خانه / روانشناسی / چگونه با عضو دو قطبی خانواده رفتار کنیم؟

چگونه با عضو دو قطبی خانواده رفتار کنیم؟

چگونه با عضو دو قطبی خانواده رفتار کنیم؟

سرو کار داشتن با عضو دوقطبی خانواده نیازمند صبوری، آموزش و دلسوزی است.اگر این ویژگی ها را در خود بیابید می بینید که چه تاثیر بسیار زیادی در فرد مبتلا و کیفیت رابطه شما با آنها دارد.

دختر در حال فکر کردن

1.درک کنید که اختلال دوقطبی بیماری ناشی از مغز است.این به این معناست که، تقصیر اعضای خانواده نیست اگر دچار سرطان شود.شروع از این نقطه ممکن است به شما کمک کند که دلسوز تر و مهربان تر باشید.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

برگه آزمایش

2.اگر یکی از اعضای خانواده دچار حمله قلبی شود شما تلاش نمی کنید که خودتان او را عمل کنید.در عوض شما پیش یک جراح می روید.از یک متخصص درخواست کمک کنید:اختلال دو قطبی باید توسط یک روان پزشک درمان شود.

دختر دست به سینه

3.یاد بگیرید که رفتار عضوخانواده را در زمینه بیماری مشاهده کنید.به عنوان مثال، اگر فرد مبتلا به اختلال دو قطبی خشمگین شد یا حالت دفاعی گرفت، این اغلب یکی از نشانه های بیماری است.این نیاز به صبر و دلسوزی دارد.

دختر آشفته

4.بدانید که این بیماری باعث احساس های درونی آشفته و بی نظم برای عضو بیمار می شود که می تواند نتایجی در تمام انواع رفتار های دفاعی، کنترل کردن خود و رفتار های مخرب داشته باشد.خودتون را تصور کنید اگر روزی از خواب بلند شوید و آن روز به سمت افسردگی سرازیر شوید یا پر از نشاط شوید و با انرژی فراوان به سمت دیوانه شدن بروید.تلاش کنید که با این مسئله همدردی کنید.

دختر در حال فکر کردن به احساسات

5.از رفتارها و احساسات اساسی خودتون نسبت به اعضای خانواده آگاه باشید.اگر شما عصبی و خشمگین باشید درباره آن فرد یا رفتارش، این به آنها منتقل خواهد شد.افرادی که مبتلا به اختلال دو قطبی هستند ممکن است اضطراب و خشم را تهدیدی برای خود تلقی کنند، در نتیجه رفتار دفاعی از خود نشان می دهند.

فکر کردن

6.با نشانه های افسردگی و مانیا آشنا شوید.به عنوان مثال، فردی که تند تند درباره خودش خود خواهانه  خودستایی می کند و لاف می زند به طور معمول به عنوان فرد متکبر و خود محور شناخته می شود.این رفتار در فرد مبتلا به اختلال دو قطبی نشانه مانیا است، به عنوان مثال بسیاری از رفتار های غیر مسئولانه و مخاطره آمیز که ممکن است برای شما مساوی رفتار های غیر منطقی باشد.شناخت نشانه های این بیماری کمک می کند که شما مهربان تر باشید.

صحبت برای شناختن بیماری

7.در صورت امکان در جلسات درمانی عضو خانواده خود شرکت کنید.خانواده درمانی و درمان حمایتی به کیفیت زندگی فرد مبتلا به دو قطبی کمک می کند.

دختر خوشحال

8. از آنها به طور روزانه تعریف کنید.چیز خوبی درباره آنها بگویید.حتی به آنها بگویید که دوستشان دارید.اگر راحت نیستید که به آنها چیزی بگویید برای آنها کاری انجام دهید.به عنوان مثال:لباس هایشان را تا کنید، ظرف هایشان را بشویید یا حتی به آنها سخت نگیرید.

پذیرفتن خود

9.درباره خودتان هم فکر کنید.احساس خرسندی شما هم به اندازه سایر اعضای خانواده مهم است.اگر که بیماری او شما را از لحاظ احساسی تحت تاثیر قرار دهد، شما نمی توانید به او کمک کنید.یعنی در واقع شما با دو مشکل سرو کار دارید.پس درباره مشکلات، شادی ها وزندگی خود احساس عذاب وجدان نکنید.

لیزر مو

درباره مرکز تحقیقات اختلالات مغزواعصاب و ستون فقرات

♦ دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران ♦ مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا♦ ♦ ♦ ♦ ♦ کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

64 نظر

 1. وقتی میدونم طرف بهم نیاز داره .. و من هم دوستش دارم صبر میکنم تحمل میکنم . گاهی توی خودم به جایی میرسم که نمیتونم تحمل کنم سخته واقعن برام سخته و تقصیر خودمم هست . خودم به گردن گرفتم خودم بودم گفتم بهت کمک میکنم از جونو دل ام مایه میذارم ..
  مسئله اینه که جونو دل من تموم شده .. حالا باید چیکار کنم؟ که اسیب نبینه . ؟ خودمم حال روانی سالمی ندارم البته دیگه .. کم اوردم شدید ! 🙁 🙁

  اگر نظری دارید لطفن ایمیل بزنید .

  • میتونم بهت بگم 100 درصد منم تو شرایط شما هستم.خودم خواستم کمکش کنم و الان کم آوردم نمیدونم چیکار کنم…هر دکتری هم که میرم فایده نداره و همشون میگن خودش باید بخواد تا درمان شه و متاسفانه خودش به هیچ وجه قبول نمیکنه!
   خیلی سخته فقط خواستم باهات همدردی کنم و برات دعا کنم که مشکلت هرچه زودتر حل شه شما هم برای من دعا کن

  • سلام . همسرم دوچار بیماری دو قطبیه و خیلی زندگیمون رو تحت تاثیر قرار داده . نمیتونم دلداریت بدم چون خودم هم کم آوردم . با تصمیم های غلطش زندگیمون را آشفته کرده و من رو به مرز افسردگی کشونده. … فقط خدا میتونه پناه ما باشه…..

  • فقط نشستم به حالت میخندم
   نمیدونم شایدم دارم گریه میکنم .
   از ابراز احساساتت خوشم اومد چون میگن دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید.
   سخته . خیلی سخته زندگی در کنار یک دوقطبی.
   نه ببخشید طاقت فرسا
   میفهمم چی میکشی آخه منم همون کارهایی رو که کردی منم کردم.
   الان توانم بریده.
   زندگی با یک دوقطبی مثل زندگی با یک عقربه
   هر چه نیکی کنی نیشت میزنه کاری هم نداره که کی هستی.

 2. salam man ye dost daram ke be in bimari mobtalas ma baham rabeteye ehsasi daram mikhastam bedonam aya man mitonam komaki behesh bekonam alabate toye doreye afsordegish az man khaste ke azash joda besham. momkene komakam konid va rahnamayi

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا
   مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   سلام
   بله شما میتوانید ایشان را برای تشویق به درمان کمک نمایبد.و همچنین میتوانید خودتان دانش تان را در نحوه برخورد با ایشان با مطالعه تقویت نمایید.
   سپاس

   • سلام. همسرم تحت درمانه و داره دارو مصرف میکنه اما باز هم دچار حمل های افسردگی و شیدایی میشه… به نظر شما درمان کی تاثیر میذاره؟

    • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز
     مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

     پری جان اگر درمان های دارویی جواب گویی خوبی نداشته است می توانید روانپزشک تان را تغییر دهید تا درمان دیگری برایشان در پیش بگیرند. ولی در کل برای اینکه اثرات درمانی داروها را ببینی نیاز به یک ماه زمان خواهی داشت.

 3. سلام‌ داداشه منم اینطوریه ‌ .
  این اواخر دیگه تهدید به کشتن میکنه ‌
  یه دفعه بهم حمله میکنه ‌
  منم چون اخیرا از زنم جدا شدم و طلاق دادمش ‌
  خودمم از شرایط روحی خوبی بر خوردار نیستم ‌
  حتی یه بارم تو دعوامون چاقو هم بهم نشون دادیم ‌. من از ترس البته . مواردی که دلیه دعواس خیلی مسخرست ‌ .
  این دلیل صبح امروز این بود که گوشی اقا گم شده بود . کمکم کنید‌لطفا .

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا
   مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   سلام
   از راهنمای موجود استفاده کنید و درصورت لزوم ایشان را برای مراجعه به روانپزشک تشویق کنید.
   سپاس

 4. من نامزدم دچار بیماری دوقطبی شده و من همه تلاشم رو میکنم که خوب بشه ولی اصلا نمیتونم تاثیر بزارم

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا
   مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   سلام
   بهتر است ایشان تحت درمان تخصصی روانپزشکی قرار بگیرند و شما نیز میتوانید همزمان از مشاور کمک بگیرید.
   سپاس

 5. سلام پدر و برادر من احتمالا اين بيماري رو دارن. بسيار تحريك پذير. عصبي. و واكنشي هستند. از كوچك ترين حرف يا حتي نگا هي برداشت به بي احترامي ميكنن و بخود حق ميدهند با بي ادبي و ناسزاگويي و پرخاش به عزيزان و سايرين جواب دهند و اگر طرف مقابل هم به آنها جواب دهد با لجبازي هرچه تمام تر دعوا را آدامه مي هند تا حرف شان را بكرسي بنشانند. حتي ميتوانند بطرفشون هجوم بياورند …. بسيار خودخواه و هيچ حس همكاري و همراهي ندارند. آيا اينها علامت دوقطبي بودن هست؟ لطفا راهنمايي كنين.

  • منم اين مشكل و دارم ، يكي از اشناهام دقيقا همينجوريه، در كنار اينها احساس ميكنم به شدت كمبود محبت دارند.ميخواستم بپرسم اين بيماري اسمش دو قطبيه يا چيز ديگه ايه ، وً چه طور بايد رفتار كرد.

 6. سلام، من یک مادر دارم که من فکر میکنم مثل ان در دنیا نیست یک دو قطبی تمام عیار نمی دونم از چی وقت اینجوری یه ولی از زمانی که یادم میاد اینطوری یه یعنی 20 سال علایمش اینه فصل به فصل عوض میشه مثلا سه ماه دعوا میکنه سه ماه بیماره شش ماه خوبه الان که 10 ماه خرابه 1 ماه خوبه 1 ماه مریضه ، از فحش که نگو موقع مریضی هر فحشی که در دنیا هست به بچه هاش می گه راستی به مردم ولی کار نداره فقط مشکلش با خانوادشه به نظر بیماری دو قطبی فراموشی هم داره چون یک بار فصل مریضش که بود می گفت معده ام درد میکونه بعد فصلش که تموم شد ازش پرسیدم معدت خوب شد گفت معد هم که درد نمی کرد از این اتفاق ها زیاد افتاده و من مطمین هستم بیماران دو قطبی فراموشی دازند خصوصیات زیاد داره ولی فراموش کردم یکی از خصوصیات دیگش اینه که تحریک به دعوا میکنه با بچه هاش یک حرف های میگه که باید جوابشو بدی و اون دقیقا همینو میخواد کلا هدف اصلیش همینه تا دعوا بکنه و خالی شه. امیدوارم همه سالم باشند.

 7. سلام منم داداشم اختلال دوقطبی داره و اختلال اضطراب شدبد . . وسواس فکری شدید
  تورا خدا یه متخصص خوب زن تو اصفهان معرفی کنید
  وضعیتش خوب نیست
  همه رو اذیت میکنه

 8. سلام همسر من هم دچار چنین حالی شده ومن احساس میکنم که احتیاج داره که با کس دیگه ای تا حد پیامک تماس داشته باشد باتوجه به اینکه دریکی از روشهی درمان گفته شده که سخت نگیرید ایا اشکال نداره که من هم کمی چشم پوشی کنم؟

 9. سلام وقتتون بخيربرادرمن دوقطبي است تازه ازبيمارستان مرخص شده دائم دكترميره براي كمردرد ازسركاررفتنم فراريه من خيلي باآرامش.باهاشون رفتارميكنم ولي نميدونم چه طورتادوهفته ای که وقت دکترش هست کنترلش کنم که این رفتارونداشته باشه من ازدورم وپیش مادرم هستن ومادرم هم سنشون بالاست وحوصله ندارن که کلنجاربرن من نگران لطفاراهنمایی کنید ؟برای فرستادنش به سرکاروآرام ترشدن دردکمرش؟تشکر

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز
   مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   مهتاب عزیز، برای گرفتن توصیه های کلی برخورد با افراد دوقطبی می توانی از توصیه های سایت ما و دیگر سایت ها استفاده کنید ولی درصورتیکه مشاوره تخصصی تری میخواهید بهتر است با یک درمانگر اختلالات دوقطبی، چه روانشناس و چه روانپزشک ملاقات داشته باشید. هم چنین اگر قصد تغییر رفتار در برادرتان را دارید بهتر است حساب شده و از طریق مشاوره گرفتن شما باشد و یا از طریق روانشناس مستقیما با خودش باشد. تا منجر به مشکلات بعدی نشود. سپاس

 10. سلام.بیماری برادرم دوقطبی تشخیص داده شد.سومین دفعه است بیمارستان رفته البته به اجبار.درگیری فوق العاده شدید راجع به مادیات با خانواده داره.نمیدونیم برخورد چجوری باشه با ملایمت که زور میگه.با برخورد محکم هم تهدید میکنه.لطفا راهنمایی کنید

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   برای خانم کاشفی درمانگر اختصاصی دو قطبی در کلینیک شریعتی می توانید نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 11. سلام.خواهر من هم از نوجواني دو قطبيه. الان سي و هشت سالشه. دوبار ازدواج خودسرانه داشته و طلاق گرفته. آماده جنگيدنه. وقتي هم عصبي ميشه ديگه واويلا. يه بار باهام بحثش شد داشت بچه چند ماهه مو از طبقه سوم مي نداخت پايين. با همه جنگ داره. خودبرتر بين و شديدا حسود و جنگجو هست. گاهي مي گه از اين حالم خسته شدم. وقتايي كه به نماز و قرآن و مفاتيح پناه مبره بهتره. بيست ساله داره قرص مي خوره اونم قرصايي كه دكترش ميگه قوي تر از اينا وجود نداره. پيش دكتر مدبر نيا تو رشت مي ره. بارها دارو درمانيشو قطع كرده و نامنظم قرصاشو خورده.آيا اينكه درمان و كنترل نمي شه از بي نظمي در دارو درمانيشه؟يا قرصاش مناسب نيستن؟ تو استان گيلا يا مازندران دكتر خوب روانپزشك معرفي مي كنين؟ ممنون

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز
   مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   در درمان دوقطبی نیاز به درمان منظم وجود دارد. تحت نظر هر پزشکی که هست بهتر است مراقب درمان دارویی او باشید تا قطع نشود. درصورتی که روانشناس در شهرتان باشد، رواندرمانی نیز می تواند به او کمک کند. متاسفانه در استان شما کسی را نمیشناسیم. باسپاس

  • خانم بانو سلام ، دکتر خوب برای خواهرتون تو رشت خواستید دکتر خلخالی که آدرسش گلساره خیلی دکتر خوبیه

 12. سلام من خودم بیمار دوقطبی هستم ومیدونم که خانواده ام در چه شرایط سختی هستن برای همینم الان 2ساله تحت درمانم خودم پیش مشاور میرم وبه دکترم مراجعه میکنم تا خانوادم رو بیش از این اذیت نکنم
  منم قبولش خیلی برام سخت بود به خصوص که داری زندگیت رو میکنی ومشکلی نداری یکدفعه بهت بگن روانی هرکی باشه دنیا روی سرش خراب میشه حتی به فکرای بد میرسی زندگیت بی معنی میشه میفهمین که

 13. عرض سلام
  آیا گفتن این مطلب به خود بیمار که شما دوقطبی هستی و نیاز به درمان داری روش صحیحی است یا باید به نحوی با روشهای دیگر ایشان را متعاق ب درمان کرد؟

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   بازی کردن و نگفتن حقیقت خارج از اصول اخلاقی و درمانی است چون اگر خود فرد ، بدون درک مشکل و یا نپذیرفتن مشکل به درمان و جلسات درمانی ادامه دهد درمان واقعی صورت نخواهد گرفت و خود فرد نیز نمی تواند به درمانگر خود اعتماد کرده و درمان نیمه باقی خواهد ماند.

 14. سلام…منم مادرم فکر کنم شامل بیماری مانیاد باشه…الان 25ساله ک این بیماری رو داره..خدروشکر این بیماری با درو قابل درمان..هرچند تا اخر عمر باید دارو بخورند..فقط مشکل مامان من اینه ک قبول نداره مریضه و همش میگه خوب شدم دیگه قرص نمی خورم..ب زور بهش میدیم .بعضی مواقع کلک میزنه میندازه…خواستم بپرسم قرص های لیتیم کربنات 300 و تریفن 2 بجاش شربت نداره ک راحت بهش داد؟؟؟ و میخوام کمکم کنین ک وقتی بیماریش شدید میشه کم خواب و پرحرف من باید چیکار کنم؟؟ ب حرف هاش گوش بدم؟؟ اگ حرف هاشو تکذیب کنم ناراحت میشه ازاینکه منم پشتش نیستم دلخور میشه..کمکم کنین چطوری باهاش رفتار کنم؟؟ اکثرا توهم میزنه ک بابام می خواد اونو بکشه.. ممنون از سایت خوبتون..

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا
   مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   سلام
   در مورد پاسخ به سوالات شما مطالبی در سایت وجود دارد که با جستجو میتوانید انها را بیابید
   در مورد شربت تا جایی که اطلاع داریم خیر

  • سلام فاطمه جان مادر من هم به همین بیماری مبتلاست.خدا سبرتون بده.فقط تو رو به خدا باهاش مهربون باشید.میدونم سخته بعضی از کاراشون واقعا آدمو عصبی میکنه ولی واقعا دست خودشون نیست.

 15. سلام من به تشخیص یکی از روان پزشکان دچار بیماری دوقطبی هستم
  تقریبا هیچ کدوم از علایم مانیا رو ندارم و تقریبا تازمانی که مامانم تیکه میندازه ساکت میمونم تا جو اروم بشه فقط گاهی که اون بیخیال نمیشه بحثمون میشه
  سابقه اقدام به خودکشی هم داشتم که درمان افسردگی رو چندین سال داشتم و با دارو کنترلش کردم اما بعد چند ماه بعد از قطع دارو بعد از خوردن قرص راکوتان برای پوستم دچار اضطراب شدید شدم و که از هموجا تشخیص دادن من دوفطبی هستم.طی سه سال که داروی افسردگی مصرف میکرد این حالت رو نداشتم
  الان هم لیتیوم ،بوپروپیون و فلورازپام میخورم
  ایا تشخیص پزشک من مبنی بر بیماری دوقطبی صحیح است؟

 16. سلام.
  یکی از دوستان نزدیک من هم دچار دو قطبی هستش. دقیقا نمیشه گفت اما حدود 1 ساله. حدود 1 ماه پیش به رونپزشک مراجعه کردیم و الان دارو مصرف میکنه. اخیرا بیماریش کمی پیشرفت داشته (طبق علائم). ما دانشجو هستیم و چندسالی هست با هم دوستیم و از خانواده هامون تقریبا دور هستیم (ماهی یا دو ماهی 1 بار بهشون سر میزنیم). راستش نمیدونم دوستم چیزی در مورد بیماریش به خانواده اش گفته یا نه، اما گاهی وقتا یهو همه چیزو اینجا ول میکنه و میره شهرستان پیش خانوادش و دیگه جواب تلفن و اس ام اسو ای میل هیچ کسو نمیده. البته وقتی تهران هم هست با شدت کمتری همینطوره.
  نمیدونم باید به خانوادش بگم این موضوع رو یا نه. اگر بگم بفهمه و ازم ناراحت بشه شاید دیگه اصلا بهم اعتمادی نداشته باشه و نتونم توی درمان کمکش کنم. از طرفی میترسم در طول درمانش کم بیارم و بخاطر جبر روزگار میانه درمانش مجبور باشم ازش فاصله بگیرم و بعد تنهاتر بشه. اصلا نمیدونم چیکار کنم. فقط نگرانشم. خواهش میکنم راهنماییم کنین

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   بهتر است در ابتدا با خود دوستتان صحبت کنید که خودش خانواده را در جریان بگذارد اما در صورتی که متوجه شدید در زندگی شخصی اش خلل ایجاد کرده بهتر است خودتان با خانواده شان صحبت کنید .

 17. سلام. 8ساله ازدواج کردم.این اواخر تا مرز جدایی هم پیش رفتم ولی برگشتم. اخیرا باجلسات مشاوره و معرفی به روانشناس متوجه شدم همسرم اختلال دوقطبی دارن. البته علایم شیدایی ندارن. علایم افسردگی هم تاحدخودکشی ندارن.بدخواب نیستن.خیلی خیلی کم حرف هست بخصوص باجمع خانواده. توخونه واااقعا یدفعه توجهش بمن وزندگیش خخخخخیلی کم میشه.فقط خواب وسرکار. خسته میشم از بی مهری هاش. خیلی خسته. داروی تری فلویورپرازین 2میلی روزی یکی میخوره.ماه اول که میخورد به طرز عجیبی عالی شده بود ولی بعدش دوباره مثل قبل. چکارکنم!تنهام خستم!واقعا بی توجهی هاش بخاطر اختلاله؟تشخیصش اصلادرسته؟شاید سرش جای دیگه گرمه!!چندبارپیام دیدم ولی همیشه منکرمیشه.

 18. سلام شوهر من یک مرد 45 ساله است که بارفتار هاش همه را اذیت میکنه تازه فهمیدم با خواندن کامنتها متوجه شدم اون هم دو قطبی شدیده مشکل اصلی اعتیاد بود که داشت و 3 سال پیش تصمیم گرفت ترک کنه و کرد و شربت تریاک و متادون مصرف می کرد تا اینکه پارسال اوایل دی ماه شروع کرد به بد رفتاری و قرص خواب خوردن و هیچی یادش نی ماند من خانه را ترک کردم تا به حالت اولیه برگشت ولی حالا دوباره از جمعه تا به حال به جای شربت، متادون مصرف می کنه و حاش شدیدا خرابه خواب الودگی شدید داره ولی نمی خوابه قبول هم نمی کنه که حالش بده اصلا هم به گریه ها و خواسته های ما توجه نمی کنه و به من می گه تو روانی هستی دکتر هم نمیاد چه کار کنم لطفا منو راهنمایی کنید یه دختر 10 ساله هم دارم که تحت تاثیر رفتارهای باباش داره مریض میشه

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   متاسفانه تا خود فرد تماسل نداشته باشد نمیتوان به وی کمک کرد اما در زمینه مشاوره رفتاری برای شما و فرزندتان برای خانم آقا محمدی در کلنییک شریعتی میتوانید نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 19. سلام..من یک سالو نیمه ازدواج کردم و از روز اول عقد همسرم ب شدت عصبی بود و با هر چیز مسخره و الکی حرف غیر منطقی میزد و متاسفانه دست بزن داشت..پیش دکترم ک میرفتیم فایده ای نداش تا اینکه چنوخ پیش دیگه دست بزنش شدید تر شد و رفت روانپزشک و تشخیص به اختلال دوقطبی دادن…ینی از روی قرصی ک میخوره متوجه شدم..لاموتریژن..دکتر ب خودش نگفته بود و ازش هم خاسته بود ک سرچ نکنه تو اینترنت.. الان خوبه ..بضی وقتا یهو در حد چن دقیقه اشفته و عصبی هس اما باز زود خوب میشه و دنبال بخشش از منه.. نگرانیم اینه ک ایشون درمان میشن؟ فوق العاده عصبی بود و بدجور دست بزن داش.. خونواده بدی هم داره همش طردش میکردن الانم ک باز باهامون قهرن..فقط هرچنوخ عصبیش میکنن و میفتاد ب جون من .. خاهشا کمکم کنید..من چطور باید برخورد کنم؟ خوب میشه؟ چقدر طول میکشه؟ خسته شدم

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا
   مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   بنظر میرسد حتما نیاز به مشاوره های دقیق تر و حتی جلسات مشاوره ای دو نفره با زوج درمانگر داشته باشید تا در مورد ادامه زندگی بتوانید تصمیم صحیحی اخذ کنید. دقت کنید که هیچ مشاوری به شما تکلیف نمی کند که چه کاری را باید انجام دهید و مشاوره فقط به شما در روشن شدن وضعیت و کمک به تصمیم گیری کمک خواهد کرد.

 20. سلام.لطفا به من مادر کمک کنید..یه روان درمان حاذق می خوام ..بیاد منزل…پسرم اصلا قبول نداره مریضه..از خدا می خوام همه مریض ها جسمی روحی روانی ها رو شفا بده که خیلی سخته…کاش یه فرشته نجات پیدا بشه…خدایا کمکمان کن….که خیلی در مونده ایم…

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز
   مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   با سلام. رواندرمانی در منزل انجام نمی شود اما اگر پسرتان راضی به آمدن نیست بهتر است اول خودتان به تنهایی مراجعه فرمایید تا رواندرمانگر به شما کمک کند که چطور می توانید به او کمک کنید. آقای دکتر صلحی در این زمینه به شما کمک می کنند. سپاس

 21. سپیده نعمت زاده

  سلام همسر من دچار بیماری دوقطبی هست.خیلی دوسم داره خیلی باهام خوبه اما پنهونی با خانوم های دیگه در ارتباط تلفنی هست.بهم خیانت میکنه.ایا این کارش به خاطر بیماریش هست؟چیکار کنم این اخلاقشو ترک کنه؟ایا این بیماری درمان قطعی داره؟پنج سال تحت درمان هست.خواهش میکنم جواب رو برام ایمیل کنین

  • مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان
   مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   بهرحال بدلیل بیماری باشد یا خیر نیاز به مداخله و درمان فوری وجود دارد .برای دکتر سینا قاسمی نوبت ویزیت بگیرید

 22. سلام. من یه بیمار دارم تو خونواده که براش تشخیص دو قطبی دادن. اما علائم با تشخیص بای پلار مطابقت نداره. چون خودم دانشجوی دکترای مشاوره هستم این علائمو میشناسم. و در ضمن می دونم اساس کار در این اختلال درمان دارویی هست ممکنه یه روانپزشک مجرب در شیراز معرفی کنید به بنده؟ خودم ساکن اهوازم اما بیمار ساکن شیرازه. به این دلیل کسی رو نمیشناسم

 23. سلام
  مادر شوهرم دوقطبی هستن دو هفته س فهمیدیم. الان بیمارستان بستری شده.چون همش پرتو پلا میگفت و همش میخواست بره پارک و خیابون اصلا خونه نمیموند. حرفایی میزد که در واقعیت اتفاق نیوفتاده بود.عصبانی میشد و به دوستاش گفته بود تو خانواده همه منو اذیت منو آزار میدن خواهرام شوهرم و … درحالیکه صحت نداشت و درواقع در خانواده با همه درگیر شده بود. یا یهو بی دلیل میخندید. آیا این بیماری دوقطبیه و آیا به حالت نرمال که پرتو پلا نگه برمیگرد؟

 24. سلام من مدت یکساله که ازدواج کردم و همسرم قرصهای کاربامازپین و کلونازپام 2 و نورمازین و پروپرانول و سرترالین و چندتای دیگه روزی دوسه عدد میخورد و وقتی من متوجه شدم دیگه نخورد و گفت مشکلی ندارهعمل ECT انجام داده . حالا خودزنی می کنه گریه می کنه منو از خواب بیدار میکنه چند بار در شب و بعد میگه کاری نداره. عصبی میشه و چیزیرو میشکنه و یا خونرو ترک میکنه .به جز خونوادش به کسی اعتماد نداره. شدیدا مغروره و خسیس. در حین صحبت کردن درمورد موضوع مشخصی از چند موضوع دیگه ای که قبلا اتفاق افتاده و یا قراره بیفته و بی ربط به موضوع بحثه صحبت می کنه و کاراش رو مکرر چک میکنه. شب اصلا نمی خوابه تو جمع اصلا نمی تونه بشینه و از من میخواد کنارش بشینم و تنهاش نزارم یا کم حرفه. یا خیلی پرحرف و از خودش تعریف می کنه. من می خوام بهش کمک کنم اما قبول نداره. می خوام بدونم نوع بیماریش چیه ؟لطفا راهنماییم کنید

 25. مدیر محترم
  احتمالا با کسی که اینگونه هست اصلا زندگی نکردین
  چون این بیماران اصلا کسی را قبول ندارن
  شوهر من داره پدرمو در میاره ولی حاضر به قبول اینکه پسش مشاور بیاد نیست
  خودشم میدونه که یهو قاطی میکنه
  ولی حاضر نیست بیاد

 26. با سلام
  نامزد من مبتلا به دوقطبي ست و الآن نزديك 20سال ميشه دارو مصرف ميكنه به گفته پزشكش نزديك ده بار هم بستري شده چن بار هم شوك گرفته براي ادامه زندگي باهاش ميترسم خيلي نا اميدم
  ميشه لطفاً منو راهنمايي كنيد

 27. با سلام و خسته نباشيد
  نامزد من نزديك 20ساله كه مبتلا به دو قطبي ست ومن اينو نميدونستم من تو دوران عقد متوجه شدم اين بيماري رو داره به گفته روانپزشكش نزديك 10بار بستري شده چن بار هم شوك گرفته الآنم دارو مصرف ميكنه اما چن بار بيماريش عود كرده
  براي ادامه زندگي باهاش ميترسم هيچ اميدي ندارم
  ميشه لطفاً منو راهنمايي بفرماييد
  با تشكر

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز
   مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   سلام اختلال دو قطبی جزء بیماریهای نسبتا سنگین روانپزشکیست که در صورت عود مکرر گاه نیاز به مصرف منظم دارو تا آخر عمر دارد و بعضا با وجود مصرف داروها نیز به دنبال استرسورهای زندگی این بیماری عود میکند بهر حال برای زندگی با این بیماران بایستی این اختلال را به خوبی بشناسید و بدانید که مسئولیت بیشتری متوجه شما خواهد بود. دکتر ابریشمی.

 28. سلام پدرم افسردگی شدید دارد از نوع دو قطبی الان حدود شش ساله و درمان دارویی جواب نمیده باید چکار کنیم؟

 29. باسلام
  متاسفانه خیلی راحت با این مسئله برخورد می کنید خواهش میکنم‌از مایی که تجربه ی زندگی با این افراد رو داریم بپرسید باور کنید جز تباهی هیچی تهش نیست هرکاری کنید خوشایندشون نیست سرزنش تحقیر همیشه بدبینی از طرف اونا دریافت می کنید یک روز عاشقانه شمارو دوست دارن ویک روز دیگه خیانت می کنن زندگی فوق العاده بی ثابتی دارین خواهششششش می کنم خودتو رو بدبخت نکنید بیماری دوقطبی بیماری نسبتا سنگینیه درمانش طولانی وطاقت فرساست وشما باید بهترین روزای عمرتون رو توی بیمارستان ومطب دکترا بگذرونید واخرش سرخورده بشین وباور کنید با زندگی با این افراد نه تنها از تنهایی در نمی یان بلکه هزار مشکل واسترس ونگرانی دیگه هم اضافه می شه وقید بچه ومهمونی ی سفر بی دغدغه و هزار چیز دیگه رو باید بزنید

 30. سلام منم فک کنم همسرم همین مشکلو داره وقتی حالش خوبه همه چیز خوبه ولی گاهی اوقات ناگهانی سر یه موضوع ناچیز به شدت عصبی میشه وسیله هارو میشکنه منو کتک میزنه من دوتا بچه دارم شوهرمم دوست دارم ولی واقعا خسته شدم حتی دیگه محبتشو دوست ندارم خیلی کم اوردم خودمم استرسی شدم حالا میخوام جدا شم ولی نمیدونم درست تصمیم یا نه؟البته قبول کرده و دکتر هم میره ولی انگار بی فایدست

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*