خانه / تربیت فرزندان / چگونه با استفاده از جدول فعالیت روزانه کودک خود را به مسئولیت پذیر بودن تشویق کنیم

چگونه با استفاده از جدول فعالیت روزانه کودک خود را به مسئولیت پذیر بودن تشویق کنیم

جدول فعالیت روزانه برای مسئولیت پذیر کردن کودکچگونه از جدول کار استفاده کنیم؟
نموادر فعالیت های روزمره ی کودک یک راه بسیار مفید برای سازماندهی مسئولیت های کودکتان می باشد.
یک یادآور بصری که می تواند انتظارات شما را برای کودک روشن و واضح بیان کند. از این نمودار می توانید برای کودک در هر گروه سنی استفاده کنید. در این نمودار کارهایی که انتظار دارید کودک در طول روز انجام دهد یادداشت می کنید برای مثال:
شنبه : مرتب کردن تخت، جمع کردن اسباب بازیها.
برای کودکان بزرگتر:
یک شنبه: مرتب کردن اتاق، خریدن نان، تمیز کردن حمام،جمع کردن ظروف
وقتی کودک شما یک کار را به پایان رساند اجازه بدهید در مقابل کار خود در آن روز تیک بزند یا ستاره و برچسب صورتک خنده بچسباند. برای این تیک ها یک هدف تعیین کنید تا کودک برای کسب امتیاز ها انگیزه داشته باشد. وقتی یک برچسب اضافه شد به مجموع امتیاز او اضافه کنید و در نهایت با به حد نصاب رسیدن امتیازات به او پاداش بدهید.

جدول فعالیت روزانه برای مسئولیت پذیر کردن کودک
نمونه های از پاداش: اجازه انجام بازی،رفتن به شهربازی، کتاب مورد علاقه ی او را خواندن. بازی ویدئویی یا تماشای کارتون و … .

آنچه که باید مورد توجه قرار بدهید:

 جدول باید در یک مکان، که به راحتی در دسترس و قابل مشاهده باشد نصب شود. تا کودک به یاد داشته باشد که مسئولیتهایی دارد و باید از آنها پیروی کند، مثلاً روی یخچال بچسبانید بخصوص اگر همه ی اعضای خانواده درگیر این کار هستند.

 اهدافی که تعیین می کنید باید واقع بینانه و متناسب با سن کودک باشد. با این کار شانس موفقیت را به او بدهید.

 ممکن است اوایل در تعیین اهداف برای کودک یا تعیین پاداش مناسب برای انگیزه دادن به کودک مجبور به آزمون وخطا شوید اما کم کم راه ایجاد انگیزه و تعیین اهداف را پیدا خواهید کرد، مثلاً می توانید برای همه اعضای خانواده از این جدول ها تعیین کنید و هر وقت کسی امتیازش به حد نصاب رسید او را تشویق کنید و پاداش دهید تا کودک شما نیز تشویق به پیروی از جدول وظایف خود شود.

 پاداش های طولانی مدت تعیین نکنید، زیرا ممکن است در کودک ایجاد انگیزه نکند، سعی کنید دادن پاداش را هفتگی تعیین کنید.اگر کودک شما سخت می تواند طبق برنامه پیش برود می توانید از خود او بپرسید و مثلاً دادن پاداش را 3 روز یک بار تعیین کنید، حتی می توانید بعد از مدتی که خودش را با برنامه وفق داد کم کم مدت 3 روز را به هفته تبدیل کنید به این صورت که بگوییداگر در روز های آخر هفته بیشتر تلاش کند یک پاداش اضافی هم دریافت خواهد کرد.

 

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه