خانه / زندگی سالم / خواب / چند روش ساده برای بهبود کیفیت خواب

چند روش ساده برای بهبود کیفیت خواب

خواب

داشتن خواب خوب برای بسیاری از افراد یک موضوع خیالی تصور می شود و باعث می شود که آنها به سمت کمک به خود از طریق داروها و یا حتی در بعضی مواقع استفاده بیش از حد داروها روی بیاورند. اگر شما هم نیاز به خواب سالم را در خود احساس می کنید، توصیه می کنیم به جای استفاده از مخدرها و یا دستگاه ها، شروع به پیاده سازی برخی از عادت های سالم کنید. در اینجا برخی از نکات که مربوط به خواب سالم می شوند آورده شده است.

1- خشک به رختخواب بروید!

برای کمک به کاهش احتمال قطع خواب،سعی کنید تا دو ساعت قبل از خواب مایعات ننوشید. مایکل راب فیزیوتراپ ومالک مرکز سلامت “فیکس 24” در آریزونا این کار را توصیه می کند و میگوید که این عمل بسیار ساده نیاز به خارج شدن از تخت در طول شب برای استفاده از دستشویی را کاهش می دهد و به نوبه خود باعث طولانی شدن خواب می شود.

2-  تقویت ملاتونین

شما می توانید ملاتونین را از داروخانه بخرید و یا اینکه سطح ملاتونین بدنتان را به طور طبیعی بالا ببرید. خواب شبانه در یک اتاق که خالی از هرگونه نوری است و دریافت ملاتونین لازم در طول روز می تواند یک جز نخست از خواب شبانه تان باشد.

3-  تماشای کافئین !

نگران نباشید نیازی به ترک کردن فنجان قهوه صبح تان که برای بالا پایین پریدن نیاز دارید، نیست! اما به دومین فنجان که در اواسط صبح در دفتر کارتان میل می کنید توجه کنید! و همین طور به سومین و چهارمین فنجان در بعداز ناهار. در واقع بسیاری از مردم از مقدار کافئین ایی که در طول روز مصرف می کنند آگاه نیستند، به خصوص در بعد از ظهر ها. سعی کنید بعد از ساعت 4 عصر دیگر کافئین ننوشید.

4- چرت گربه ای

این خوب است که در طول روز از یک چشم بند استفاده کنید و کمی به چشم هایتان استراحت بدهید اما سعی کنید که همیشه مدت زمان آن را کم نگه دارید و سعی کنید 15 یا 20 دقیقه در طول روز چرت بزنید نه در اواخر بعد از ظهر.

 

فاطمه امیری

فاطمه امیری – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه