و یا قطع مصرف خودسرانه را شرح دهید تا اهمیت مصرف دارو برای وی روشن شود. در صورتی که نتوانستید وی را متقاعد کنید بهتر است از پزشک معالج وی کمک بگیرید.

 4. سلام من به تازگی فهمیدم همسرم دوقطبی هست چطوری راضیش کنم بره پیش روانپزشک؟چون در برابر حرفم خیلی مقاومت می‌کنه و میگه من سالمم

  • دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی

   سلام، دوست گرامی تشخیص دو قطبی بودن همسرتان باید توسط روانشناس یا روانپزشک صورت گیرد و در صورت تشخیص باید درمان مناسب اتخاذ گردد. اگر اختلالی در همسرتان وجود دارد قطعا باید با آرامش با وی صحبت کنید تا ترغیب به مراجعه به روانپزشک و درمان شوند. در صورت عدم درمان، ممکن است اختلال تشدید گردد.

 5. سلام من مادرم دچار بیماری دو قطبی است و به شدت دچار سوءظن به همسرم شده است . من و مادرم بسیار از نظر عاطفی به هم وابسته هستیم . به من می گوید تو و دخترانت فقط خونمون بیاید و شوهرت رو اصلا نمی خوام ببینیم. نمی دانم چکارکنم ؟ زندگی خودم داره مختل میشه؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه