خانه / بیماریها و اختلالات جسمی / چگونه استرس بر سلامت دهان و دندان شما اثر می گذارد؟

چگونه استرس بر سلامت دهان و دندان شما اثر می گذارد؟

چگونه استرس بر سلامت دهان و دندان شما اثر می گذارد؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی on Dec 2Rating:

دندان

استرس بیش از حد ممکن است برسلامت دهان، دندان و لثه  تاثیر داشته باشد.

عواقب بالقوه ی استرس و اضطراب که می تواند بر سلامت دهان و دندان تاثیر گذارد شامل:

زخم های دهان ، از جمله زخم های شانکر و زخم های سرد

فشار دادن دندانها بر یکدیگر (دندان قروچه)

بهداشت ضعیف دهان و دندان و روال غذا خوردن ناسالم

بیماری پریودنتال  ( لثه )

چگونه می توان از مشکلات بهداشت دهان و دندان جلوگیری کرد ؟

زخم های دهان

زخم های کوچک با پایه سفید یا مایل به خاکستری و قرمز که در داخل دهان ظاهر می شود. اگرچه کارشناسان مطمئن نیستند که چه چیزی علت این زخم ها است اما مشکلات سیستم ایمنی بدن ، باکتری ها ، ویروس ها، استرس وهمچنین خستگی و حساسیت می تواند خطر ابتلا به آنها را افزایش دهد. اکثراین زخم ها یک هفته تا 10 روز ناپدید می شوند.

دندان قروچه

استرس وسخت کار کردن میتواند باعث شود که شما دندان های خود را در طول روز و یا در شب و اغلب ناخودآگاه بر روی یکدیگر فشار دهید و یا باعث سایش آنها بر یکدیگر شود که اغلب به عنوان دندان قروچه شناخته می شود و بیشتر در دندان های آسیاب شایع است. اگر شما در حال حاضر دندان قروچه دارید ، استرس می تواند این عادت را بدتر کند. به دکتر خود مراجعه و راه حلی برای این فشاردندانها بخواهید. دندانپزشک شما ممکن است یک محافظ شب، برای خواب و یا لوازم دیگر را برای کمک به توقف و یا به حداقل رساندن دندان قروچه توصیه کند.

بهداشت ضعیف دهان و دندان

استرس شدید ممکن است برخلق و خوی شما تاثیر گذارد و باعث شود شما دقت لازم برای عادات بهداشت دهان و دندان مانند : مسواک زدن، نخ دندان و شستشو را نداشته باشید. اگر شما مراقبت از دهان خود را جدی نگیرید، سلامت کلی خود را به خطر     می اندازید. اگر شما در حال حاضر بیماری لثه داشته باشید، بی توجهی به بهداشت روزانه ممکن است مشکل را بدتر کند.

هنگامی که تحت استرس هستید، ممکن است عادتهای بد غذایی، مثل: مصرف زیاد غذاهای شیرین واسنک ها ومصرف زیاد نوشیدنی های شیرین ،خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و مشکلات دیگر را افزایش دهد. یادآوری اهمیت بهداشت و سالم غذا خوردن میتواند به شما کمک کند. بالا بردن و یا از سرگیری انجام ورزش می تواند به کاهش استرس شما کمک کند. ورزش همچنین سیستم ایمنی بدن شما را تقویت میکند و این برای سلامت دهان و دندان شما خوب است.

بیماری لثه

استرس می تواند باعث افزایش پلاک دندانی شود، حتی زمانی که بالا بودن سطح استرس کوتاه مدت باشد. بر اساس یک مطالعه  افرادی که پرستاری عزیزانشان که مبتلا به زوال عقل هستند را بر عهده داشتند، در دراز مدت، استرس این پرستاران باعث خونریزی لثه و یا التهاب لثه می شود که می تواند خطر پیشرفت بیماری های جدی لثه را افزایش دهد.

استرس می تواند به افسردگی منجر شود. کارشناسان می گویند که یادگیری استراتژی های مقابله سالم با استرس می تواند به کاهش خطر ابتلا به مشکلات لثه کمک کند. مقابله سالم “مسئله محور” با استراتژی های فعال و عملی برای مقابله با استرس و افسردگی است. کارشناسان می گویند: به یاد داشته باشید، داشتن یک رژیم غذایی متعادل، دیدن دندانپزشک خود به طور منظم و رعایت بهداشت دهان و دندان موجب کاهش خطر بیماری های پریودنتال میشود. مسواک زدن حداقل دو بار در روز و استفاده روزانه از   نخ دندان ودهان شویه ضد باکتری به کاهش باکتری های پلاک زا کمک میکند.

منبع:

www. webmd.com

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیردپارتمان درمان های غیردارویی سردرد)

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - چگونه استرس بر سلامت دهان و دندان شما اثر می گذارد؟

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه