خانه / دانستنی ها / چهارشنبه سوری در ایران

چهارشنبه سوری در ایران

 

مراسم آئینی

 

چهارشبه سوری

یکی از مراسم سالانه ی ایرانیان چهترشنبه سوری است ، ایرانیان آخرین سه شنبه سال را با روشن کردن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می روند.

یکی از دلایلی که برای برپایی چهارشنبه سوری یاد شده است یادبود گذر سیاوش پادشاه افسانه ای ایران از آتش است.

گذشتن از آتش ، راستی و پاکدامنی سیاوش را ثابت کرد اما نیرنگ های سودابه باعث شد ایران را ترک کند و به توران برود در آنجا نیز بدخواهی سودابه او را رها نکرد و سر انجام در توران زمین به دست افراسیاب کشته شد.

اتش بازی

در برخی از شهرهای آذربایجان مثل ارومیه،اردبیل و زنجان ، هریک از چهارشنبه های اسفند ماه نقش و نام معینی دارد در شهر زنجان چهارشنبه های اسفند به شرح زیر است :

نخستین چهارشنبه را ” موله ” می گویند که به شستن و تمیز کردن فرش های خانه اختصاص دارد.

دومین چهارشنبه ” سوله” می گویند در این روز به خرید نیازمندی های عید می روند .

سومین چهارشنبه را ” گوله ” می گویند و به خیس کردن و کاشتن گندم و عدس و…برای سبزه های نوروزی اختصاص دارد.

و چهارمین چهارشنبه سال ( چهارشنبه سوری ) را ” کوله ” می گویند( کوله در زبان ترکی به معنای کهنه و قدیمی است ) که مردم در این روز به روشن کردن آتش می پردازند.

در برخی شهرهای ایران مانند ایلام، تویسرکان ،کاشان ، زاهدان مراسم چهارشنبه سوری را در چهارشنبه ی اخر ماه صفر برگزار می کنند .

بر گرفته از کتاب آئین های ایرانی

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه