خانه / زندگی سالم / خواب / چرا یک دوش آب گرم قبل از خواب توصیه میشود؟

چرا یک دوش آب گرم قبل از خواب توصیه میشود؟

حمام قبل از خواب

دوش آب گرم باعث افزایش درجه حرارت بدن شده  که در عرض 2 تا 3 ساعت شروع به کاهش می کند، دوره کاهش درجه حرارت بدن همان دوره ی شروع خواب است.بنابراین توصیه میشود که 2 تا 3 ساعت قبل از رفتن به  رختخواب دوش آب گرم بگیرید.

ریتم های خواب – بیداری و درجه حرارت بدن ،رابطه ی بسیار نزدیکی با هم دارند در شروع خواب درجه حرارت بدن شروع به کاهش می کند و در طی سیکل سوم خواب در ساعات پایانی شب به کمترین میزان خود میرسد.

هیپوتالاموس ( گروهی از سلولهای عصبی و فیبرها در بخش های پائینی مغز ) هم درجه حرارت بدن  و هم مرحله ی عمیق بدون رویا را تنظیم می کند.

در صورت افزایش درجه حرارت بدن،طول این مرحله از خواب نیز افزایش می یابد ، برعکس درجه حرارت بدن در طول خواب عمیق بدون رویا کاهش می یابد .

هیپوتالاموس ، مرکز ترشح هورمون ها ،دریافت غذا و آب ،درجه حرارت بدن،احساسات و تنظیم شیکل خواب – بیداری می باشد.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه