خانه / زندگی سالم / خواب / چه کسانی از قرص های خواب آور استفاده می کنند؟

چه کسانی از قرص های خواب آور استفاده می کنند؟

برای درمان بی خوابی از دارو استفاده می کنید؟

داروهای خواب آور

هنوز در مورد خطرات بلند مدت و عوارض ناشی از داروهای خواب آور اطلاعات دقیقی در دست نیست، به تازه گی در ایالت متحده آمریکا شروع به تحقیقاتی شده است که چرا بعضی از بزرگسالان از داروهای خواب آور استفاده می کنند و اینکه در چه شرایطی و موقعیت هایی هستند و چه شیوه های زندگی را در پیش گرفته اند که مجبور از استفاده از این داروها هستند.

این اطلاعات می تواند به دانشمندان کمک کند تا درک بهتری از خطرات این داروها داشته باشند و به درک عمیق تری برسند.

تحقیقاتی در  زمینه استفاده از داروهای خواب آور در دانشگاه ماساچوست و هاروارد انجام شده است تا به بررسی آن بپردازند که آیا بهداشت خواب و نحوه شیوه زندگی افراد می تواند با استفاده از این داروها ارتباط داشته باشد.

 این پژوهش بر روی 32 هزار نفر و مسن  انجام شد که از داروهای بی خوابی استفاده می کردند و ویژه گی هایی از جمله سن ، جنس ، وضعیت بیمه ودر آمد مورد بررسی قرار گرفته شد و طی بررسی  دیده شد که از جمله زنان مسن و افرادی که در پی درمان بهداشت روان شان بودند بیشتر از داروهای خواب آور استفاده می کردند.
نتایج این مطالعه عبارتند از :

– خانم ها نسبت به آقایان بیشتر در معرض بی خوابی قرار دارند و بیشتر از داروهای بی خوابی استفاده می کنند .

– افراد بزرگسال مسن بیشتر از این داروها استفاده می کردند.

– افرادی که درآمد بیشتری داشتند بیشتر از این دارو ها استفاده می کردند.

– کسانی که دچار به ایدز نیز دچار یوئدند بیشتر تمایل به استفاده از داروهای خواب آور بودند.

به طور کل تحقیقات نشان دادند که این دارو ها به طور موقت می تواند مشکلات خواب را کاهش داده و بعد از مدتی باید میزان دارو را افزایش دهند و در دراز مدت این روش نمی تواند جوابگوی بی خوابی آنها باشد.

اما در کنار روش های دارویی  برای اختلال خواب ، می توان از روش CBT که درمان غیر دارویی و بی ضرر است استفاده کرد این تری نیش کوتاه مدت و بی عارضه بوده و نتایج ماندگارتری به همراه خواهد داشت.

منبع :

psychologytoday

 کلینیک آلومینا ، پیشرو در ارائه خدمات تخصصی غیر دارویی در زمینه اختلالات خواب

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه