خانه / تربیت فرزندان / اگر می خواهید فرزندی مسئول داشته باشید این نکات را رعایت کنید…

اگر می خواهید فرزندی مسئول داشته باشید این نکات را رعایت کنید…

 

حس مسئوبیت

به منظور رشد و پرورش ” روحیه مسئولیت پذیری ” در کودکان و نوجوانان توجه به نکات زیر می تواند مفید باشد:

1)والدینی که مایلند مسئولیت پذیری را به روشی رضایت بخش به فرزندان خود بیاموزند باید صبور و بردبار باشند،آنان باید به کودکان فرصت دهند تا اشتباه نکنند و از اشتباهات خویش درس بگیرند.

کودکانی که مسئول بودن را یاد گرفته اند ،بهتر از کودکان غیر مسئول تصمیم می گیرند.

2) خوب است والدین از همان ابتدای کودکی به فرزندان خود بیاموزند که مسئولیت اعمال خود را به عهده بگیرند .اگر فرد از کودکی عادت کند به نقطه ضعف ها و اشتباهات خود اعتراف کند و از ابراز عقیده هر چند که مخالف نظر دیگران باشند نهراسند خدمت بزرگی به آنها شده است.

زمانی که کودکان را علی رغم اشتباهاتی که مرتکب شده اند ،مورد عشق و محبت خود قرار می دهید،آن ها را مسئول بار می آورید .

شما می توانید به فرزندانتان بگوئید ” هیچ اهمیتی ندارد اگر آب میوه را روی فرش ریختی زیرا می توانیم آن را پاک کنیم و یا مهم نیست اگر از درس علوم نمره بالایی نگرفته ای چون می توانی در امتحان بعدی علوم جبران کنی”.

3) طبیعی است که کودکان از ابتدا تمایلی به انتخاب کردن و تصمیم گیری ندارند زیرا اگر مسئولیت اعمال خود را به عهده بگیرند دیگر دستاویزی برای انجام ندادن وظایف و تکالیف خود ندارند و نمی توانند دیگران را مسئول اشتباهات و مشکلات خود بدانند.

 کودک مسئول

4) والدین می توانند با مهارت و رفتار خود حس مسولیت پذیری را در فرزندان ایجاد کنند،اگر زندگی کودک همیشه با انتقاد و سرزنش همراه باشد ،نه تنها حس مسولیت را نخواهد آموخت بلکه تنها ایراد گرفتن و محکوم کردن را یاد میگیرد.

گذشته از آن کودک درباره قضاوت خود به شک افتاده ،توانایی های خود را دست کم می گیرد و درنهایت دچار ضعف نفس و تصمیم گیری میشود .

5) پدر ومادر بهتر از هر فرد دیگری فرزندانشان را میشناسند و توقعات و انتظارات خود را بر مبنای قابلیت و توان آنها ها پایه ریزی می کنند.

به تدریج و هم زمان با بزرگ شدن کودکان،والدین می توانند خواسته های خود را افزایش داده ،مسئولیت بیش تری از آن ها طلب کنند تا بدین ترتیب کودکان نیز توانایی تصمیم گیری شان را ارتقاء دهند و استقلال بیش تری برای خود کسب کنند.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه