خانه / روانپزشکی / افسردگی / چگونه الگوهای فکری منفی را تغییر دهم؟

چگونه الگوهای فکری منفی را تغییر دهم؟

چگونه الگوهای فکری منفی را تغییر دهم؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی on Dec 15Rating:

 تفکر منفی

غلبه بر تفکر منفی، یک جنبه حیاتی از درمان افسردگی است. افراد افسرده بر تفکر منفی و افکار تحریف شده تمایل دارند . تغییر تفکر به عنوان بخشی از پیشرفت ، شناخت و شکست دادن الگوهای فکری منفی یک جنبه بسیار مهم تمرکز بر درمان است . رفتار درمانی – شناختی ، روان درمانی ، یا دیگر اشکال درمان روانی به کنار گذاشتن تفکر منفی و ایجاد الگوهای تفکر صحیح کمک می کنند که از اعتماد به نفس شما حمایت وموجب افزایش اعتماد به نفس می شود . بهتر است با خواندن کتاب و مطلب دراین زمینه و صحبت با کسی که برای کمک و هدایت شما واجد شرایط است ، از طریق تغییر تفکر بر تفکر منفی خود، غلبه کنید. بیان احساساتتان می تواند یک گام بسیار دشوار، اما حیاتی برای کمک به شما در طرد افکار ناامیدانه و منفی باشد.

لیستی از نکات خوب ومثبت خود آماده کنید. وقتی که شما افسرده هستید ، با دیدن این لیست به آسانی به درک چیزهای مثبت در مورد خود پی میبرید.این لیست میتواند شامل دستاوردهایی از گذشته و امید به آینده باشد. این لیست برای پذیرش خود بخش مهمی از بهبود افسردگی است زیرا شما اذعان نمودید که چیز خوبی در مورد خودتان وجود دارد ، همچنین شما می توانید کامل باشد . این کمک خواهد کرد که شما از قضاوت کردن خود دست بردارید.

تصمیم گیری برای کارهای کوچک و عمل به آنها: تصمیم گیری های کوچک مانند بیرون آمدن از رختخواب ، تماس با دوستان و یا تمیز کردن آشپزخانه و عمل به آنها، در حالی برای افراد افسرده بسیار دشواراست ، با این حال آن را به یک عنصر حیاتی در مواجه با حس ناتوانی در این افراد می کند.

یاد بگیرید به جای تفکر معیوب با تمرکز بر روی آن، به جای محکوم کردن خود، از خودتان بپرسید چرا چنین اتفاقی افتاده است ؟ با نوشتن تفکر منفی در یک ستون و عقلانی در ستون دیگر ، می توانید به مقابله و خنثی سازی تفکر منفی بپردازید.

یادگیری تکنیک های جرات ورزی و روش های ابراز وجود به شما اجازه پیدا کردن یک مسیردر راه پایان دادن به احساسات خشم ، ترس و یا ناتوانی را می دهد. دانستن این تکنیک ها، بخش مهمی از جلوگیری ازبازگشت دوباره به الگوهای افسردگی در آینده است.

تغییر شیوه صحبت :از تغییر زبان برای کمک به خود استفاده کنید برای همه چیز نگاه مثبت تری داشته باشید. به جای تاسف و احساس شکست ، از خود بپرسید : چه چیزی از این اتفاق آموخته اید ؟

سعی کنید ازدرمان های جایگزین مانند: هنر درمانی و طب سوزنی استفاده کنید. این درمان ها گاهی اوقات می تواند تعادل عاطفی شما را بازگرداند. هنر درمانی درمان جایگزین رایج دیگری برای افسردگی است. طراحی، نقاشی و یا ایجاد طرح های که احساسات شما را بر روی بوم یا کاغذ منتقل میکند میتواند در این راه به شما کمک زیادی کند.

موسیقی شکلی از خود درمانی است که برای تغییر خلق و خوی شناخته شده است . موسیقی باعث بهبود خلق و خوی شما می شود . اگر شما معمولا به موسیقی غمگین گوش می دهید،سعی کنید به موسیقی های شادتری گوش دهید.

حیوان خانگی می تواند کمک کند . حیوانات خانگی از احساس انزوا جلوگیری میکند. مطالعات ثابت کرده اند که حیوانات خانگی باعث احساس خوب بودن در افراد افسرده  میشود. حتی اگر شما یک حیوان خانگی ندارید ، سعی کنید با شخص دیگری که حیوان خانگی دارد ، به صورت منظم وقت خود را بگذرانید.

بسیاری از راه های ممکن برای مقابله با افسردگی وجود دارد و بسیاری از اطلاعات موجود برای کمک به شما وجود دارد. با این حال، مهم ترین چیز نگاه عمیق به درون خود و پیدا کردن آن چیزی است که واقعا برای شما مفید است. به همین دلیل بهتر است که یک یادداشت از روند بهبود خود به منظور کمک برای شناسایی بهترین روش ها و ساخت آن داشته باشید.

افسردگی ممکن است باز گردد . هنگامی که شما افسرده اید، آسیب پذیری وشانس بیشتری برای بازگشت این بیماری به زندگیتان وجود دارد. علل آن را به خوبی مدیریت کنید. تشخیص علائم هشدار دهنده و اقدامات سازنده برای مقابله با آن قبل از شروع ، میتواند به جلوگیری از عود بیماری کمک کند. هدف به حداقل رساندن تأثیر و طول مدت آن است.

صحبت با افرادی که افسردگی را تجربه کرده اند: هنگامی که شما افسردگی را پشت سر گذاشتید ، می توانید به دیگران کمک کنید  و اطمینان ببخشید که  نور در انتهای تونل وجود دارد.

منبع:

www.wikihow.com

 

 در صورت تمایل به شرکت در گروههای درمانی افسردگی ،با کلینیک تماس بگیرید و نوبت ویزیت بگیرید،پس از انجام ویزیت و بررسی اولیه ؛ پزشک شمارا جهت ورود به یکی از گروهها کاندید می نماید.

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیرارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

یک نظر

  1. ممنون از مقاله. من تجربه سالها افسردگی و حتی پانیک شدید رو تجربه کردم . ولی صحبتهای بالابه نظرم رویاپردازی و تلقین الکی و بی جواب است به نظرم افراد افسرده و اضطرابی بدن و فیزیکشان مشکل و اختلال داراست نه روحشان و ذهنشان بی دارو امکان درمان نیست بگذریم گاه عوارض داروها تحمل انها رو سخت و غیر ممکن میکنه و بیمار به هر دری میزنه. در نهایت خسته و دلسرد از روانپزشک روانکاو روانشناس فقط به این نتیجه میرسه که تحمل کنه …

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه