خانه / آموزش روابط / چه عواملی موجب بروز حسادت میشود؟

چه عواملی موجب بروز حسادت میشود؟

 

حسود

1)تولد کودک دوم

فرزند اول خانواده از فرزندان دیگر،بیشتر به حسادت مبتلا میشوند ،زیرا قبل از تولد کودک دوم او محبوب دل خانواده و اقوام بوده است ولی با تولد نوزاد دوم ،همه چیزها بین آنان تقسیم شده است به خصوص اگر در سن 2 تا 5 سالگی باشد.

2)مقایسه میان فرزندان

هر فردی دارای قابلیت ها و توانایی های ویژه خود است، یک کودک ممکن است در زمینه های خاصی پیشرفت چشم گیری داشته باشد که کودکی دیگر در آن حد استعداد را از خود نشان ندهد ولی این مساله نباید باعث تضعیف یکی از کودکان شود.

3)تبعیض میان فرزندان

گاهی دیده شده است که والدین به سبب ویژه گی های خاص در یکی از فرزندان شان توجه زیادی به او دارند، شاید آنان از صمیم قلب تمام فرزندان را به یک اندازه دوست داشته باشند ولی کودکی که بیشتر مورد عنایت والدین به خصوص مادر است حس حسادت را بر انگیخته می کند.

4)تفاوت سنی میان فرزندان

کودک کوچک تر نسبت به مزایای برادر ویا خواهر بزرگترش ،حسادت می ورزد و یا برعکس

5) شیوه تربیتی

بعضی از مادرها و پدرها در شیوه تربیتی خود دچار اشتباه میشوند و انقدر مهر ومحبت از خودشان نشان می دهند که از حد معقول بیرون میرود و فرزندان گمان می کنند که همیشه باید به عنوان سمبل مطرح شوند.

6)تضاد میان والدین

اختلاف میان والدین باعث میشود که مادر برای مثال به کودکی که شباهت زیاد با شوهرش دارد بی مهری کند،بی مهری مادر باعث میشود این کودک به خواهر ها و برادر های دیگر که از مهر مادری بهره کامل می برند حسادت بورزد.

تکنیک های درست تربیتی را تحت نظارت متخصصین تعلیم و تربیت مرکز آلومینا فرا گیرید

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه