خانه / آموزش / چگونه انتخاب رشته کنم که پشیمان نشوم؟

چگونه انتخاب رشته کنم که پشیمان نشوم؟

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

انتخاب رشته بر اساس درمان مبتنی بر پذریش و تعهد(ACT)

هر فردی برای داشتن یک زندگی پرمعنا و رضایت بخش ارزش هایی دارد.ارزش های ما در حوزه های مختلف: خانواده و دوستان، سلامتی، تحصیل و شغل، تفشریح و سرگرمی قرار دارند. در یک زندگی هدفمند ما در هر یک از این حوزه ها ارزش هایی داریم و برای هر کدام از ارزش هایمان اهدافی مشخص کرده ایم.

این روزها همه جا صحبت از انتخاب رشته است… اغلب جوانان نگران آینده ی تحصیلی و شغلی خود و به دنبال انتخاب بهترین رشته هستند. اما چه کسی می تواند بهترین انتخاب رشته را داشته باشد تا از آن پشیمان نشود؟ من (ندا مهفر) نه به عنوان یک روانشناس بلکه به عنوان یک دوست و کسی که روزی مثل خود شما این استرس بزرگ را پشت سر گذاشته می گویم کسی در انتخاب رشته ی خود موفق ترین خواهد بود که خودش را به درستی شناخته و ارزش هایش را به درستی در زندگی مشخص کرده است. می داند که می خواهد چه جور آدمی باشد و چگونه زندگی کند… اگر تاکنون ارزش های زندگی تان را به درستی مشخص نکرده اید الان زمان مناسبی است… به اندازه ی کافی برای شناخت رشته ها و انتخاب رشته وقت دارید و مطمئن باشید این کار نه تنها وقت زیادی از شما نخواهد گرفت بلکه باعث می شود انتخابی کنید که تا پایان عمر از آن پشیمان نشوید… به مصاحبه ی من و سارا که قصد انتخاب رشته دارد توجه کنید:

ندا مهفر: سارا مهم ترین ارزش تو توی زندگی چیه؟ بذار روشن تر بگم… دوست داری چجور آدمی باشی؟ دوست داری بقیه تورو چطور و با چه خصوصیاتی ببینن؟

سارا: دوست دارم آدم موفقی باشم. ادامه تحصیل برام خیلی مهمه. دلم می خواد پزشک بشم… اما رتبم خوب نشده و نمی تونم این رشته رو قبول بشم

ندا مهفر: خیلی خوبه… میشه به من بگی که اگه رتبه ی خیلی خوبی میاوردی و پزشکی هم قبول میشدی اما هیچ کس حتی پدر و مادرت از این موضوع با خبر نمی شد و هیچ کس بابت همچین موضوعی تشویقت نمی کرد بازم دوست داشتی که این رشته رو بخونی؟ یا بذار راحت تر بگم فک کن تو جامعه ای بودی که پزشکی رشته ی چندان مهمی هم نبود و مثلا هنر خیلی برای مردم اون جامعه با ارزش بود، اون وقت بازم دوست داشتی که پزشک بشی؟

سارا: خب… اگه رشته ی مهمی نبود پس چرا باید میخوندمش؟!!! نه مطمئنا اون موقع دیگه پزشکی رو انتخاب نمی کردم

ندا مهفر: ینی می خوای بگی که تو این رشته رو دوست داری صرفا برای اینکه از نظر بقیه رشته ی مهمیه درسته؟ یعنی از نظر پدر، مادر، دوستات، و بقیه ی مردم؟ نه از نظر خودت؟

سارا: خب اره… من دلم می خواد پدر و مادرم بهم افتخار کنن… دلم می خواد همه جا محبوب و قابل احترام باشم…

ندا مهفر: پس اینجور که من فهمیدم ارزش های تو خوشحالی پدر و مادرت از تو و همین طور محبوب و قابل احترام بودم تو جامعه هست نه لزوما پزشک شدن، درسته؟

سارا:اووممممم… خب درسته ولی فک می کنم اینا با پزشک شدن میاد

ندا مهفر: ینی به نظر تو پیکاسو آدم قابل احترامی نبود؟ و پدر و مادرش بهش افتخار نمی کردن؟ یا چرا راه دور بریم همین خانم کیمیا علیزاده؟ به نظرت اون ادم محبوب و قابل احترامی نیست و پدر و مادرش بهش افتخار نمی کنن؟

سارا: درسته اونا قابل احترام و محبوب بودن و هستن…

ندا مهفر: پس راه های زیادی هست برای قابل احترام و محبوب شدن و همین طور خوشحال کردن پدرو مادر؟ درسته؟ و متوجه هستی که شاید تا الان همه ی زندگیت داشت با ی فکر(فقط پزشک ها قابل احترام و محبوب هستن و من اگه میخوام قابل احترام و محبوب بشم فقط باید پزشک بشم) هدایت می شد و چسبیدن به این فکر باعث شده بود که از زندگی واقعی و از خود واقعی و از ارزش های خودت دور باشی؟

سارا: اره الان ک فک می کنم انگار همه ی زندگیم شده بود همین فکر. و حتی بخاطر همین فکر و از ترس نرسیدن بهش مدام موقع درس خوندن و حتی روز کنکور هم اضطراب داشتم و شاید اگه اون اضطراب نبود حتی رتبه ی بهتری میاوردم…

ندا مهفر: میخوای که ادامه ی زندگیت هم همین طور پیش بره؟

سارا: نه دیگه نمی خوام… می خوام که خودم باشم… ارزش های خودمو زندگی کنم… دنبال اهداف خودم برم نه چیزایی که از نظر بقیه خوبه…

ندا مهفر: پس از همین جا شروع کن… ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازس… ازت می خوام وقتی رفتی خونه به کارهای دیگه ای فک کنی که هم واقعا برای خودت رضایت درونی داشته باشه و هم بتونه باعث بشه پدرو مادرت و بقیه بهت افتخارکنن، به ارزش هات فک کن، اینکه چه چیزایی تو زندگی برات مهم هستن، اینکه می خوای چجوری آدمی باشی، فکر کن و اینارو تو ی برگه بنویس و جلسه ی بعد با خودت بیار. فقط توجه کن که تو نمی تونی فکرت رو کنترل کنی، مطمئنا موقع نوشتن ارزشهات باز هم نگرانی و اضطراب و فکر اینکه اگه پزشکی قبول نشم دیگه کسی منو دوست نداره و فکرای دیگه سراغت بیان… سعی کن فقط اجازه بدی این فکرا بیان و برن و رو نوشتن ارزش های تو تاثیری نذارن… یادت باشه که اونا فقط ی مشت فکرهستن و لزوما مساوی با واقعیت نیستن… جلسه ی بعد می تونیم با کمک هم و بر اساس ارزش های خودت انتخاب رشته ای انجام بدیم که هیچ وقت ازش پشیمون نشی چون براساس ارزش های خودته نه ارزش های بقیه…

 

دوستان عزیزم این رو از من باز نه به عنوان یک روانشناس بلکه به عنوان یک دوست به یاد داشته باشید که آدم موفق لزوما کسی نیست که از ابتدا بهترین هارو انتخاب کرده بلکه کسی هست که در جایگاه خودش سعی کرده بهترین باشه.

ارزش های خودتون رو زندگی کنید تا هرگز از انتخاب هاتون پشیمون نشید…

ندا مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی: انتخاب رشته بر اساس درمان مبتنی بر پذریش و تعهد(ACT) هر فردی برای داشتن یک زندگی پرمعنا و رضایت بخش ارزش هایی دارد.ارزش های ما در حوزه های مختلف: خانواده و دوستان، سلامتی، تحصیل و شغل، تفشریح و سرگرمی قرار دارند. در یک زندگی هدفمند ما در هر یک از این حوزه ها ارزش هایی داریم و برای هر کدام از ارزش هایمان اهدافی مشخص کرده ایم. این روزها همه جا صحبت از انتخاب رشته است... اغلب جوانان نگران آینده ی تحصیلی و شغلی خود و به دنبال انتخاب بهترین رشته هستند.…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.78 ( 2 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه